Nieoczywiste możliwości zarabiania w branży budowlanej

Praca i zarobki w branży budowlanej są owiane wieloma legendami. Bardzo często słyszymy o tym, że budowlańcy otrzymują ogromne wynagrodzenia, a w związku z boomem inwestycyjnym zapotrzebowanie na ich pracę utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Jakie są nieoczywiste możliwości zarabiania w branży budowlanej? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Popyt na usługi budowlane 

Zapotrzebowanie na pracę budowlańców od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W Polsce cały czas tworzone są nowe osiedla mieszkaniowe oraz szereg inwestycji drogowych, dlatego nie ma się co dziwić, że znalezienie fachowców „na już” może graniczyć z cudem – zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich. 

Ogromne zainteresowanie usługami budowlanymi powoduje, że jest to dziś jeden z najlepiej opłacanych zawodów. Place budowy widzimy na każdym kroku, a każda para rąk do pracy jest na wagę złota. Zauważalny jest także trend polegający na tym, że wielu klientów indywidualnych, którym zależy na tym, by prace budowlane zostały zrealizowane w możliwie najszybszym czasie, decyduje się na „przebijanie stawek”. To z kolei sprawia, że ekipy budowlane niejednokrotnie nie pojawiają się na wcześniej umówionych zleceniach, ponieważ w pierwszej kolejności realizują prace tam, gdzie otrzymają wyższe stawki. 

Zarobki w branży budowlanej 

Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku średnie wynagrodzenie osób pracujących w branży budowlanej wynosiło nieco mniej niż 6000 złotych brutto. W świetle tych danych wynagrodzenia w tym sektorze wcale nie są tak wysokie, jak wynika z niektórych przekazów. 

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że rzeczywiste zarobki budowlańców są zupełnie inne aniżeli wynika to z publicznych statystyk. W wielu przypadkach pracodawcy wypłacają swoim pracownikom pozostałą część wynagrodzenia pod stołem. Dowodem są ogłoszenia publikowane na wielu portalach, gdzie tynkarzom czy murarzom proponuje się nawet 25 tysięcy złotych. 

Jakie są nieoczywiste możliwości zarabiania w branży budowlanej? 

Możliwości zarabiania w branży budowlanej jest naprawdę bardzo dużo. Mimo iż pracodawcy nieustannie publikują ogłoszenia o pracę, w dalszym ciągu zapotrzebowanie jest na dużym poziomie. Wielu budowlańców decyduje się na zatrudnienie w konkretnej firmie na etacie, a oprócz tego samodzielnie realizują indywidualne usługi budowlane dla poszczególnych klientów, co pozwala im dość istotnie podreperować domowy budżet. 

Jeszcze inni podejmują decyzję o zdobyciu dodatkowych umiejętności i oprócz pracy jako budowlaniec wykonują także zawód hydraulika, elektryka czy spawacza. Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu budowlańcy mogą znacząco zwiększyć uzyskiwane przez siebie dochody. 

Kolejną z możliwości dla budowlańców jest utworzenie własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku przedsiębiorca może samodzielnie wybierać zlecenia oraz we własnym zakresie decydować o swoich dochodach czy inwestycjach, które będzie realizować. Trzeba jednak zainwestować we własne narzędzia i urządzenia, m.in. drabiny aluminiowe i wiele innych. 

Zyskownym rozwiązaniem jest także wynajem sprzętu budowlanego, np. drabin, betoniarek, wiertarek itd. Jest to świetna opcja w przypadku przedsiębiorców dysponujących znaczną ilością narzędzi i urządzeń. W okresach, gdy liczba zamówień jest mniejsza, wynajęcie sprzętu może stanowić pokaźne źródło dochodu przedsiębiorcy.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Domowe sposoby na mrówki – Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki należą do nieproszonych gości w naszych domach. Szkody, które te niepozorne owady potrafią wyrządzić w domu mogą...

Gdzie i w jakim celu warto stosować drzwi szklane? – porady i sugestie

Wystrój pomieszczeń jest w dzisiejszych czasach oparty na minimalizmie. Żaden inwestor nie dopuści obecnie do przesytu w jakimkolwiek...

Płyta fundamentowa – jak powstaje i z czego się składa?

Płyta fundamentowa to niezwykle ważny element każdej konstrukcji budowlanej, który ma za zadanie rozprowadzać ciężar budynku na grunt...

Ile prądu pobiera TV na czuwaniu? Jak bardzo tryb czuwania wpływa na wysokość rachunku?

Pozostawienie telewizora w trybie czuwania to powszechna praktyka w wielu gospodarstwach domowych. Chociaż wydaje się to wygodne, może...