Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Tych sposobów jeszcze nie znasz

Tłuste plamy na ścianie to niestety częste zjawisko. Szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia, gdzie odpryski z tłuszczu, sosów i innych owoców naszych kulinarnych osiągnięć są niemal codziennością. Tłuszcz jest o tyle problematyczny, że po pojawieniu się na powierzchni ściany, skutecznie łączy się z każdą warstwą pomalowanej powierzchni. Od farby, przez tynk, aż do samej cegły. Jak skutecznie walczyć z tłustymi plamami na ścianie? Sprawdź, jak usunąć tłuste plamy ze ściany!

  • Tłuste plamy na ścianie są szczególnie uciążliwe z uwagi na to, że tłuszcz dobrze wiąże się z każdą warstwą w ścianie i może przenikać aż do samej cegły lub pustaka.
  • Przez to wywabienie go może okazać się problematyczne.
  • Istnieje jednak kilka sposobów, które często okazują się skuteczne.
  • Pamiętajmy, że usunięcie tłuszczu powinno poprzedzać ewentualne malowanie.

Jak wyczyścić ścianę?

Jak wyczyścić ścianę i pozbyć się plamy z tłuszczu, które są jednymi z najbardziej problematycznych? Jest to niewątpliwie wyzwanie i dokładne wywabienie tłustej plamy może okazać się trudne i czasochłonne. Istnieje jednak kilka produktów, które znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym. Plama na ścianie z tłuszczu jest trudna do usunięcia, jednak nie jest to niemożliwe. Pierwszym z produktów pomocny w walce z tłuszczem jest ocet spirytusowy 10 porc. Należy go rozcieńczyć z wodą w proporcjach jeden do jeden i przelać do butelki z rozpylaczem. Butelkę taką nabędziemy w większości marketów spożywczo–przemysłowych lub też możemy nie wyrzucać opróżnionej butelki z na przykład płynu do mycia szyb. Roztwór z octu należy następnie rozpylić na plamę tłuszczu i pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć czystą szmatką. Proces należy powtarzać aż do skutku.

Sprawdź: Grzyb na ścianie – jak usunąć?

Czym umyć ściany?

Kolejnym artykułem gospodarstwa domowego, który może okazać się przydatny w walce z tłustymi plamami będzie płyn do mycia szyb. Podobnie jak roztwór octu i wody należy go rozpylić na powierzchni plamy i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie należy wytrzeć ścianę czystą ściereczką nasączoną ciepłą, czystą wodą i w razie potrzeby powtórzyć czynność. Co ciekawe pomocna może okazać się również pianka do golenia. O dziwo okazuje się ona dość skutecznym sprzymierzeńcem w walce z tłustymi plamami na ścianach. Piankę należy nanieść na powierzchnię plamy i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie zmywamy ją wilgotną i czystą szmatką. Jeśli domowe sposoby okazuje sią nieskuteczne, to być może czas na zainwestowanie w mydło malarskie. Dostępne jest ono w sklepach budowlanych, a cena nie powinna przekraczać maksymalnie kilkunastu złotych. Mydło należy rozrobić z wodą w proporcjach podanych w instrukcji, a następnie nanieść na powierzchnię zabrudzonej ściany przy pomocy gąbki lub pędzla malarskiego.

czym umyć ściany? Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
czym umyć ściany?

Jak zmyć wosk ze ściany? Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Wiele osób, które lubią ozdabiać swoje otoczenie świecami, prawdopodobnie nie raz spotkało się z sytuacją kiedy parafina ze świecy znalazła się na ścianie. Co wtedy zrobić i jak skutecznie zadziałać, aby usunąć wosk ze ściany, aby nie uszkodzić powierzchni farby i wywabić tłustą plamę? Po pierwsze należy zadziałać jak najszybciej. Kiedy już dojdzie do incydentu i parafina znajdzie się na powierzchni ściany zagrażając pokrywającej ją farbie, na przykład w wyniku zbyt gwałtownego zdmuchnięcia płomienia świecy, należy schłodzić wosk przy pomocy zmrożonego kompresu, który przykładamy do powierzchni, na której powstało zabrudzenie. Jednak raczej niewiele osób posiada w swojej zamrażarce zapas mrożonych kompresów. Co wtedy?

Sprawdź: Ile kosztuje malowanie ścian?

Zamiast kompresu możemy użyć jakiegokolwiek mrożonego produktu spożywczego, którego powierzchnia jest płaska. W celu uniknięcia zamoczenia ściany możemy produkt zabezpieczyć poprzez wsadzenie go do foliowego woreczka śniadaniowego. Kiedy zabrudzenie zostanie już schłodzone, to możemy przy pomocy szpachelki spróbować delikatnie podważyć parafinę i spróbować ją oderwać od farby. Pamiętajmy, aby robić to powoli, delikatnie i spokojnie. W przeciwnym wypadku możemy przez przypadek uszkodzić farbę, a byłoby to niewskazane. Kiedy już usuniemy wosk, prawdopodobnie zauważymy na ścianie przebarwienie, które będzie wynikiem wchłonięcia się tłuszczu w powierzchnię farby. Plamę możemy spróbować usunąć jednym ze sposobów opisanych we wcześniejszym akapicie. Na jej powierzchnię nanosimy roztwór octu i wody, mydła malarskiego, płyn do mycia szyb lub piankę do golenia. Czy teraz już wiesz, jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Jak zmyć plamę ze ściany?

Tłustą plamę ze ściany możemy próbować usunąć przy pomocy czystej, nawilżonej szmatki. Powierzchnię plamy musimy w pierwszej kolejności pokryć roztworem octu i wody wymieszanych w proporcjach jeden do jeden, płynem do mycia szyb lub mydłem malarskim. Pomocna może okazać się również pianka do golenia. Plamę pozostawiamy na kilka chwil, a następnie wycieramy ją czystą szmatką.

Jak odtłuścić ścianę?

Odtłuszczenie ściany nie jest proste i może wymagać od nas kilkukrotnego powtórzenia czynności polegającej na pokryciu powierzchni zabrudzenia roztworem wody i octu, mydła malarskiego lub płynem do mycia szyb, albo – co nieoczywiste – pianką do golenia. Plamę pokrytą jednym z wymienionych specyfików pozostawiamy na kilka lub kilkanaście minut, a następnie wycieramy czystą, zwilżoną szmatką. Cały proces możemy wedle potrzeby powtórzyć.

Jak zamalować tłuste plamy na ścianie?

W pierwszej kolejności pamiętajmy, aby usunąć tłuste zabrudzenie jednym z opisanych sposobów. Dopiero wtedy możemy zamalować ewentualne przebarwienie. Jeśli nie usuniemy tłuszczu ze ściany, może on wniknąć w świeżą warstwę farby i powodować przebarwienia, a nawet powodować jej łuszczenie się.

Sprawdź także:

Bezpieczeństwo pieców gazowych – gdzie tkwi jego sekret?

Bezpieczeństwo pieców gazowych to kwestia, która nie powinna być bagatelizowana. Zważywszy na to, że piec gazowy jest jednym...

Jak zgrabnie zagospodarować przedpokój?

Komoda to niezwykle funkcjonalny mebel, który odnajdzie się niemal w każdym pomieszczeniu. Można ją wykorzystać na wiele sposobów,...

Domowy pochłaniacz wilgoci. Jak zadbać o bezpieczne powietrze w domu?

Wilgoć w domu jest nie tylko nieestetyczna, ale może też powodować poważne problemy zdrowotne i zwiększać ryzyko rozwoju...

Trawa na piasku – Czy i jaka trawa rośnie na piasku?

Nawet na niezbyt sprzyjającym podłożu można cieszyć się z pięknego i zadbanego trawnika. Czy trawa wyrośnie na piasku?...