Kącik do nauki musi spełniać kilka kryteriów, przy czym nie chodzi wyłącznie o funkcjonalność. Powinien on być przyjemnym miejscem, w którym dziecko będzie się dobrze czuło. Obowiązkowo potrzebne jest biurko i krzesło obrotowe do biurka, ale nie tylko. Sprawdzamy zatem, na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę podczas aranżacji kącika do nauka dla dziecka.
Biurko do nauki i zabawy – jakie najlepsze?
Aranżacja kącika do nauki rozpoczyna się oczywiście od biurka. Warto ustawić je jak najbliżej okna – ze względu na dostęp dziennego światła – oraz przodem lub bokiem do drzwi wejściowych, tak by dziecko nie miało nikogo za plecami i czuło się swobodnie. Biurko liczy zwykle od 55 do 75 centymetrów wysokości, przy czym bez problemu znajdziemy także modele z regulowanym blatem, który „rośnie” wraz z naszą pociechą. Natomiast w przypadku szerokości, to przyjęło się, że optymalna wynosi od 75 do 100 centymetrów, a głębokość – od 50 do 55 centymetrów.
Biurko służy do nauki, do malowania i wielu innych rzeczy, ale również do korzystania z komputera – stacjonarnego bądź laptopa. Laptop można ustawić w dowolnym miejscu, więc nie ma z nim większego problemu, ale monitor komputera zostaje na blacie na stałe. Pamiętajmy wówczas o tym, by odpowiednio ustawić jego wysokość, jak i kąt nachylenia, oraz wybrać biurko z wysuwaną półką na klawiaturę.
Krzesło obrotowe do biurka dla dziecka – z kółkami, z podłokietnikami, a może z podnóżkiem?
Na biurku zawsze można nieco oszczędzić, ale krzesło obrotowe do biurka dla dziecka musi być wysokiej jakości, dokładnie o takich parametrach, by chroniło mały kręgosłup i zapewniało jego właściwą pozycję. Kluczowe jest więc, by wybrać model z regulowaną wysokością siedziska oraz oparcia, średniomiękkie i dopasowane do naturalnych krzywizn ciała, szczególnie do odcinka lędźwiowego i piersiowego. Im więcej możliwości dostosowania różnych parametrów do indywidualnych potrzeb dziecka, tym lepiej.
Jeśli szukamy krzesła obrotowego do biurka dla malucha, wówczas wybierzmy model z podnóżkiem. Pozwoli on zachować prawidłową postawę i stabilnie podeprze stopy, bez „zawieszania” ich w powietrzu. Może też być kolorowy, z motywem ulubionej bajki, co jeszcze zachęci do spędzania na nim czasu. Podobnie jest z młodzieżowym krzesłem obrotowym do biurka, które ma nie tylko ergonomiczny kształt, ale też ciekawy design, specjalne otwory, uchwyty i inne udogodnienia.
Bez odpowiedniego oświetlenia ani rusz
Biurko oraz krzesło obrotowe są ważne, ale równie kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, poza naturalnym. Musimy mieć świadomość, że samo górne światło, choćby było duże i mocne, to za mało. Najlepszym wyjściem są dwa źródła światła – górne oraz kierunkowe, które może być zarówno w formie stojącej lampki biurkowej, jak i kinkietu na ścianie – o neutralnej barwie. Ponadto między blatem a żarówką zachowajmy około 35-50 centymetrów odległości. Co ważne, dzieci praworęczne powinny mieć światło z lewej strony, a leworęczne z prawej.
Półki i organizery, czyli wygodne miejsce do przechowywania
Na koniec zostało jeszcze uzupełnienie kącika do nauki dla dziecka. O ile w biurku mamy szafki lub szuflady, które pomieszczą najpotrzebniejsze rzeczy, o tyle w praktyce często to za mało. Z pomocą przychodzi na przykład regał, który wystarczy po prostu postawić obok, oraz wiszące półki klasyczne lub o oryginalnym kształcie. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że możemy zamontować je na dowolnej wysokości.
To jeszcze nie wszystko, gdyż przydatne są również organizery, które pomogą uporządkować przedmioty na biurku i przy okazji nauczyć dziecko właściwego planowania swojej przestrzeni. Dobrze jest zatem zaopatrzyć kącik do nauki w pojemnik na przybory do pisania i malowania, czyli długopisy, ołówki i kredki, a także w segregatory, teczki oraz w bloczki na karteczki. Pamiętajmy przy tym, by wszystko dopasować do dziecka, jego zainteresowań oraz jego potrzeb. W uporządkowaniu notatek czy zebraniu pamiątek może też sprawdzić się tablica korkowa.
Podsumowując, aranżacja kącika do nauki nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać o wspomnianych punktach, jak biurko, krzesło obrotowe, oświetlenie oraz półki i organizery. W tym wszystkim ważne jest też zachowanie balansu i stworzenie nie tylko funkcjonalnej, ale również estetycznej i przyjemnej przestrzeni dla dziecka.