Oświetlenie do różnych typów akwarium

Oświetlenie akwarium jest jednym z pierwszym elementem, jaki wybieramy tworząc swój podwodny świat. Mianowicie jest ono bardzo istotne dla rozwoju roślin w zbiorniku. Odpowiednio dobrane światło wpływa nie tylko na prawidłowy wzrost roślin, ale też pozwala wyeksponować piękno naszego akwarium. Jak wybrać oświetlenie do akwarium słodkowodnego, morskiego, a jak do roślinnego?

Sztuczne oświetlenie

Sztuczne oświetlenie ma wiele zalet, co czyni z niego niezastąpione akcesorium do naszego akwarium. Przede wszystkim, sztuczne oświetlenie daje nam pełną kontrolę nad czasem oświetlania zbiornika, intensywnością czy barwą światła. To pierwsze ma znaczenie w domowych hodowlach, gdyż w Polsce doświadczamy kilku pór roku, gdy liczba godzin, w ciągu których jest jasno, ciągle się zmienia. Światło dzienne niestety nie wspiera dobrego wzrostu roślin. Za to sztuczne umożliwia nam stworzenie optymalnych warunków do życia obsady. Światło sztuczne podnosi również estetykę zbiornika i umożliwia nam dobrą jego obserwację w ciągu całego dnia. Możemy również zainstalować światło nocne oraz takie symulujące fazy księżyca. Takie oświetlenie umożliwi również łatwiejszą orientację w terenie rybkom.

LED-y najpopularniejszą opcją

Jednym z najlepszych wyborów, jeśli mowa o oświetleniu akwariowym jest oświetlenie typu LED. Te świetlówki są energooszczędne, co można odczuć przez kilka lat ich pracy. Oświetlenie akwariowe powinno cechować się również niezawodnością i solidnością i te cechy z pewnością możemy przypisać do oświetlenia LED. Działa ono energooszczędnie przez wiele miesięcy i lat, co pozwala zaoszczędzić nam zarówno na rachunkach za energię elektryczną, jak i na nowym oświetleniu akwariowym.

Oświetlenie do akwarium morskiego

Do zbiornika ze słoną wodą powinniśmy wybierać takie oświetlenie, które zapewni minimum 0,7W na litr wody w akwarium. Jest to prosty przelicznik, ale dający pogląd czy akwarium będzie odpowiednio doświetlone. Dodatkowo powinno się składać z przynajmniej dwóch źródeł światła. Pozwoli to na dobór temperatury barwowej światła, która będzie odpowiednia dla obsady akwarium.

Oświetlenie do akwariów morskich można podzielić na dwie główne grupy:

  • tradycyjne oświetlenie, czyli świetlówki akwarystyczne, lampy HQI
  • oświetlenie LED.

Oświetlenie do akwarium roślinnego

Rośliny potrzebują światła do przeprowadzania procesu fotosyntezy, a tym samym do wegetacji. Zapotrzebowanie na światło w każdym akwarium roślinnym może być inne. Wszystko zależy od tego, jaki typ roślin posadzimy. Ilość światła w akwarium przypadającą na jeden litr wody można wyliczyć dzieląc pojemność zbiornika (l) przez moc zainstalowanych źródeł światła (W). Akwaria wyższe powinno się doświetlać, ponieważ do dolnych partii może docierać za mało światła. Należy tu rozważyć oświetlenie LED lub świetlówki + LED albo lampy HQI. Wszystko zależy od wysokości samego zbiornika.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Kategoria obiektu budowlanego – ważny element budowania

Kategoria obiektu budowlanego to etap stawiania nieruchomości, który jest niezwykle ważny Każdy budujący, który ma zamiar postawić budynek,...

Lokalizacja śmietnika – przepisy. Jaka powinna być odległość pojemników i kontenerów od budynków?

Lokalizacja śmietnika to jeden z kluczowych aspektów związanych z gospodarką odpadami. Odpowiedni wybór miejsca, w którym będzie składowany...

Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu? Praktyczne porady na zabezpieczenie się przed nieuczciwym najemcą

Wynajmowanie mieszkania to nie tylko korzyść finansowa, ale również pewne ryzyko. Jednym z największych problemów, z jakim mogą...

Jak pozbyć się pszczół z balkonu? Niewłaściwe postępowanie może się skończyć karą

Wiele osób cieszy się z obecności pszczół, doceniając ich rolę w zapylaniu roślin i utrzymaniu równowagi ekosystemu. Jednakże,...