Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Sprawdzamy!

Uzyskanie świadectwa energetycznego domu, mieszkania lub innego budynku jest niezbędne, gdy planuje się jego sprzedaż albo wynajem. Jaka jest cena tego typu dokumentu? Co dokładnie wpływa na jego koszty?

Świadectwo energetyczne – cena. Ile trzeba za nie zapłacić?

Jednym z podstawowych kosztów związanych z uzyskaniem świadectwa energetycznego w Polsce jest opłata pobierana przez certyfikowanych rzeczoznawców energetycznych. Specjaliści ci odgrywają kluczową rolę w ocenie charakterystyki energetycznej budynków i wydawaniu niezbędnych certyfikatów.

Opłaty mogą się różnić w zależności od złożoności oceny, wielkości nieruchomości oraz doświadczenia i kwalifikacji rzeczoznawcy.

Zazwyczaj świadectwo energetyczne Szczecin – https://energov.pl/swiadectwo-energetyczne-szczecin mieszkania będzie związane z wydatkiem na poziomie około 350-400 złotych, niekiedy więcej. Z kolei za dom trzeba będzie zapłacić od 450 do 500 złotych lub więcej, zależnie od różnych czynników. Certyfikaty energetyczne budynków komercyjnych są już wyższym wydatkiem, który często przekracza 1000 złotych.

Co wpływa na koszt certyfikatu energetycznego?

Na cenę certyfikatu energetycznego wpływa wiele czynników, do których zaliczane są w szczególności:

Metraż i złożoność nieruchomości

Wielkość i złożoność konstrukcji ocenianej nieruchomości może mieć wpływ na całkowity koszt uzyskania certyfikatu energetycznego. Większe lub bardziej skomplikowane budynki mogą wymagać więcej czasu i wiedzy eksperta, co może skutkować wyższymi opłatami.

Koszty podróży

Jeżeli rzeczoznawca energetyczny będzie musiał udać się do nieruchomości w celu przeprowadzenia oceny na miejscu, mogą zostać doliczone dodatkowe koszty związane z kosztami podróży.

Konkurencja rynkowa

Liczba certyfikowanych rzeczoznawców energetycznych w danym regionie może również wpływać na ceny. Właściciele nieruchomości mogą wówczas sprawdzić różnice w opłatach u różnych rzeczoznawców, by znaleźć najtańsze oferty.

Sposób uzyskania certyfikatu

Zazwyczaj świadectwo energetyczne otrzymany przez internet będzie tańszy od tego, który jest przygotowywany przez specjalistę działającego stacjonarnie. W związku z tym wiele osób decyduje się obecnie na uzyskanie certyfikatu przez internet, co jest również bardzo wygodnym i szybkim procesem.

Warto więc pamiętać o tym, że koszt certyfikatu energetycznego zależny jest od wielu czynników, w tym od rodzaju ocenianego budynku, sposobu otrzymania certyfikatu – online lub stacjonarnie, konkurencji w branży, a także innych wymienionych powyżej czynników. By zaoszczędzić na uzyskaniu takiego dokumentu, warto porównać ze sobą oferty!

Sprawdź także:

Wynajem mieszkań – kto może wynająć mieszkanie?

Wynajęcie mieszkania, szczególnie w dużych miastach w Polsce, jak na przykład w Warszawie, może być marzeniem wielu z...

Szafa przesuwna – praktyczne rozwiązanie dla Twojego domu

Szafa przesuwna to mebel, który staje się coraz bardziej popularny w naszych domach. Jest to praktyczne rozwiązanie, które...

Dywan sznurkowy – czy znasz wszystkie jego zalety?

Dywany sznurkowe łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Wyróżnia je spośród innych sposób tkania – na płasko....

Pomysły na lamele ścienne – jak można zaaranżować lamele?

Lamele ścienne są obecnie jednym z chętniej wybieranych dodatków do wykańczania wnętrz. Świetnie pasują zarówno do tradycyjnych aranżacji,...