Ogród zimowy z płyt plexi. Czy to może się udać?

Ogród zimowy umożliwia wypoczywanie w promieniach słońca, nawet gdy temperatury powietrza są niskie, a aura nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dzięki oranżerii można cieszyć się zielenią przez cały rok, dlatego warto wykorzystać wolną przestrzeń na jej stworzenie. Jeśli marzysz o ogrodzie zimowym na tarasie lub werandzie, sprawdź, czy warto wykonać go z płyt plexi.

Płyty plexi na ściany oranżerii – czy mogą zastąpić szkło?

Budowa zimowego ogrodu nie musi być kosztowna. Jego ściany można wykonać nie tylko ze szkła, ale i z płyt plexi, które są łatwiejsze w obróbce i tańsze w montażu. Jednocześnie są wytrzymałe i prezentują się elegancko przez lata. Płyty plexi nie wymagają skomplikowanych, czasochłonnych cięć. Można zamówić je na wymiar, a następnie przymocować do konstrukcji oranżerii za pomocą śrub, uchwytów lub specjalnego kleju do łączenia plexi. Po zamontowaniu ścian z płyt plexi nie trzeba martwić się o ich wytrzymałość, gdyż nie pękają pod wpływem promieniowania UV ani wahań temperatur.

Plexi z powodzeniem zastępuje szkło, gdyż jest krystalicznie przeźroczyste. Dzięki temu nie blokuje promieni słonecznych i umożliwia roślinom fotosyntezę. Promienie słoneczne nagrzewają ogród zimowy, dlatego w ciągu dnia panuje w nim przyjemna temperatura, a nocą koszty ewentualnego ogrzewania oranżerii są niewielkie. Przezroczyste płyty są również estetyczne, dlatego tworzą przyjazną i przytulną przestrzeń do wypoczynku wśród zieleni.

Ogród zimowy na werandzie

Stworzenie ogrodu zimowego na werandzie obudowanej płytami plexi to dobry pomysł również ze względu na to, że płyty skutecznie chronią przed wiatrem. Są odporne na uszkodzenia z powodu silnych podmuchów. Zapewniają większy komfort termiczny, bo skutecznie blokują również opady śniegu lub marznącego deszczu. Chronią rośliny przed zniszczeniem przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Płyty z plexi mają szczelne połączenia dzięki możliwości ich dokładnego przycinania i klejenia.

Budowa ogrodu zimowego przy użyciu płyt z plexi nie wymaga wzmacniania konstrukcji werandy, ponieważ płyty są lekkie i nie obciążają jej nadmiernie. Można mocować je nawet tam, gdzie szkło okazało się zbyt masywne. Plexi waży niewiele, zachowując przy tym wysoki poziom wytrzymałości. Oranżeria może dzięki temu powstać w miejscach, w których wcześniej nie można było jej wykonać. Plexi można dociąć na dowolny wymiar i kształt bez utraty właściwości materiału oraz obniżenia jego odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie rośliny można umieścić w ogrodzie zimowym?

W ogrodzie zimowym można uprawiać dowolne rośliny zielone, które preferują temperaturę oscylującą wokół 20–22 stopni Celsjusza, czyli temperaturę pokojową. Mogą to być rośliny kwitnące, a także małe drzewka cytrusowe. Oranżeria obudowania płytami plexi zabezpiecza je przed przemarznięciem i tworzy warunki podobne do tych, jakie panują w zamkniętym pomieszczeniu. Dobrym wyborem są rośliny, które mają duże, rozłożyste i ciemnozielone liście. Dzięki nim ogród zimowy nabiera nieco egzotycznego charakteru i kojarzy się z wypoczynkiem w pełnym słońcu.

Ze względu na to, że w oranżerii trudno wypracować różne warunki uprawy, wszystkie kwiaty w ogrodzie zimowym powinny mieć podobne preferencje dotyczące temperatury, gleby i stopnia wilgotności powietrza. Dzięki temu uniknie się problemów z gniciem lub więdnięciem kwiatów preferujących odmienny sposób uprawy niż pozostałe gatunki.

Sprawdź także:

Jak urządzić pokój w pensjonacie?  

Miejsca noclegowe są szczególnie surowo oceniane przez gości. Pokoje w pensjonacie czy hotelu muszą zapewnić im komfortowy wypoczynek...

Jak zameldować kogoś w mieszkaniu własnościowym. Czy meldunek jest obowiązkowy 2023?

Zameldowanie osoby w mieszkaniu własnościowym jest możliwe, jeśli właściciel mieszkania złoży stosowne oświadczenie do Urzędu Miasta. Osoba, która...

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Urządzanie mieszkania jest bardzo czasochłonne. Jeśli jednak wiemy czego chcemy, w jakim stylu chcemy urządzić nasze mieszkanie to...

Zakładamy oczko wodne!

Oczko wodne w ogrodzie to wyjątkowy element - nie tylko cieszy oczy pięknymi gatunkami roślin i ryb, koi...