Jak zrobić las w słoiku bez przykrycia? Zwróć uwagę na jedną rzecz

Klimat w którym żyjemy nie sprzyja otwartej, czyli prowadzonej w naturalnych warunkach uprawie roślin egzotycznych. Do prawidłowej wegetacji i zdrowego rozwoju potrzebują one specyficznego środowiska. Takie warunki dla dużych roślin może stworzyć jedynie szklarnia lub ogród zimowy. Natomiast w warunkach mieszkaniowych idealnym rozwiązaniem będzie uprawa roślin w słoiku. W tego typu naczyniu uprawiane rośliny stworzą swój mikroklimat, w którym mogą bezpiecznie wegetować. Jak założyć i prawidłowo pielęgnować las w słoiku bez przykrycia? Poznaj sprawdzone porady.

Las w słoiku bez przykrycia – fakty historyczne

W minionych epokach podróże do dalekich krain trwały miesiącami, a statki morskie przewożące pasażerów i ich ładunek nie były szczytem luksusu. Botanicy zastanawiali się wówczas, w jaki sposób bezpiecznie przewieźć rośliny, których tropikalne pochodzenie mogłoby nie sprawdzić się w warunkach umiarkowanej strefy klimatycznej. Na niecodzienny, ale bardzo trafiony pomysł wpadł dr Nathaniel Bagshaw Ward. Botanik postanowił zastosować do przewozu roślin wraz z ich systemem korzeniowym szklane opakowania. Ten niezwykły pomysł stał się na tamte czasy hitem. Rośliny zasadzone w szklanych naczyniach wytworzyły specyficzny mikroklimat i zaczęły rozwijać się nie gorzej od pozostawionych w ich naturalnym środowisku. Dzięki szklanym słoikom i innym naczyniom, rośliny mogły bezpiecznie przebyć długą drogę do miejsca docelowej uprawy. W ten sposób powstał pomysł na las w szkle otwarty DIY, który obecnie jest prawdziwym hitem. Wiele osób twierdzi, że wygląda on o wiele lepiej niż las w doniczce czy skrzynce ustawionej na parapecie.

Zobacz też: Nawet w mieszkaniu możesz mieć własny ogródek

Las w słoiku bez przykrycia

Obcowanie z naturą prawie zawsze działa korzystnie na nasz organizm. Dzięki obecności roślin, w powietrzu unosi się więcej tlenu. Zieleń liści koi nadwyrężony przez monitor komputera wzrok, a zmęczony umysł odzyskuje sprawność i jasność rozumowania. Gdy nie mamy możliwości codziennego przebywania w otoczeniu roślin, zbudujmy sobie las w słoiku bez przykrycia, który będzie namiastką prawdziwego boru z szumiącymi drzewami i miękką ściółką.
Rośliny mogą rosnąć w słoikach zarówno zamkniętych, jak i otwartych, jednak zakładając taki las trzeba zorientować się, które gatunki mogą w nich przebywać.

Jak zrobić las w słoiku otwartym?

Las w słoiku można uzyskać na dwa sposoby: kupując go w sklepie ogrodniczym lub zasadzić i pielęgnować rośliny samodzielnie. Warto jednak zaznaczyć, że lasy lub ogrody kupione w słoikach są zdecydowanie droższe od tych samodzielnie uprawianych, dlatego własnoręcznie założona uprawa przyniesie nie tylko oszczędności, ale i dużą satysfakcję z realizacji projektu.

Do założenia lasu w otwartym słoiku będą potrzebne:

•    duży słój,
•    ogrodniczy keramzyt odprowadzający wilgoć,
•    węgiel drzewny,
•    ziemia dla danego gatunku roślin,
•    sadzonki,
•    mech w dowolnych kolorach,
•    żwirek (jak najdrobniejszy),
•    ozdobne kamienie, gałązki, małe szyszki, żołędzie oraz kasztany,
•    rękawiczki do ogrodu.

Przygotuj słoik – porządnie go wymyj i wypłucz, a następnie wsyp keramzyt na wysokość do 5 cm. Na usypany keramzyt wyłóż węgiel drzewny, a na to warstwę ziemi, w której zasadzisz delikatne roślinki. Po zasadzeniu podlej sadzonki.
Wokół roślinek rozmieść zakupiony mech, ułóż ozdoby w postaci kamieni, szyszek, żołędzi i innych elementów, jakie można znaleźć w prawdziwym lesie. Kompozycję można postawić w nasłonecznionym miejscu lub na stanowisku z rozproszonym światłem.

Mini rośliny do słoika

Słój, nawet dużych rozmiarów, ma jednak ograniczoną pojemność, dlatego zakładając w nim las, musimy liczyć się z daleko idącym minimalizmem. Na tak niewielkiej przestrzeni można zasadzić zaledwie kilka roślin i to takich, które nie rozrastają się nadmiernie. Do tego celu można wykorzystać aloes, rojniki, żyworódki lub eszewerie. Te roślinki są niewymagające, doskonale znoszą znikoma ilość wody, bo magazynują ją w liściach, a poza tym są bardzo atrakcyjne wizualnie. Świetnie komponują się z naturalnymi ozdobami w postaci kamieni, żwirków lub kory drzewnej czy szyszek. Przedstawione gatunki sadzi się w otwartych słoikach. Chcesz stworzyć egzotyczny las w słoiku? Paproć doskonale odnajdzie się w takich warunkach. Pięknie będzie prezentować się także mech w szkle.

Jakie kwiaty do słoika?

Do słoika zamykanego naturalnym korkiem można zasadzić również kwiaty. Do tego celu nadają się: skrzydłokwiat, języcznik, fitonia, pieniążka, paproć, asparagus oraz peperomia. Równie dobrze będzie się rozwijał bluszcz w słoiku, a także trzykrotka.
Świetnym prezentem urodzinowym będzie podarowanie solenizantowi pięknego bonsai w słoiku, które doskonale wpasuje się w otoczenie i stworzy super klimat.

Las w słoiku z wodą

Las w słoiku to nie tylko zbiór roślin, to także kompozycja artystyczna, która z pewnością ucieszy każdego. Znakomitym przykładem tej kompozycji jest las w słoiku otwartym z wodą, nad której brzegiem ustawiono miniaturowe mebelki ogrodowe.

Ziemia do lasu w słoiku

Warstwa ziemi umieszczona w słoiku może być uniwersalna, taka, którą stosuje się do roślin doniczkowych. Jednak przed zakładaniem lasu w naczyniu warto zorientować się, jakie podłoże wymagane jest dla roślin, które zamierzamy zasadzić. Niektóre z nich wolą ziemię kwaśną, inne zasadową. Ziemię należy więc dostosować do wymogów konkretnych roślin.

Las w słoiku — jak dbać?

Jak pielęgnować las w słoiku, aby roślinki pięknie się rozrastały? Zasadzenie roślin w słoiku i stworzenie im naturalnego otoczenia to prawie wszystko, co należy wykonać. Jedyną czynnością jest podlewanie, które wykonuje się rzadko i w mocno ograniczonej ilości. Rośliny tworzą własny mikroklimat, co objawia się parą wodną osadzającą się na słoiku. Podlewanie sprawia, że las w słoiku paruje. Jeśli pary wodnej nie ma na ściankach naczynia, rośliny należy podlać. Gdy zobaczysz, że para wodna występuje w postaci mgły, natychmiast odkorkuj słoik (gdy prowadzić uprawę w słoiku zamkniętym), aby jej nadmiar odparował.
Od czasu do czasu sprawdzaj, czy w stworzonym środowisku nie pojawiły się jakieś robaki. W takim przypadku należy natychmiast interweniować, ponieważ obecność robaków zniszczy założoną uprawę.

Zobacz też: Kiedy sadzić żonkile w doniczce i na podwórku?

Las w słoiku otwarty – podlewanie

Jak często podlewać las w słoiku? Podlewanie lasu w otwartym słoiku powinno być prowadzone dokładnie tak samo jak nawadnianie roślin w doniczkach.

Las w słoiku – problemy

Nie należy przesadzać z nadmiarem wody, ponieważ w słoiku nie ma odpływu. Stojąca w naczyniu woda sprawia, że las w słoiku gnije.
Jeśli będziemy zbyt rzadko go podlewać to po pewnym czasie zauważymy, że las w słoiku usycha. W takiej sytuacji należy natychmiast podlać rośliny i czekać na efekt.

Las w słoiku — grzyb i pleśń

Czasem, na roślinach lub podłożu pojawiają się biały albo szary nalot w formie puchu. Oznacza to, że las w słoiku zaatakował grzyb lub pleśń. Ich obecność może mocno zaszkodzić roślinom. W takim wypadku należy natychmiast przeciwdziałać – usunąć zainfekowane części, porządnie przewietrzyć słoik, ustawić go w miejscu nasłonecznionym. Gdy te zabiegi nie pomogą,trzeba użyć środka zwalczającego grzyby.

Najczęstsze pytania o las w słoiku bez przykrycia

Jak dbać o las w słoiku otwarty?

Las w słoiku otwartym przypomina inne rośliny doniczkowe. Z tego powodu dbamy o niego podobnie, jak o donice z kwiatami, jedynie podlewanie może być bardziej ograniczone.

Jak podlewać las w szkle otwarty?

Las w słoiku otwarty ma dostęp do czynników zewnętrznych, dlatego należy zadbać o jego odporność i mikroklimat. W tym celu trzeba go regularnie podlać – dawkami miękkiej wody lub deszczówki.

Ile żyje las w słoiku?

Przy właściwej pielęgnacji las w słoiku może żyć tak długo, jak żyją te rośliny w środowisku naturalnym. Może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, ponieważ długość życia poszczególnych roślin zależy od gatunku. Najdłużej żyjący las w słoiku ma ponad 50 lat.

Dlaczego mech w słoiku żółknie?

Mech w szkle jest naturalnym dodatkiem do lasu w słoiku i zarazem piękną rośliną. Jednak zdarza się, że nagle żółknie i marnieje bez wyraźnego powodu. W takiej sytuacji naczynie należy przenieść w inne miejsce. Jeżeli stoi w słońcu, to trzeba je przenieść do cienia. Natomiast jeśli w cieniu warto zmienić mu lokalizację na bardziej odpowiednie. Najczęstszą przyczyną żółknięcia lasu w słoiku jest niedostateczna ilość wody, jej za jakość lub brak kontaktu mchu z podłożem.

Sprawdź także:

Płyta fundamentowa – zalety, budowa, cena i zastosowanie

Płyta fundamentowa to powierzchnia służąca za podstawę do wznoszenia domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, biurowców i budynków przemysłowych. Ze...

Skuteczne metody na trwałe pozbycie się insektów z domu i ogrodu

Wyszukując skutecznych odpowiedzi na pytanie: "Jak pozbyć się insektów raz na zawsze?", wielu z nas napotyka na informacje...

Larwy much w domu: Skuteczne metody pozbycia się larw

Dowiedz się, jak rozpoznać i skutecznie pozbyć się larw much w domu. Praktyczne wskazówki dotyczące czystości, usuwania źródeł żywności i stosowania środków owadobójczych, aby zapobiec ponownemu ich pojawieniu się. Zadbaj o zdrowie i komfort w domu, eliminując te nieestetyczne i problematyczne insekty.

Typy aglomeracji. Czym się różnią i jakie są ich podstawowe cechy? Te rodzaje można spotkać w Polsce!

Aglomeracje miejskie to jedne z najbardziej charakterystycznych zjawisk współczesnych miast. Ich rozwój związany jest z intensywną urbanizacją i...