Ekologiczne odkażanie gleby wodą utlenioną

Wodę utlenioną z pewnością większość z nas ma w swojej domowej apteczce. Ten nieagresywny środek ma wysokie właściwości odkażające. Świetnie nadaje się do odkażania kuchennych desek i dziecięcych zabawek. Okazuje się też, że można wykorzystać ją do odkażania gleby. Dowiedz się wszystkiego na temat odkażania gleby wodą utlenioną.

Ekologiczne odkażanie gleby wodą utlenioną

Odkażanie gleby jest istotnym zabiegiem. W podłożu gromadzą się bowiem bakterie, grzyby bądź nicienie. Do zakażenia patogenami szczególnie często dochodzi wtedy, gdy nie jest stosowany płodozmian. Odkażanie gleby wodą utlenioną to metoda naturalna i całkowicie bezpieczna. Ponadto wodę utlenioną można kupić za kilka złotych w każdej aptece.

Sprawdź: Piec na pellet – cena, wady i zalety

Jak odkazić glebę w ogrodzie wodą utlenioną?

Zaletą wody utlenionej jest to, że można stosować ją do odkażania zarówno gleby w ogrodzie, jak i podłoża przeznaczonego do uprawy warzyw i roślin ozdobnych. Dezynfekcja podłoża do uprawy warzyw i roślin ozdobnych z wykorzystaniem wody utlenionej jest bardzo prosta. Wystarczy do podłoża dodać kilka, kilkanaście kropli wody utlenionej. Chcąc odkazić glebę w ogrodzie, do konewki o pojemności 10 l dodajemy zakupioną w aptece buteleczkę wody i obicie podlewamy glebę.

Woda utleniona jako środek grzybobójczy

Woda utleniona jest doskonałym środkiem grzybobójczym. Może być stosowana jako środek grzybobójczy zarówno w przypadku roślin ogrodowych ozdobnych, jak i warzyw oraz ziół. Można wykorzystać ją do zapobiegania chorobom grzybowym roślin domowych. Aby wykorzystać zdolność wody do zapobiegania chorobom grzybowym wystarczy skropić ziemię wodą utlenioną. Wodę utlenioną można dodawać także do wody, w której stoją kwiaty cięte. Można dodać ją także do podłoża lub wody, w której ukorzeniamy nowe okazy roślin. Warto też wiedzieć, że dezynfekcja szklarni po sezonie uprawowym wodą utlenioną jest zabiegiem, który pozwala na skuteczne pozbycie się różnych patogenów. Preparat z wody utlenionej (uzyskuje się go rozcieńczając wodę utlenioną z letnią wodą w proporcji 1:4) zasila korzenie roślin w tlen. Dzięki temu woda utleniona do kwiatów poprawia kondycję osłabionych okazów, roślin lepiej rosną, a okazy kwitnące zawiązują więcej pąków. Woda utleniona sprawdza się do podlewania roślin w upranie zarówno tradycyjnej, jak i hydroponicznej.

odkażanie gleby wodą utlenioną do uprawy warzyw i roślin ozdobnych
dezynfekcja podłoża do uprawy warzyw i roślin ozdobnych

Woda utleniona w ogrodzie do oprysku

Woda utleniona może służyć nie tylko do podlewania roślin, ale także do oprysków. Preparat z wody utlenionej zwalcza nie tylko grzyby i bakterie, ale także nicienie, ziemiórki i inne szkodniki roślin. Do oprysku stosujemy roztwór wody utlenionej i zwykłej w stosunku 1:4. Opryskiwać można wszystkie rośliny – nie tylko ozdobne.

Sprawdź: Pomrów – Co zjada ślimak pomrowy w ogrodzie i jak się go pozbyć?

Woda utleniona jest znanym środkiem odkażającym. Może być stosowana nie tylko do dezynfekcji ran, ale także gleby. Zwalcza grzyby i bakterie, zasila także rośliny w tlen. Może być stosowana do podlewania i jako oprysk. Co więcej, stosując wodę utlenioną można pozbyć się mszyc oraz mrówek. Opryski i podlewanie wodą utlenioną jest bardzo dla roślin korzystne. Można je stosować raz na kilka tygodni, a w ogrodzie nawet raz w tygodniu.

Sprawdź także:

Ewidencja źródeł ciepła – co to jest?

Ewidencja źródeł ciepła to obowiązek ciążący na właścicielach i zarządcach wszystkich budynków. Jeśli osoby odpowiedzialne za zgłoszenie tej...

Jak prawidłowo oznakować nowy dom: tabliczka klasyczna, podświetlana czy cyfry na dom?

W każdym domu ważne jest odpowiednie oznaczenie. Sprawia to, że nasz adres jest łatwo identyfikowalny nie tylko dla...

Jak dbać o ogród jesienią i zimą?

Kiedy liście z drzew zaczynają spadać i temperatura maleje, przychodzi czas, aby pomyśleć o przygotowaniu naszego ogrodu na...