Lawenda – kiedy sadzić, aby uzyskać najlepszy efekt? Wszystko, co musisz wiedzieć

Lawenda to kwitnący krzew, który cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników. Wysoko ceniona za piękny wygląd i przyjemny zapach, lawenda to roślina, która może zdobić ogród przez wiele lat. Jednak, aby cieszyć się jej pięknem, należy wiedzieć, kiedy ją sadzić. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o sadzeniu lawendy. Lawenda do ogrodu – kiedy sadzić? Kiedy sadzić lawendę w doniczkach?

Lawenda sadzonki – kiedy sadzić do gruntu?

Sadzenie lawendy najlepiej przeprowadzać w okresie wczesnowiosennym, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna po zimie, ale już się rozgrzewa. Można też sadzić ją jesienią, ale należy pamiętać, że roślina nie powinna być narażona na mrozy. Dlatego lepiej posadzić ją w takim momencie, aby zdążyła się ukorzenić przed pierwszymi przymrozkami. Lawenda potrzebuje słonecznego stanowiska, najlepiej chronionego przed wiatrem. Gleba, na której ją sadzimy, powinna być dobrze przepuszczalna, niezbyt wilgotna i o pH zbliżonym do 7. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można ją wapnować przed posadzeniem.

Przed posadzeniem lawendy, należy przygotować glebę. Pierwszym krokiem jest dokładne wyczyszczenie terenu z kamieni i korzeni, aby nie przeszkadzały w rozwijaniu się korzeni lawendy. Następnie glebę należy przekopać, aby usunąć wszelkie chwasty i aby luźność gleby ułatwiła rozwój korzeni.

Jeśli gleba jest bardzo gliniasta, można dodać piasku, aby poprawić jej przepuszczalność. W przypadku gleb zbyt wilgotnych, warto wykonać drenaż, aby woda nie zalegała w korzeniach rośliny.

Odległość między sadzonkami lawendy zależy od jej odmiany i wielkości, ale zwykle wynosi około 30-50 cm. Ważne jest, aby rośliny były posadzone na wystarczająco dużym obszarze, aby ich korzenie nie konkurowały ze sobą o miejsce w glebie. Sadzonki lawendy należy sadzić tak głęboko, jak rosły w doniczce. Głębokość sadzenia powinna wynosić około 2-3 cm. Warto również zagłębić roślinę w glebie nieco bardziej, aby zapobiec przesuszeniu korzeni.

Sprawdź: Juka ogrodowa – jej odmiany i uprawa

Lawenda na balkonie – kiedy sadzić?

Jeśli jesteś miłośnikiem roślin i chcesz ozdobić swoje mieszkanie lub balkon, lawenda może być idealnym wyborem. Lawenda to roślina, która długo kwitnie i ma piękny aromat, a także posiada wiele właściwości leczniczych. W tym artykule dowiesz się, kiedy sadzić lawendę na balkonie i jak o nią dbać, aby była zdrowa i pięknie kwitła.

Sadzenie lawendy na balkonie jest możliwe zarówno wiosną, jak i jesienią. Najlepszym czasem jest jednak wiosna, gdy ziemia zaczyna się rozgrzewać i temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. W tym okresie lawenda szybciej się zakorzenia i lepiej się rozwija. W razie okresowych przymrozków warto chować doniczki do pomieszczenia.

Lawenda jest rośliną, która wymaga dużo słońca, więc powinna rosnąć na balkonie, który jest nasłoneczniony przez kilka godzin dziennie. Ważne jest również, aby balkon był – w miarę możliwości – dobrze osłonięty przed wiatrem, ponieważ lawenda nie lubi silnych podmuchów powietrza. Lawenda wymaga dobrze przepuszczalnej ziemi, która nie będzie zalegać w wodzie. Dlatego warto zdecydować się na mieszankę ziemi ogrodniczej, torfu i piasku w proporcjach 1:1:1. Taki substrat zapewni roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Zobacz: Lawenda po zimie jest sucha. Kiedy lawenda odbija po zimie?

Najczęstsze pytania o sadzenie lawendy

Lawenda rosyjska kiedy sadzić?

Od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Lawenda Hidcote blue (wąskolistna) kiedy sadzić?

Lawenda w ogrodzie kiedy sadzić?

Najlepiej w okresie wczesnowiosennym, można jednak robić to także później, aż do maja.

Lawenda francuska kiedy sadzić?

Lawendę francuską należy sadzić w okresie od marca do maja.

Sprawdź także:

Ile kosztują panele fotowoltaiczne i czy warto w nie zainwestować?

Panele fotowoltaiczne to spora inwestycja, która jednak bardzo szybko się zwraca. W tych niepewnych czasach inwestorzy coraz częściej...

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Tych sposobów jeszcze nie znasz

Tłuste plamy na ścianie to niestety częste zjawisko. Szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia, gdzie odpryski z tłuszczu,...

Dylatacja paneli – panele bez dylatacji w progu

Dylatacja to metoda, która ma zapobiegać wybrzuszeniom na podłodze. Należy pamiętać, że panele mogą zmieniać swoją objętość w...

Elektronarzędzia do ogrodu – od czego zacząć?

Wybór elektronarzędzi do ogrodu powinien być odpowiednio przemyślany, aby w późniejszym czasie okazał się praktyczny. Nie wiesz, od...