Pościel dla osób starszych – jak dostosować sypialnię do potrzeb seniorów?

Osoby starsze mają trudności z zasypianiem, często się budzą w nocy lub cierpią na bezsenność. Aby zwiększyć komfort ich snu, trzeba dogłębnie poznać potrzeby seniorów i postarać się wyjść im naprzeciw. Tu nawet rodzaj i jakość materaca oraz pościeli może zmienić bardzo wiele.

Jaki materac wybrać dla seniora?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że seniorzy mają inne potrzeby niż osoby młode. Dotyczy to nie tylko diety, rozrywek, aktywności fizycznej, ale także wyposażenia sypialni.

Niemal każdy senior (choć nie każdy się do tego przyznaje), ma problemy z porannym wstawaniem. Przyczyną najczęściej jest zbyt niskie łóżko. Ideałem dla osoby starszej byłoby wysokie łóżko kolonialne, ale zmiana mebla nie zawsze jest możliwa. Warto natomiast nieco „podnieść” łóżko wyższym niż standardowy materacem.

Materace można podzielić na wiele rodzajów, ale w przypadku wyboru dla osób starszych najważniejsza będzie twardość oraz ciepłota.

Teoretycznie im cięższa osoba, tym twardszy powinien być jej materac. W przypadku seniorów ta zasada nie do końca ma zastosowanie. Materac powinien dobrze podpierać kręgosłup, ale też być odczuwalnie miękki.

Jeśli chodzi o ciepłotę, to najlepiej sprawdzają się materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do ciała pod wpływem jego temperatury i delikatnie je otula, zapobiegając nocnemu marznięciu.

Seniorom odradza się spanie na materacach z pianki lateksowej, która ma wysoki stopień wentylacji i zapewnia delikatne chłodzenie osobom łatwo przegrzewającym się w czasie snu.

Jaką pościel wybrać dla osób starszych?

Jak zostało powiedziane wyżej, osoby starsze potrzebują ciepła w czasie snu. To istotna informacja, bo – wbrew pozorom – nie wszystkie tkaniny dostarczają go w takim samym stopniu.

Niewątpliwie najcieplejsza jest flanela – to odmiana bawełny, miękka, gruba i bardzo ciepła. Pościel flanelową poleca się seniorom (i nie tylko) na zimę, jednak w szczególnych przypadkach może być pościelą całoroczną.

Także klasyczna bawełna oraz satyna bawełniana zaliczane są do pościeli ciepłych i przyjemnych w dotyku, dobrze sprawdzających się w łóżkach seniorów. Dodatkowo trzeba zauważyć, że pościel bawełniana dobrze przepuszcza powietrze i zapewnia skórze oddychalność.

Bawełna ma jeszcze tę zaletę, że można ją prać w pralce, w razie potrzeby także w wyższej temperaturze. Nie wymaga prasowania, chociaż oczywiście można, jeśli ktoś ma ochotę. Osoby starsze bardzo lubią wyprasowaną, a nawet wykrochmaloną pościel. Używanie krochmalu ma swoje uzasadnienie – taka pościel jest bardziej odporna na zabrudzenia.

Jeśli chodzi o kolor pościeli dla osób starszych, to nie powinien on być przypadkowy. Ponieważ seniorom zasypianie przychodzi z trudem, potrzebują optymalnych warunków do wyciszenia się. Nie dla nich krzykliwe kolory i kontrastowe wzory. Lepszym wyborem będzie pościel dla seniorów w kolorze delikatnych pasteli, szara, popielata lub biała.

Tej pościeli nie proponujemy seniorom

Jedwab i jedwabna satyna to dwa rodzaje tkanin pościelowych, z których seniorzy powinni zrezygnować. Powód? Chociaż postrzegane jako luksusowe i zdrowe, są chłodne w dotyku. Spanie pod pościelą jedwabną polecane jest latem i tylko osobom, które nie marzną w nocy.

Sprawdź także:

Czysta woda w oczku wodnym – o co trzeba zadbać?

Czysta woda w oczku wodnym to bardzo ważny element pięknego ogrodu, który zapewni nam nie tylko wyjątkowe widoki,...

Regały łazienkowe, które świetnie sprawdzą się w małych i dużych łazienkach

Projektując wyposażenie łazienki, warto zadbać o meble, które zapewnią nam więcej miejsca do przechowywania. Dzięki nim łatwiej utrzymamy...

Wybieramy najlepszą nieruchomość w Bułgarii: przydatne wskazówki dla inwestorów

Bułgaria jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Dlaczego? W pierwszej kolejności - dzięki korzystnemu klimatowi finansowemu i szerokiej gamie...

Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Wybierając karnisz na okno czy na całą ścianę trzeba to przemyśleć. Ten wybór zależy od kilku istotnych czynników....