Jakie panele podłogowe wybrać do salonu?

Podczas wykończenia mieszkania lub w trakcie remontu dochodzimy zwykle do momentu, w którym należy wybrać sposób wykończenia podłogi. Jeżeli znajdujesz się właśnie na etapie zastanawiania się nad tym, jakie panele podłogowe do salonu wybrać, to doskonale trafiłeś.

W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, na co należy zwracać uwagę, aby nowe panele podłogowe położone w Twoim salonie były nie tylko funkcjonalne, ale także, aby stały się prawdziwą dekoracją tego pomieszczenia.

Panele laminowane albo panele winylowe

Szeroki wybór kolorów i dekorów sprawia, że panele podłogowe prezentują się równie dobrze jak tradycyjnie wykorzystywane materiały wykończeniowe, będąc jednocześnie zdecydowanie od nich tańsze, a także odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć itp. Podczas wyboru paneli podłogowych z oferty DDD – zarówno laminowanych jak i winylowych należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Najważniejsza jest tu klasa użyteczności oraz klasa ścieralności, gdyż to od nich zależy odporność paneli na intensywne użytkowanie. 

Zastanawiając się nad tym jakie panele wybrać do salonu, warto przyjrzeć się obydwu opcjom, w przypadku paneli laminowanych mówimy o rozwiązaniu, które jest nieco bardziej ekonomiczne, ale równie funkcjonalne, jak panele winylowe. Oba rodzaje paneli są odporne na zarysowania i łatwe w czyszczeniu, jednak te wykonane z winylu są dodatkowo bardzo odporne na wilgoć, a ich klasa ścieralności jest zwykle nieco wyższa. W przypadku gdy z Twojego salonu korzystają także małe dzieci i zwierzęta o twardych pazurkach, winyl będzie nieco lepszym rozwiązaniem.

Eleganckie panele do salonu 

Podłoga to ten element wyposażenia pomieszczenia, który zwykle zwraca na siebie uwagę, dlatego kolor i wzór paneli podłogowych może mieć bardzo duże znaczenie dla estetyki całego salonu. Jasne kolory pozwolą Ci optycznie powiększyć przestrzeń, natomiast wybór paneli o ciemniejszej kolorystyce sprawi, że pomieszczenie nabierze niebywałej elegancji i ciepła. Panele do salonu w naturalnych odcieniach drewna sprawdzą się świetnie w tradycyjne urządzonym wnętrzu. Jeżeli zależy Ci na jakimś konkretnym, szczególnym efekcie, wybierz bardziej intensywne kolory czy oryginalne wzory. 

Panele w salonie powinny harmonijnie współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza. W nowoczesnym minimalistycznym pomieszczeniu doskonałym wyborem będą panele o prostych wzorach. Z kolei w przypadku tradycyjnego salonu, w którym znalazły się drewniane meble, należy dobrać panele inspirowane wyglądem naturalnych produktów drewnianych. Oczywiście odcień podłogi i odcień mebli nie mogą być identyczne, ponieważ w przypadku wyposażenia wnętrza rozwiązania typu total look mogą okazać się niezbyt udane.

Podsumowując, podczas wyboru paneli do salonu należy zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale także na klasę ścieralności i grubość paneli. Wyższe klasy ścieralności sprawdzają się w przypadku obiektów publicznych, do użytku domowego można pozwolić sobie na panele o nieco niższej klasie AC.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Nie w każdym ogrodzie panują warunki idealne dla rozwoju roślin. Może zdarzyć się tak, że nasz ogród to...

Czym zakleić dziurę w ścianie?

Dziury w ścianie powstawać mogą z różnych powodów. Łączyć je będzie jeden wspólny element. W każdym przypadku są...

Usuwanie silikonu z płytek – Jak usunąć silikon z płytek?

Silikon należy do produktów używanych najczęściej w łazience lub w kuchni. Odpowiedzialny jest za uszczelnienie połączeń między płytkami...

Działka leśna – co można zbudować na działce leśnej?

Kupno działki leśnej jest często bardzo atrakcyjną opcją. Sprzedawcy są w stanie zaoferować znacznie większy obszar, niż w...