Zwiększająca się świadomość ekologiczna oraz stale rosnąca konkurencja w sektorze grzewczym, sprawiają, że pompy ciepła są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Ich montaż wymaga wdrożenia pewnych rozwiązań na etapie dostosowania samej kotłowni, jak i instalacji elektrycznej. Jaka będzie odpowiednia instalacja elektryczna dla pomp? Na co należy zwrócić uwagę?
Odpowiednia instalacja elektryczna dla pomp ciepła.
Podstawową wytyczną co do zasilania pompy jest podłączenie jej do jednego obwodu, wychodzącego bezpośrednio z rozdzielni głównej. Na tym obwodzie pompa powinna być jedynym odbiornikiem, zabezpieczonym tzw. wyłącznikiem nadprądowym. Mówiąc najprościej wyłącznik nadprądowy stanowi zabezpieczenie przez zwarciami i przeciążeniami. Przekrój przewodu elektrycznego, ilość jego żył oraz zabezpieczenia zależą od mocy pompy i rodzaju zasilania.
Kolejnym elementem który musi się znaleźć w kotłowni jest skrzynka bezpiecznikowa. Pozwala ona kontrolować prawidłową pracę obwodu oraz monitorować ilość wykorzystanego prądu. Zestawy skrzynek bezpiecznikowych są różne w zależności od rodzaju pompy. Najczęściej zawierają skrzynkę natynkową o klasie szczelności IP40 oraz pojemności 12 lub 18 modułów, zabezpieczenie 3-fazowe bezzwłoczne B16/3 lub jednofazowe B16/1 do wpięcia pompy, zabezpieczenie 3-fazowe bezzwłoczne B20/3 do wpięcia grzałek bufora i zasobnika.
Istotnym elementem służącym do sterowania pompą ciepła jest czujnik temperatury zewnętrznej. Najkorzystniejsze jest jego umieszczenie po stronie północnej lub północno-zachodniej budynku. Ważne aby nie był narażony na oddziaływanie wysokiego nasłonecznienia czy opadów atmosferycznych. Czujnik taki wpływa na sterowanie temperaturami oraz pracę pompy podczas zmieniających się warunków na zewnątrz.
Prawidłowy montaż pompy oraz instalacji elektrycznej.
Chcąc mieć pewność, że pompa ciepła oraz instalacja do niej dostosowana będą zamontowane prawidłowo, należy powierzyć to zadanie elektrykowi z uprawnieniami. Wykona on prace kierując się wytycznymi od producenta urządzenia. Idealną sytuacją jest zaplanowanie montażu pompy ciepła podczas projektowania domu. Pozwala to uniknąć wykonywania niezbędnych przeróbek.
Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj: https://laczynasnapiecie.pl/blog/montaz-pompy-ciepla