Wszystko, co musisz wiedzieć o kieliszkach do wódki

25, 50, a może więcej mililitrów? Pękate, na nóżce, z grubym dnem? Gładkie, kryształowe, ozdobne? Przyglądamy się bliżej kieliszkom do wódki i podpowiadamy, jak najlepiej je dobierać. Zdradzamy również, jak pić wódkę zgodnie z zasadami savoir-vivre. Poznaj nasze wskazówki!

Kieliszki do wódki – jakiej są pojemności?

Każdy alkohol musi być podawany w odpowiednich kieliszkach, gdyż zgodnie z zasadami zupełnie inne pasują do wódki, a inne na przykład do wina. Nie ma w tym nic dziwnego, bo alkohole różnią się od siebie kolorem, aromatem, temperaturą podania i wieloma innymi parametrami. 

I tak wśród kieliszków do wódki wyróżniamy te o pojemności 20-25 ml – idealne do wódek smakowych, oraz 35-50 ml – do wódek wytrawnych.  Kieliszki zawsze powinny być dość wąskie, tak by jak najlepiej zatrzymać pełnię aromatu. Co ciekawe, wypełniamy je wódką niemal do samego końca, w przeciwieństwie na przykład do whisky. Kieliszki o większej pojemności, jak 60 czy 100 ml, są przeznaczone głównie do wódek naturalnych oraz do shotów, szczególnie kolorowych i warstwowych.

Jakie kieliszki do wódki wybrać – z grubym dnem czy na nóżce?

Komplet kieliszków do wódki powinien się znaleźć w każdym domu. Trunek ten często gości na różnego typu przyjęciach i spotkaniach.

Ozdobą stołu są przede wszystkim kieliszki do wódki na nóżce, które prezentują się smukło i bardzo elegancko. Doskonale sprawdzą się więc podczas ważniejszych uroczystości. Trzymamy je wówczas za tę nóżkę, tak by przypadkiem nie ogrzać znajdującego się w środku alkoholu. Do wyboru są kieliszki na niewielkiej, jak i na wysokiej nóżce. Drugi rodzaj świetnie pasuje również do likierów.

Natomiast jeśli chodzi o klasyczne kieliszki walcowate lub lekko tulipanowe, to celowo mają one grube dno. Dzięki niemu alkohol zdecydowanie wolniej się nagrzewa.

Czy kolor kieliszków do wódki ma znaczenie?

Wysokoprocentowy alkohol zazwyczaj podajemy w kieliszkach wykonanych z transparentnego szkła. Wówczas widać jego kolor, co ma znaczenie głównie przy wódkach smakowych. Ponadto dużą popularnością cieszą się kryształowe kieliszki, idealne do wznoszenia toastów lub jako prezent. W roli prezentu świetnie sprawdzą się ponadto personalizowane kieliszki grawerowane. To piękna i gustowna pamiątka na lata.

Savoir-vive a wódka – jak pić ten mocny alkohol?

Na koniec jeszcze kilka słów o piciu wódki. Jak już wspomnieliśmy, to wręcz nasz alkohol narodowy, znany wielu Polakom, jednak nigdy nie zaszkodzi się dowiedzieć czegoś nowego. Otóż wódka musi dobrze schłodzona (dodatkowo można też włożyć do zamrażarki same kieliszki). Chyba że mowa o słodkiej wódce smakowej – wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by podać ją w temperaturze pokojowej. 

Ponadto wódka jest alkoholem, który powinniśmy wypić „na raz”. Wyjątek stanowią oficjalne okazje oraz gdy znajduje się ona w kieliszkach o większej pojemności. Wtedy można rozłożyć picie na dwa razy. Ważne jest po prostu, by przy tej czynności nie odchylać mocno głowy do tyłu ani tym bardziej by nie wykrzywiać twarzy po spożyciu.

Co jeszcze jest istotne, to aby pamiętać o ostrożnym podejściu do picia tego wysokoprocentowego alkoholu. Zbyt duża ilość wiąże się z otumanieniem lub utratą kontroli nad swoim zachowaniem. Umiar przede wszystkim, bo inaczej może to się źle skończyć!

Podsumowując, wszystko jest dla ludzi, ale w granicach rozsądku. Jeśli jeszcze nie masz swojego kompletu ozdobnego szkła, zaopatrz się w kieliszki do wódki na nóżce lub klasyczne!

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Co jest potrzebne przy pracy spawacza?

Praca spawacza opiera się nie tylko na konkretnych umiejętnościach czy zdobytych uprawnieniach, ale i na wykorzystywaniu specyficznych urządzeń...

Odkurzacze piorące Karcher: jak wybrać odpowiedni do Twojego domu/mieszkania?

Wiele osób szuka rozwiązania, które sprawi, że wzywanie fachowców od mycia dywanów i kanap nie będzie konieczne. Taka...

Pokój dziecka – jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Wyobrażając sobie pokój dla dziewczynki, od razu przychodzą na myśl tony różu i bieli, falbanki, domki dla lalek,...

Zalety i wady malowania dachu – czy warto inwestować?

Malowanie dachu – moda czy konieczność? Czy malowanie dachu jest to tylko moda, czy może rzeczywiście konieczność? To pytanie...