Przytulne miejsce w ogrodzie — jak zaaranżować przestrzeń?

Marzy Ci się funkcjonalne i estetyczne zaaranżowanie ogrodowej przestrzeni? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Tworząc przytulne miejsce w ogrodzie, warto pamiętać o wygodnych alejkach, miejscu na grilla, komfortowych meblach ogrodowych i odpowiednio utrzymanym trawniku. Z poniższego artykułu dowiesz się, na jakie elementy ogrodu należy zwrócić uwagę, by stworzyć w nim idealne warunki do wypoczynku.

Jak stworzyć piękny ogród?

Jeśli zależy Ci na dokładnym rozplanowaniu ogrodowej przestrzeni, zdecyduj się na projekt, który pomaga zwizualizować rozmieszczenie poszczególnych stref w ogrodzie. Na jego podstawie, wybierz roślinność pasującą do stylistyki projektowanego ogrodu. W zależności od potrzeb i klimatu Twojego regionu możesz wybrać ogród w stylu wiejskim lub minimalistycznym, w którym centralnym punktem będzie pawilon ogrodowy 5×4.

Jeśli planujesz stworzyć ogród warzywny, nie zapomnij o odpowiednim nawadnianiu i regularnej pielęgnacji roślin. Dzięki tym zabiegom przez cały okres wegetacyjny aż po porę kwitnienia i owocowania zapewnisz im zdrowy wzrost.

Komunikacja w ogrodzie — alejki i oświetlenie

Przechadzanie się po ogrodzie powinno być swobodne i intuicyjne. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie ścieżki komunikacyjne. W tym celu można sięgnąć po trwały i ponadczasowy materiał taki jak drewno, kamień lub kostka brukowa.  Dzięki nim stworzysz alejki pasujące do stylu Twojego domu i zapewniające dość miejsca na poruszanie się po ogrodzie z wózkiem ogrodowym lub z rowerem.

Aby spacery po ogrodzie były możliwe także wieczorową porą, zaplanuj oświetlenie zewnętrzne ścieżek. Umieszczając lampki solarne przy alejkach, zapewnisz domownikom i gościom bezpieczne poruszanie się po zmroku.

Przytulny kącik z grillem ogrodowym

Któż z nas nie lubi przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu? Przytulne miejsce na grill zapewni optymalną przestrzeń do organizowania wielkiego grillowania w zaciszu Twojego ogródka.

Aby spotkania na świeżym powietrzu cieszyły biesiadników, warto zainwestować w funkcjonalny grill lub zestaw grillowy. Przyrządzanie i serwowanie potraw ułatwi Ci dodatkowy blat i stolik ogrodowy, a odpowiednie oświetlenie pozwoli na grillowanie także późnym wieczorem.

Meble ogrodowe na tarasie

Taras jest miejscem pozostającym w bezpośredniej bliskości z salonem. Wystarczy przejść przez drzwi tarasowe, by znaleźć się w rekreacyjnej części ogrodu. Aby relaks na świeżym powietrzu kojarzył się z komfortem, przestrzeń tarasu należy wzbogacić o zestawy wypoczynkowe z sofą, rattanowy stół z krzesłami lub tarasowe leżaki.

Wisienką na przysłowiowym torcie, chroniącą przed palącym słońcem może być parasol, żagiel lub markiza. Dzięki odpowiednio zamontowanym konstrukcjom przeciwsłonecznym biesiada na tarasie będzie mogła się odbyć także w deszczowy dzień.

Jak zadbać o trawnik wokół domu?

Odpowiednio utrzymany trawnik wpływa na estetykę otoczenia wokół domu, stając się jego atrakcyjną wizytówką. By zachować jego zdrowy wygląd, niezbędne jest regularne koszenie. Strzyżenie trawnika na wysokość nie niższą niż 5 cm zapewni mu optymalne zagęszczenie i wzmocni system korzeniowy. 

Równie istotne jest właściwe nawadnianie, które powinno  odbywać się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Podlewanie trawnika w godzinach południowych zwiększa straty wody związane z parowaniem. Do prawidłowego rozwoju trawnik potrzebuje nawożenia bogatego w zestaw niezbędnych substancji odżywczych. Odpowiedni nawóz trawnikowy odpowiadający konkretnemu rodzajowi gleby zapewni mu właściwą witalność.

Powyższe wskazówki stanowią jedynie zarys prac związanych z aranżacją przestrzeni wokół domu. W głównej mierze to od Ciebie i Twoich preferencji będzie zależeć jej ostateczny kształt. Mimo wszystko, na miejsce na grilla, strefę wypoczynku i komfortowe alejki zawsze można znaleźć miejsce w swoim ogrodzie.


Artykuł sponsorowany

Sprawdź także:

Idealny materiał na ocieplenie strychu? Piana PUR

Ucieczka ciepła z domu może odbywać się nie tylko przez fundamenty, ściany czy nieszczelną stolarkę okienną, lecz także...

Bezprzewodowy klucz udarowy i jego zastosowania

Marka Milwaukee jest bardzo dobrze znana na rynku narzędzi i elektronarzędzi, stale poszerza swoją ofertę produktową i udoskonala...

Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać?

Panele podłogowe to od dobrych kilku lat najbardziej popularny sposób wykończenia podłogi. Układa się je szybko, są trwałe,...

Okna aluminiowe, czyli nowoczesność na wyciągnięcie ręki

Dają poczucie bezpieczeństwa, chronią przed zimowym chłodem, jesienną słotą i letnimi upałami. Odgradzają od wiatru, powstrzymują owady, ale...