Gdzie montuje się klimatyzator multisplit i split?

W związku ze zbliżającym się sezonem letnim znów będziemy poszukiwać skutecznych rozwiązań w walce z uciążliwymi upałami w domowej przestrzeni. Bez wątpienia najlepsze efekty zagwarantują nowoczesne urządzenia chłodzące, dziś powszechnie montowane w naszych domach i mieszkaniach. Nie da się ukryć, że obecnie klimatyzacja to żadna fanaberia, a właściwie norma już nie tylko w sferze publicznej, ale również w prywatnej. Chcąc zapewnić sobie jak najlepszy komfort termiczny, coraz częściej decydujemy się na cieszący się uznaniem klimatyzator split lub wybieramy zyskujący na popularności – multisplit.

Klimatyzatory ścienne – najlepsza odpowiedź na wysokie temperatury

Polskie lata coraz bardziej odbiegają od północnoeuropejskiego standardu. Praktycznie nie istnieje już umiarkowane, polskie lato, które jeszcze w XX wieku charakteryzowało się przyjemną, stabilną temperaturą. Nieznośne upały potrafią skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i, niestety, jako konsekwencje globalnego ocieplenia są nieuniknione także w naszej szerokości geograficznej. Zamontowany we wnętrzu klimatyzator ścienny przestaje być więc jedynie marzeniem, a staje się ważnym planem do wykonania przed nadciągającym gorącym sezonem. Na prężnie rozwijającym się rynku znajdziemy innowacyjne klimatyzatory ścienne KAISAI, dzięki którym użytkownicy będą mogli zoptymalizować temperaturę w pomieszczeniach zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu

Klimatyzator split a mulitsplit

W najprostszym ujęciu klimatyzacja to zbór rozwiązań technicznych, których skutkiem działania jest utrzymanie we wnętrzu optymalnej temperatury oraz odpowiedniej wilgotności. Nowoczesne urządzenia oferują funkcję chłodzenia, ale także ogrzewania, a nawet oczyszczania powietrza. Najpopularniejszym typem jest klimatyzator split, który składa się z jednostki wewnętrznej umieszczonej w pomieszczeniu oraz z agregatu montowanego na zewnątrz budynku. Klimatyzator multisplit sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujemy chłodzenia nie w jednym, ale w kilku pomieszczeniach. W ramach tego rozwiązania mamy jedną jednostkę zewnętrzną i kilka wewnętrznych. Działają one niezależnie od siebie, więc każdy użytkownik może dostosować temperaturę do własnych potrzeb.

Klimatyzator ścienny split ustawiany przy pomocy pilota

Najlepsze miejsce na klimatyzator ścienny

Decydując się na klimatyzator montowany na stałe, trzeba wybrać odpowiednią lokalizację, bo to ona w dużej mierze wpływa na właściwy ruch powietrza i efektywność pracy urządzenia. Należy także zwrócić uwagę, żeby zainstalowany sprzęt nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Klimatyzatory ścienne, jak sama nazwa wskazuje, najwygodniej zamontować na ścianie i zazwyczaj proponuje się, żeby była to ściana z oknem. W odległości kilku metrów od jednostki wewnętrznej nie mogą znajdować się żadne obiekty ograniczające jej wydajność. Zaleca się zastosowanie do kilku kluczowych zasad. Klimatyzator ścienny powinien zostać zamontowany co najmniej 20 centymetrów od sufitu i minimum 30 centymetrów od przeszkód po bokach. Warto zadbać, żeby jednostka wewnętrzna pozostawała w zacienionym miejscu, bo im krótsza ekspozycja na słońce, tym większa efektywność i mniejsze zużycie energii. 

Komfort termiczny – główny cel użytkowników przestrzeni

Najkorzystniejsze miejsce na montaż popularnego sprzętu, jakim jest klimatyzator split, to przestrzeń znajdująca się możliwie jak najwyżej. Ciepłe, lżejsze powietrze we wnętrzu gromadzi się tuż pod sufitem. Dlatego umiejscowiona tam jednostka będzie działać najskuteczniej – docierając w pierwszej kolejności do powietrza wymagającego schłodzenia. Warto także wybrać pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu, żeby w pełni wykorzystać potencjał urządzenia. Decydując się na klimatyzator multisplit, każdy z użytkowników może indywidualnie sterować temperaturą w różnych pomieszczeniach, co ma ogromne znacznie, szczególnie, jeśli mieszkamy w dużym gospodarstwie jednorodzinnym i różnie reagujemy na wysokie temperatury. 

Klimatyzator multisplit umieszczony pod sufitem

Klimatyzatory ścienne i konsekwencje nieprawidłowej lokalizacji

Powinniśmy pamiętać, że absolutnie nie można zainstalować urządzenia tak, żeby nawiew chłodnego powietrza był skierowany bezpośrednio na nas, czyli np. nad kanapą, stołem, łóżkiem czy biurkiem. W przypadku, gdy umiejscowienie klimatyzatora nie spełnia określonych warunków, użytkownicy będą narażeni na spore niedogodności – przeziębienie czy bóle mięśni mogą okazać się negatywnym skutkiem tej niewłaściwej decyzji. Dbając o komfort termiczny w pomieszczeniu, nie możemy zapominać o trosce o zdrowie nasze i naszych bliskich.

Gdy zastosujemy się do profesjonalnych zaleceń dotyczących montażu klimatyzacji w naszych czterech ścianach, to możemy ze spokojem i radością czekać na nadchodzące lato, a w dłuższej perspektywie: nie obawiać się zimy, bo innowacyjne jednostki chłodząco-grzewcze zapewniają optymalną temperaturę wnętrza o każdej porze roku.

Sprawdź także:

Jak ustawić szklarnie ogrodową do słońca?

Zastanawiasz się nad własną szklarnią? Świetny pomysł! To jak otwieranie magicznych drzwi do świata ogrodniczych możliwości, gdzie możesz...

Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Wybierając karnisz na okno czy na całą ścianę trzeba to przemyśleć. Ten wybór zależy od kilku istotnych czynników....

Czarne szafy w stylu minimalistycznym: baza czy wyróżnik aranżacji?

Potrzebujesz zmienić coś w wystroju domowych wnętrz? Jednocześnie szukasz funkcjonalnego, pojemnego mebla? Najlepiej zatem połączyć te dwie rzeczy...

Dlaczego warto wybrać kominek elektryczny do zabudowy?

Kominki elektryczne do zabudowy stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Ich funkcjonalność, estetyka oraz...