Jak zrobić las w słoiku bez przykrycia? Zwróć uwagę na jedną rzecz

Klimat w którym żyjemy nie sprzyja otwartej, czyli prowadzonej w naturalnych warunkach uprawie roślin egzotycznych. Do prawidłowej wegetacji i zdrowego rozwoju potrzebują one specyficznego środowiska. Takie warunki dla dużych roślin może stworzyć jedynie szklarnia lub ogród zimowy. Natomiast w warunkach mieszkaniowych idealnym rozwiązaniem będzie uprawa roślin w słoiku. W tego typu naczyniu uprawiane rośliny stworzą swój mikroklimat, w którym mogą bezpiecznie wegetować. Jak założyć i prawidłowo pielęgnować las w słoiku bez przykrycia? Poznaj sprawdzone porady.

Las w słoiku bez przykrycia – fakty historyczne

W minionych epokach podróże do dalekich krain trwały miesiącami, a statki morskie przewożące pasażerów i ich ładunek nie były szczytem luksusu. Botanicy zastanawiali się wówczas, w jaki sposób bezpiecznie przewieźć rośliny, których tropikalne pochodzenie mogłoby nie sprawdzić się w warunkach umiarkowanej strefy klimatycznej. Na niecodzienny, ale bardzo trafiony pomysł wpadł dr Nathaniel Bagshaw Ward. Botanik postanowił zastosować do przewozu roślin wraz z ich systemem korzeniowym szklane opakowania. Ten niezwykły pomysł stał się na tamte czasy hitem. Rośliny zasadzone w szklanych naczyniach wytworzyły specyficzny mikroklimat i zaczęły rozwijać się nie gorzej od pozostawionych w ich naturalnym środowisku. Dzięki szklanym słoikom i innym naczyniom, rośliny mogły bezpiecznie przebyć długą drogę do miejsca docelowej uprawy. W ten sposób powstał pomysł na las w szkle otwarty DIY, który obecnie jest prawdziwym hitem. Wiele osób twierdzi, że wygląda on o wiele lepiej niż las w doniczce czy skrzynce ustawionej na parapecie.

Zobacz też: Nawet w mieszkaniu możesz mieć własny ogródek

Las w słoiku bez przykrycia

Obcowanie z naturą prawie zawsze działa korzystnie na nasz organizm. Dzięki obecności roślin, w powietrzu unosi się więcej tlenu. Zieleń liści koi nadwyrężony przez monitor komputera wzrok, a zmęczony umysł odzyskuje sprawność i jasność rozumowania. Gdy nie mamy możliwości codziennego przebywania w otoczeniu roślin, zbudujmy sobie las w słoiku bez przykrycia, który będzie namiastką prawdziwego boru z szumiącymi drzewami i miękką ściółką.
Rośliny mogą rosnąć w słoikach zarówno zamkniętych, jak i otwartych, jednak zakładając taki las trzeba zorientować się, które gatunki mogą w nich przebywać.

Jak zrobić las w słoiku otwartym?

Las w słoiku można uzyskać na dwa sposoby: kupując go w sklepie ogrodniczym lub zasadzić i pielęgnować rośliny samodzielnie. Warto jednak zaznaczyć, że lasy lub ogrody kupione w słoikach są zdecydowanie droższe od tych samodzielnie uprawianych, dlatego własnoręcznie założona uprawa przyniesie nie tylko oszczędności, ale i dużą satysfakcję z realizacji projektu.

Do założenia lasu w otwartym słoiku będą potrzebne:

•    duży słój,
•    ogrodniczy keramzyt odprowadzający wilgoć,
•    węgiel drzewny,
•    ziemia dla danego gatunku roślin,
•    sadzonki,
•    mech w dowolnych kolorach,
•    żwirek (jak najdrobniejszy),
•    ozdobne kamienie, gałązki, małe szyszki, żołędzie oraz kasztany,
•    rękawiczki do ogrodu.

Przygotuj słoik – porządnie go wymyj i wypłucz, a następnie wsyp keramzyt na wysokość do 5 cm. Na usypany keramzyt wyłóż węgiel drzewny, a na to warstwę ziemi, w której zasadzisz delikatne roślinki. Po zasadzeniu podlej sadzonki.
Wokół roślinek rozmieść zakupiony mech, ułóż ozdoby w postaci kamieni, szyszek, żołędzi i innych elementów, jakie można znaleźć w prawdziwym lesie. Kompozycję można postawić w nasłonecznionym miejscu lub na stanowisku z rozproszonym światłem.

Mini rośliny do słoika

Słój, nawet dużych rozmiarów, ma jednak ograniczoną pojemność, dlatego zakładając w nim las, musimy liczyć się z daleko idącym minimalizmem. Na tak niewielkiej przestrzeni można zasadzić zaledwie kilka roślin i to takich, które nie rozrastają się nadmiernie. Do tego celu można wykorzystać aloes, rojniki, żyworódki lub eszewerie. Te roślinki są niewymagające, doskonale znoszą znikoma ilość wody, bo magazynują ją w liściach, a poza tym są bardzo atrakcyjne wizualnie. Świetnie komponują się z naturalnymi ozdobami w postaci kamieni, żwirków lub kory drzewnej czy szyszek. Przedstawione gatunki sadzi się w otwartych słoikach. Chcesz stworzyć egzotyczny las w słoiku? Paproć doskonale odnajdzie się w takich warunkach. Pięknie będzie prezentować się także mech w szkle.

Jakie kwiaty do słoika?

Do słoika zamykanego naturalnym korkiem można zasadzić również kwiaty. Do tego celu nadają się: skrzydłokwiat, języcznik, fitonia, pieniążka, paproć, asparagus oraz peperomia. Równie dobrze będzie się rozwijał bluszcz w słoiku, a także trzykrotka.
Świetnym prezentem urodzinowym będzie podarowanie solenizantowi pięknego bonsai w słoiku, które doskonale wpasuje się w otoczenie i stworzy super klimat.

Las w słoiku z wodą

Las w słoiku to nie tylko zbiór roślin, to także kompozycja artystyczna, która z pewnością ucieszy każdego. Znakomitym przykładem tej kompozycji jest las w słoiku otwartym z wodą, nad której brzegiem ustawiono miniaturowe mebelki ogrodowe.

Ziemia do lasu w słoiku

Warstwa ziemi umieszczona w słoiku może być uniwersalna, taka, którą stosuje się do roślin doniczkowych. Jednak przed zakładaniem lasu w naczyniu warto zorientować się, jakie podłoże wymagane jest dla roślin, które zamierzamy zasadzić. Niektóre z nich wolą ziemię kwaśną, inne zasadową. Ziemię należy więc dostosować do wymogów konkretnych roślin.

Las w słoiku — jak dbać?

Jak pielęgnować las w słoiku, aby roślinki pięknie się rozrastały? Zasadzenie roślin w słoiku i stworzenie im naturalnego otoczenia to prawie wszystko, co należy wykonać. Jedyną czynnością jest podlewanie, które wykonuje się rzadko i w mocno ograniczonej ilości. Rośliny tworzą własny mikroklimat, co objawia się parą wodną osadzającą się na słoiku. Podlewanie sprawia, że las w słoiku paruje. Jeśli pary wodnej nie ma na ściankach naczynia, rośliny należy podlać. Gdy zobaczysz, że para wodna występuje w postaci mgły, natychmiast odkorkuj słoik (gdy prowadzić uprawę w słoiku zamkniętym), aby jej nadmiar odparował.
Od czasu do czasu sprawdzaj, czy w stworzonym środowisku nie pojawiły się jakieś robaki. W takim przypadku należy natychmiast interweniować, ponieważ obecność robaków zniszczy założoną uprawę.

Zobacz też: Kiedy sadzić żonkile w doniczce i na podwórku?

Las w słoiku otwarty – podlewanie

Jak często podlewać las w słoiku? Podlewanie lasu w otwartym słoiku powinno być prowadzone dokładnie tak samo jak nawadnianie roślin w doniczkach.

Las w słoiku – problemy

Nie należy przesadzać z nadmiarem wody, ponieważ w słoiku nie ma odpływu. Stojąca w naczyniu woda sprawia, że las w słoiku gnije.
Jeśli będziemy zbyt rzadko go podlewać to po pewnym czasie zauważymy, że las w słoiku usycha. W takiej sytuacji należy natychmiast podlać rośliny i czekać na efekt.

Las w słoiku — grzyb i pleśń

Czasem, na roślinach lub podłożu pojawiają się biały albo szary nalot w formie puchu. Oznacza to, że las w słoiku zaatakował grzyb lub pleśń. Ich obecność może mocno zaszkodzić roślinom. W takim wypadku należy natychmiast przeciwdziałać – usunąć zainfekowane części, porządnie przewietrzyć słoik, ustawić go w miejscu nasłonecznionym. Gdy te zabiegi nie pomogą,trzeba użyć środka zwalczającego grzyby.

Najczęstsze pytania o las w słoiku bez przykrycia

Jak dbać o las w słoiku otwarty?

Las w słoiku otwartym przypomina inne rośliny doniczkowe. Z tego powodu dbamy o niego podobnie, jak o donice z kwiatami, jedynie podlewanie może być bardziej ograniczone.

Jak podlewać las w szkle otwarty?

Las w słoiku otwarty ma dostęp do czynników zewnętrznych, dlatego należy zadbać o jego odporność i mikroklimat. W tym celu trzeba go regularnie podlać – dawkami miękkiej wody lub deszczówki.

Ile żyje las w słoiku?

Przy właściwej pielęgnacji las w słoiku może żyć tak długo, jak żyją te rośliny w środowisku naturalnym. Może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, ponieważ długość życia poszczególnych roślin zależy od gatunku. Najdłużej żyjący las w słoiku ma ponad 50 lat.

Dlaczego mech w słoiku żółknie?

Mech w szkle jest naturalnym dodatkiem do lasu w słoiku i zarazem piękną rośliną. Jednak zdarza się, że nagle żółknie i marnieje bez wyraźnego powodu. W takiej sytuacji naczynie należy przenieść w inne miejsce. Jeżeli stoi w słońcu, to trzeba je przenieść do cienia. Natomiast jeśli w cieniu warto zmienić mu lokalizację na bardziej odpowiednie. Najczęstszą przyczyną żółknięcia lasu w słoiku jest niedostateczna ilość wody, jej za jakość lub brak kontaktu mchu z podłożem.

Sprawdź także:

Samodzielna naprawa spłuczki krok po kroku. Jak naprawić spłuczkę starego typu, a jak podtynkową?

Wiele osób zastanawia się jak naprawić spłuczkę we własnym zakresie. Jest to niewielka, aczkolwiek częsta awaria, która może...

Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń na balkonie?

Powszechnie wiadomo, że posiadanie balkonu to atut, który stwarza wiele możliwości. Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń na balkonie? Odpowiedź...

Łazienka bez glazury. Czy to dobry wybór?

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt z nas nie wyobrażał sobie łazienki bez glazury. Jej dodatek wydawał się niezbędny,...

Sofy w stylu nowojorskim – jak wybrać i gdzie kupić?

Wizytówką każdego domu jest salon. Przy jego aranżacji nie może zabraknąć mebli wypoczynkowych, które jednocześnie pełnią funkcję użytkową...