Wybór odpowiedniego projektu jest jedną z kluczowych decyzji, które musi podjąć inwestor planujący budowę domu. Parametry budynku muszą odpowiadać zarówno wymaganiom działki, jak i potrzebom przyszłych użytkowników. Dom powinien być również zaplanowany w taki sposób, aby dobrze spełniał wszystkie swoje funkcje w przyszłości. Z tego względu warto pomyśleć o uwzględnieniu w projekcie kilku inteligentnych rozwiązań, które podniosą komfort mieszkania na wiele lat.
Niskie zapotrzebowanie na energię
Znaczna część kosztów dotyczących utrzymania budynku składa się na wydatki, które właściciele ponoszą na jego ogrzewanie. Warto więc dokładnie przeanalizować różne projekty domów, aby wybrać rozwiązanie jak najmocniej ograniczające straty ciepła. Niskie zapotrzebowanie na energię jest jednym z wymogów ustanowionych w warunkach technicznych, którym muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Dobrym rozwiązaniem mogą być projekty domów jednorodzinnych ogrzewanych pompą ciepła, a także wyposażonych w inteligentny układ wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Do praktycznych rozwiązań należy również instalacja systemu fotowoltaiki. Projekty domu parterowego czy piętrowego uwzględniające takie czynniki mogą osiągać zapotrzebowanie na energię pierwotną, które wyniesie poniżej 70 kWh/m2 rocznie.
Niewielki metraż
Obecnie nie bez znaczenia pozostają kwestie z dociepleniem i doświetleniem pomieszczeń za pomocą światła dziennego, ponieważ przyczynia się to obniżenia kosztów utrzymania w przyszłości. Nowoczesne projekty domów bardzo często zakładają stosunkowo niewielki metraż, a jednocześnie uwzględniają poddasze do adaptacji. Takie budynki inteligentne są opracowane zgodnie ze specjalnymi standardami oszczędnościowymi. Poza niewielką powierzchnią, charakteryzują się również prostą bryłą, wysoką funkcjonalnością i wykorzystaniem instalacji ekologicznych. Tego typu projekty domów z poddaszem są opracowywane pod kątem niskiego zużycia energii, a zarazem ograniczenia emisji szkodliwego CO2 do atmosfery. Budynek ostatecznie jest niedrogi w budowie i dobrze doświetlony, a przy tym przyjazny dla środowiska i bardzo ekonomiczny w utrzymaniu. Aby dodatkowo ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne, warto wybrać projekt domu pasywnego.
miejsce na foto1
Zintegrowana automatyka
Sposobem na zaprojektowanie domu z myślą o przyszłości jest uwzględnienie różnych rozwiązań z zakresu inteligentnej automatyki budynkowej. Ich integracja przyczynia się do znaczącego usprawnienia wielu działań i czynności, które mogą być wykonywane bez obsługi manualnej. Dotyczy to chociażby sterowania oświetleniem i roletami, włącznie z możliwością programowania własnych scenariuszy wydarzeń. System automatyki w domu inteligentnym może uwzględniać wiele elementów, włącznie z łącznikami wyposażonymi w funkcję ściemniania czy gniazdami monitorującymi poziom zużycia prądu. Wiele komponentów układu da się zaplanować jeszcze w fazie koncepcji, a inne sukcesywnie wprowadzać na etapie użytkowania budynku. Planując projekt domu inteligentnego, warto skorzystać z gotowych propozycji New-House lub zdecydować się na indywidualne rozwiązanie z pomocą tej firmy.
Bezpieczeństwo mieszkania
Indywidualne i gotowe projekty domów inteligentnych coraz częściej tworzone są w taki sposób, aby zapewnić bezproblemowe rozmieszczenie elementów systemu monitorowania budynku. Dotyczy to różnego rodzaju kamer i czujników, które rejestrują przestrzeń obiektu w czasie nieobecności właścicieli. Monitoring może bazować na różnych instalacjach wewnętrznych i zewnętrznych, a zawarte w nich technologie znacząco wykraczają poza podstawową detekcję ruchu czy załączanie alarmu. Inteligentne systemy mogą posiadać funkcje rozpoznawania twarzy, noktowizję czy bardzo szerokie pole zasięgu działania. Ich zastosowanie podnosi bezpieczeństwo domowników, a zarazem nie ogranicza ich prywatności. Czujniki zamontowane w różnych miejscach domu mogą efektywnie chronić przed potencjalnymi włamaniami, zniszczeniami czy pożarem. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość synchronizacji alarmów i powiadomień z aplikacją mobilną.