Uwielbiasz gołąbki, bigos i kiszoną kapustę, ale po ich gotowaniu musisz wietrzyć cały dom? Poznaj proste triki i zapomnij o śmierdzącym problemie.
Kapusta to niskokaloryczne warzywo bogate m.in. w witaminę A, E czy C. Można ją przyrządzić na wiele sposobów – od dodatku do obiadu w formie surówki, jak i samodzielne danie takie jak np. bigos bądź też kapuśniak. Kapusta zarówno biała, jak i kiszona gości na wielu polskich stołach, jednak ma pewien minus. Jest nim specyficzny zapach podczas gotowania. Jak się go pozbyć? Jest na to kilka banalnych sposobów.
Gotowana kapusta – jak się pozbyć zapachu? Sięgnij po pieczywo
Jednym z najszybszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest kromka razowego pieczywa. Wystarczy niewielki kawałek czy nawet skórka wrzucona na wierzch garnka, aby usunąć nieprzyjemny zapach. Nie jest to natomiast jedyny patent. Równie świetnym neutralizatorem są orzechy włoskie. Jeśli nie mamy ich pod ręką, świetnie sprawdzi się w zamian duża garść natki pietruszki lub dwa plastry cytryny.
Jak się pozbyć zapachu gotowanego kalafiora lub brokuła? Wystarczy to, co masz w kuchni
Podobny problem występuje podczas gotowania kalafiora lub brokuła. Z tym także można poradzić sobie w szybki i prosty sposób. Jednym z nich jest dosypanie do wody pół łyżeczki sody oczyszczonej. Już niewielka ilość tej przyprawy pomoże uporać się z unoszącym w domu zapachem. Warto wypróbować też trik z cukrem – w tym przypadku również wystarczy niewielka ilość. Ponadto doskonałe rezultaty przyniesie dorzucenie do wody liścia laurowego oraz odrobiny soku z cytryny. Dodatkowym atutem tych trików jest fakt, że dzięki nim warzywo zachowa swój kolor i nie ściemnieje.