Rodzaje balustrad na schody wewnętrzne – jaki typ okaże się najlepszy dla nowoczesnego wnętrza?

Szkło jest obecnie numerem jeden wśród materiałów przeznaczonych do wystroju wnętrz. Można je spotkać niemal wszędzie, a jego rola opiera się nie tylko na estetyce, ale również funkcjonalności.

W teorii najbardziej niebezpiecznym miejscem w domu jest klatka schodowa. To właśnie tam występuje największe ryzyko upadku, który prowadziłby do przykrych w skutkach kontuzji. Dlatego też niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie tego miejsca, właśnie poprzez montaż balustrad.

Z uwagi na sporą różnorodność, ich wybór może być niekiedy bardzo trudny. W zależności od stylu wnętrza, inwestor wybiera balustrady w pełni bezpieczne, ale też dopasowane kształtem i rodzajem do samej klatki schodowej.

Podział balustrad przez wzgląd na konstrukcję

Kształt balustrady zależy głównie od woli i upodobań samego inwestora. Istnieją oczywiście pewne sugestie dotyczące dopasowania tego elementu wystroju do stylu klatki schodowej, jednak każdy może sugerować się w tej kwestii zupełną dowolnością. Balustrady dzielimy na trzy rodzaje: pełne, ażurowe i kurtynowe.

Pierwsza z nich jest uznawana za najbezpieczniejszą dla młodszych oraz za najtrwalszą. Nie można tego zaprzeczyć, ponieważ balustrada w formie zabudowy z betonu czy płyt gipsowych okaże się nie do ruszenia. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość przeciągnięcia kabli wewnątrz takiej balustrady.

Druga grupa, dotycząca balustrad ażurowych to estetycznie całkowite przeciwieństwo poprzednio omawianych rodzajów. Oczywiście, taka balustrada również gwarantuje bezpieczeństwo, jednak odznacza się lekkością i nie skupia całej uwagi na sobie. To charakterystyczne poręcze ze słupkami mocowanymi w jednakowych odstępach, tworzące pewien prześwit.

Do ostatniej formy balustrad należą rodzaje kurtynowe. Obecnie najczęściej wykorzystuje się je przy aranżacji wnętrz, a to z uwagi na bezpieczeństwo idące w parze ze znakomitym designem. Posiadają one poręcze i rzadziej rozstawione słupki, pomiędzy którymi znajduje się właśnie kurtyna.

Drewno, metal czy szkło – jaki materiał na balustradę wybrać?

Różnorodność materiałów na rynku pozwala na stosowanie szeregu kombinacji, z których jedna bądź kilka wpadną w oko inwestorom. Zaczynając od drewna, balustrady z tego materiału są stosowane najczęściej przy schodach drewnianych. Nie ma tu absolutnie żadnego zaskoczenia, gdyż ciężko o znalezienie innego dopasowania.

Zdecydowanie większe pole manewru istnieje przy balustradach ze szkła bądź metalu. Te można stosować niemalże wszędzie – od wylewek, aż po płytki i panele. Dodatkowo ich różnorodność pozwala na dobór, który sprosta oczekiwaniom każdego inwestora. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest balustrada szklana mleczna z metalowymi słupkami oraz poręczą w tym samym kolorze i kształcie.

Czy balustrada jest wymagana?

Względem wymogów budowlanych balustrada jest obowiązkowa przy schodach przekraczających wysokość 50 cm. Można więc jasno założyć, że jej stosowanie jest wymogiem na każdej klatce prowadzącej na drugą kondygnację. Najbezpieczniej jest, by wysokość balustrady sięgała 90 cm.

Sprawdź także:

Podstawowe narzędzia do domu, które ułatwią życie każdemu domownikowi

Aby utrzymać nasz dom, mieszkanie czy ogród w należytym stanie, należy wykonywać liczne codzienne prace. Nie wszystkie wymagają...

Jak usunąć klej z ubrania?

Usunięcie niektórych plam z ubrań może być naprawdę wielkim wyzwaniem. Na pewno do takich trudnych do usunięcia plam...

Żaluzje drewniane na wymiar – czy warto? Sprawdź dostępne rozwiązania

Dodatkowa ochrona przed słońcem, prywatność, estetyka i naturalny urok - to tylko kilka z wielu zalet, jakie oferują...

Kwiat oleander – uprawa w domu, przycinanie, choroby i nawożenie

Oleander pospolity to piękna, niezwykle ozdobna roślina, której ojczyzną są kraje położone na południu Europy. Tym, co przyczynia...