Gniazda elektryczne – co musisz wiedzieć na ich temat?

Gniazda elektryczne są elementami instalacji, które umożliwiają podłączenie do prądu różnego rodzaju urządzeń. Powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby korzystanie z nich było bezproblemowe. Oprócz właściwego miejsca montażu trzeba także wybrać odpowiedni rodzaj gniazdek. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i kiedy warto się zdecydować na konkretny model.

Podział gniazdek elektrycznych ze względu na sposób ich montażu

Gniazdka elektryczne można sklasyfikować, biorąc pod uwagę sposób ich montażu na ścianie. Pod tym względem można wyróżnić:

  • gniazda natynkowe,
  • gniazda podtynkowe.

Gniazdo elektryczne natynkowe można zastosować wszędzie tam, gdzie z różnych powodów poprowadzenie kabli wewnątrz ściany nie jest możliwe. Różnią się one od podtynkowych większym rozmiarem. Jest to wynikiem tego, że puszka musi pomieścić wszystkie kable.

Gniazdka natynkowe są co prawda mniej estetyczne, ale zdecydowanie łatwiejsze w montażu. W ich przypadku nie trzeba bowiem kuć ścian w celu poprowadzenia w nich kabli. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je w pomieszczeniach mieszkalnych. Trzeba jednak pamiętać, że prezentują się mniej dekoracyjnie od wersji podtynkowych.

Gniazdo elektryczne podtynkowe montuje się wewnątrz ściany w specjalnej puszce. Dzięki temu zajmuje ono zdecydowanie mniej miejsca, a dodatkowo nie rzuca się w oczy. Jest idealnym wyborem dla każdego, kto szuka funkcjonalnych kontaktów, a zarazem prezentujących się nowocześnie i stylowo.

Jakie jeszcze rodzaje gniazdek można wybrać?

Duży wybór gniazdek elektrycznych sprawia, że bez problemu można je dopasować do konkretnego pomieszczenia czy potrzeb domowników. Ze względu na dodatkowe udogodnienia zastosowane w nowoczesnych kontaktach, można wyróżnić gniazdka:

  • z dodatkowym zabezpieczeniem przed dziećmi,
  • z klapką lub szczelną obudową do wilgotnych pomieszczeń,
  • ze ściemniaczem oświetlenia,
  • z wyłącznikiem różnicowoprądowym – idealne do starszych instalacji,
  • z ogranicznikiem przepięć klasy D – przeznaczone do podłączenia podatnego na uszkodzenia sprzętu elektronicznego,
  • z portem USB,
  • o specjalnym przeznaczeniu – do sieci komputerowej, anten i telefonów.

Tak duży wybór sprawia, że z łatwością można znaleźć gniazdko, które spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.

Jak wybrać bezpieczne gniazdo elektryczne?

Podczas zakupu gniazda elektrycznego należy zwrócić szczególną uwagę na stopień szczelności obudowy. Parametr ten określa, w jakim stopniu jest ono zabezpieczone przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak np. wilgoć.

Stopień szczelności określa się w następujący sposób:

  • IP22 – nadają się do zastosowania w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, gdzie panują standardowe warunki,
  • IP44 – można je zastosować w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka i kuchnia, gdyż są to gniazda bryzgoszczelne,
  • IP56 – o najlepszym stopniu ochrony, stosuje się je np. w garażach czy piwnicach.

Szczelność to bardzo ważny parametr, którego nie można pominąć. W przeciwnym razie gniazdo elektryczne nie będzie spełniało swojej funkcji.

Planowanie rozmieszczenia gniazdek w domu – o czym trzeba pamiętać?

Największym błędem jest planowanie rozmieszczenia gniazd elektrycznych w budynku już na ostatnim etapie budowy domu. Warto to zrobić wcześniej, podczas przygotowywania projektu instalacji. Należy zastanowić się nie tylko nad ich rozmieszczeniem, ale także liczbą.

Jeśli gniazdek będzie za mało, uniemożliwi to wygodne korzystanie z urządzeń elektrycznych. Z kolei zbyt duża liczba kontaktów może negatywnie wpłynąć na estetykę pomieszczeń, a także narazi Cię na niepotrzebne wydatki. Warto więc poświęcić nieco czasu na zaplanowanie, gdzie muszą się one znaleźć.

W kuchni gniazda powinny znajdować się zarówno w pobliżu blatu, jak i za szafkami. Dzięki temu można będzie do nich podłączyć takie urządzenia jak lodówka, zmywarka czy płyta indukcyjna. Zastanów się, z jakich sprzętów korzystasz na co dzień, co pomoże Ci ustalić optymalną liczbę połączeń.

Pozostałe pomieszczenia w domu najczęściej wymagają zastosowania mniejszej liczby kontaktów. Nie możesz jednak pominąć ich podczas przygotowywania szczegółowego planu rozmieszczenia gniazdek.

Wybierając je, możesz zdecydować się na modele podwójne, a nawet potrójne lub poczwórne. Dzięki temu będziesz mógł podłączyć do nich większą liczbę urządzeń jednocześnie. Instalacja elektryczna musi być jednak do tego odpowiednio przystosowana, aby uniknąć ryzyka powstania przepięcia.

Gniazdka powinny być montowane wyłącznie przez osoby, które mają do tego stosowne uprawnienia. Jest to bardzo istotne ze względu na bezpieczeństwo montera, a także użytkowników, którzy będą z nich potem korzystać. Tylko właściwie zainstalowany kontakt daje pewność, że można do niego bez obaw podłączyć urządzenia.

Gniazda elektryczne to bardzo ważne elementy każdej domowej instalacji. To dzięki nim możesz bez przeszkód używać sprzętu zasilanego prądem. Poświęć więc nieco czasu na to, aby wybrać właściwe kontakty, a także zaplanować ich dokładne rozmieszczenie w pomieszczeniach.

Sprawdź także:

Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne?

Rolety zewnętrzne są coraz częściej spotykane na różnego rodzaju budynkach. Kiedyś były domeną głównie sklepów, a obecnie pojawiają...

Łóżka sypialniane. Na co patrzeć, przy ich wyborze?

Są meble, których wybór wydaje się banalnie prosty. Kiedy jednak zaczynamy szukać tego odpowiedniego i zdajemy sobie sprawę...

Nawiewniki powietrza – wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Wentylacja grawitacyjna (zwana też naturalną) to najstarszy typ wentylacji, w której wymiana powietrza zachodziła pierwotnie przez nieszczelności w...

Loftowe Domy – synonim nowoczesnego designu, mobilności i ekologii

Budowa własnego domu z ogrodem to marzenie niejednej osoby. Niestety, rosnące ceny, a więc i coraz większe koszty...