Ocieplanie Fundamentu – Jak to Zrobić Dobrze?

Ocieplenie fundamentów to jedno z wyzwań, jakie stoją przed każdą osobą budującą swój dom. Od prac tych zależy funkcjonalność całego budynku. Na rynku możemy znaleźć wiele materiałów służących do ocieplania fundamentów. Jak więc prawidłowo ocieplić fundament? Jaki materiał wybrać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule! Sprawdź!

W jakim celu wykonywana jest izolacja termiczna fundamentów?

Prawidłowo wykonana izolacja fundamentów chroni przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz budynku. Ocieplenie fundamentów stosuje się w celu zmniejszenia strat ciepła w domu oraz zapewnienia wszystkim domownikom komfortu termicznego. Jeżeli fundamenty nie zostaną prawidłowo ocieplone, koszty, jakie poniesiemy za ogrzewanie budynku, mogą być dużo wyższe. Z tego względu zawsze powinniśmy ocieplać płyty i ściany fundamentowe.

Ponadto w trakcie mroźnych zim, grunt ma zdolność zachowywania dodatniej temperatury tylko poniżej strefy przemarzania, co w praktyce oznacza głębokość od około 80 do około 140 cm pod powierzchnią. Nieocieplony fundament może powodować ucieczkę ciepła w stronę gruntu. To właśnie w miejscu połączenia ściany z podłogą będzie dochodziło do wychłodzenia wnętrza, a na powierzchniach zacznie skraplać się para wodna, która powoduje wilgoć i doprowadza do powstawania pleśni. 

Ocieplanie fundamentów i ścian fundamentowych jest niezwykle istotne w kontekście nowego, energooszczędnego budownictwa, ale sprawdzi się również w budownictwie klasycznym, a po prawidłowym oczyszczeniu fundamentów, można je zastosować także w starym domu. Najważniejszą zasadą izolacji termicznej jest otoczenie ciągłą warstwą izolacji całego obiektu. To pozwala wyeliminować mostki termiczne.

Czym ocieplić fundamenty? Rodzaje izolacji termicznej

Aby ocieplić fundamenty domu, potrzebujemy materiału o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie. Warto pamiętać, że ocieplenie fundamentów będzie miało bezpośredni kontakt z gruntem. Takie produkty powinny być odporne na wilgoć i muszą wyróżniać się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym do ocieplania fundamentów jest izolacja natryskowa z wykorzystaniem piany poliuretanowej (PUR) zamkniętokomórkowej. Produkt ten nanosi się łatwo i szybko, dobrze przylega, tworząc monolityczną warstwę i wpasowuje się we wszelkiego rodzaju szczeliny.

Ocieplanie fundamentów styropianem (polistyren (EPS)) to zdecydowanie najtańsza opcja. Materiał ten ma dobre właściwości izolacyjne, chociaż w porównaniu do pianki PUR wypada trochę gorzej. W celu lepszej izolacji można zastosować jednak grubszą warstwę styropianu. Jeżeli chcemy ocieplić fundamenty tym materiałem, powinniśmy zainwestować w produkt, który charakteryzuje wysoka wytrzymałość. Do jego głównych zalet należy niska cena, a także łatwość obróbki. Nie zawsze jest to jednak odpowiednie rozwiązanie. Polistyrenu (EPS) nie należy stosować np. przy wysokim poziomie wód gruntowych.

Praktykowane jest również ocieplenie fundamentów styrodurem. Styrodur, czyli polistyren ekstrudowany XPS ma lepsze właściwości izolacyjne niż styropian. Wynika to z budowy tego materiału. Struktura styropianu jest luźniejsza. Ocieplenie styrodurem będzie jednak droższe niż zastosowanie materiału, jakim jest styropian. 

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie takich materiałów jak materiały mineralne, szkło spienione, papy, masy bitumiczne, przeciwwilgociowe folie fundamentowe oraz pianki PIR w formie gotowych płyt. Wełna mineralna natomiast wykorzystywana jest do izolacji podziemnej części domu jedynie w przypadku fundamentowych ścian trójwarstwowych, gdy od gruntu dzieli ją ściana osłonowa.

natrysk pianki PUR

Jak ocieplić fundament budynku? Podstawowe zasady ocieplania pianką PUR

Ocieplanie fundamentów pianką PUR realizowane jest poprzez natrysk. Jak to wykonać prawidłowo? Fachowcy używają specjalnych narzędzi, którymi nakładają piankę poliuretanową na fundament, a ta zaczyna puchnąć, zwiększając swoją objętość. Po kilkunastu minutach dochodzi do zastygnięcia materiału, a w ciągu zaledwie jednego dnia roboczego pianka zyskuje właściwości izolacyjne. To wszystko sprawia, że ocieplanie fundamentów pianką PUR jest nie tylko efektywne, ale również bardzo szybkie. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie wówczas, gdy chcemy sprawnie przejść do kolejnych etapów związanych z inwestycją.

Izolacja pianką PUR wykonywana jest zarówno pionowo, jak i poziomo. Pozioma izolacja pozwala zabezpieczyć fundament przed kapilarnym podciąganiem wody z poziomu wód gruntowych pod fundamentem. Takie działanie chroni fundamenty przed wilgocią oraz ewentualnymi uszkodzeniami. Podciąganie kapilarne bywa częstym problemem w niemal każdym starym domu, w którym izolacja wykonana była nieprawidłowo, uległa zniszczeniu na przestrzeni lat lub jej nie było.

Izolacja pionowa zabezpiecza fundamenty przed wnikaniem wody od strony boków. Jest to bardzo ważne szczególnie w miejscach o dużej ilości opadów atmosferycznych. Sprawdzi się także w przypadku narażenia fundamentów na wodę opadową spływającą wzdłuż ścian fundamentowych. Zastosowanie pianki przyczynia się do dłuższej trwałości oraz większej stabilności całej konstrukcji.

Wykorzystanie pianki PUR ma dużo więcej zalet niż użycie tradycyjnych materiałów, zwłaszcza dla tych inwestorów, którzy posiadają ogrzewaną piwnicę. Niemniej niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony, ocieplanie fundamentów jest konieczne.

Izolacja fundamentów pianką PUR – zalety

Pianka PUR jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, pleśń, grzyby czy działanie wilgoci. To produkt nieatrakcyjny dlagryzoni. Zamkniętokomórkowa pianka PUR jest twarda i zbudowana w większości z komórek zamkniętych, które wypełnione są gazem. Ociepla się nią nie tylko ściany fundamentowe, ale także tarasy czy piwnice. Doskonale sprawdza się jako izolacja zapobiegająca przeciekaniu wody z gruntu. Jest nienasiąkliwa i bardzo szybko wysycha. Zwilżona piana PUR w ciągu kilkunastu minut oddaje wodę na zewnątrz.

Co więcej, wykazuje ona odporność na ściskanie. Przez wiele lat użytkowania jej parametry oraz gęstość nie ulegają zmianom. Skuteczność takiej izolacji termicznej jest więc bardzo wysoka. Ponadto pianka świetnie przylega do powierzchni ściany. Jej używanie wyklucza ryzyko przesunięcia lub zsunięcia się materiału. Zastosowanie pianki poliuretanowej pozwala też wyeliminować powstawanie szkodliwych mostków termicznych i tym samym mocno ograniczyć straty ciepła.

Ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową poleca się wszystkim inwestorom, którym zależy na szybkim, efektywnym i długotrwałym ociepleniu fundamentów!

Ocieplenie ścian fundamentowych – ile to kosztuje?

To, ile będzie kosztowało ocieplanie fundamentów, zależy od wielu różnych czynników, w tym od powierzchni fundamentów, ich budowy i ilości zużytego materiału. Nie można więc z góry określić ceny przeprowadzenia prac. Najczęściej każde tego typu zlecenie wyceniane jest indywidualnie. Wykonawcy często udostępniają również orientacyjne cenniki na swoich stronach internetowych.

pianka poliuretanowa

Błędy popełniane podczas izolacji fundamentów

Podczas ocieplania fundamentów warto unikać następujących błędów:

  • Niedostateczna wiedza na temat rodzaju gruntu – jeżeli wybierzmy izolację bez technicznego i fachowego rozeznania w kwestii danego gruntu, możemy narazić się na popełnienie szeregu błędów, co w perspektywie kolejnych lat może wiązać się z kosztownymi naprawami.
  • Chęć nadmiernych oszczędności – dla wielu inwestorów koszt izolacji termicznej to niezwykle istotny czynnik, wpływający na końcową decyzję na temat wyboru materiału. W wielu przypadkach niestety oszczędności bywają tylko pozorne.
  • Niedostateczna wysokość izolacji fundamentów nad ziemią – oprócz fundamentów, izolacja powinna obejmować także warstwę ściany nad ziemią. Przyjęta, bezpieczna granica wynosi 30 cm. W domach energooszczędnych zalecane jest ocieplanie ścian fundamentowych od strony zewnętrznej i od strony wewnętrznej budynków oraz ocieplenie ław fundamentowych.
  • Niewłaściwy wybór izolacji – jak już wiemy, istnieje wiele różnych materiałów izolacyjnych do wyboru. Zanim podejmiemy decyzję, warto poznać właściwości poszczególnych produktów i zasięgnąć porady fachowca.
  • Niewłaściwy sposób wykonania ocieplenia – izolacja fundamentów powinna być starannie i dokładnie wykonana, zgodnie z określonymi zaleceniami producenta. Niedokładne wykonanie ocieplenia może prowadzić do braku skuteczności i powstawania mostków termicznych.
  • Niedostosowanie grubości materiału – ważne jest, aby izolacja fundamentów miała odpowiednią grubość, która zapewni skuteczną ochronę przed utratą ciepła i przenikaniem wilgoci. Niedostosowanie grubości ocieplenia może prowadzić do większych strat ciepła i problemów z wilgocią.
  • Brak kontroli jakości – istotne jest przeprowadzenie kontroli jakości ocieplenia fundamentów po zakończeniu prac, aby upewnić się, że wszystko zostało prawidłowo wykonane. Niedokładności lub błędy powinny zostać naprawione jak najszybciej, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Unikanie tych błędów pomoże w skutecznej i trwałej izolacji, co przyczyni się do poprawy wydajności energetycznej budynku i ochrony przed wilgocią.

Podsumowanie

Ocieplanie fundamentów ma na celu zapobieganie utracie ciepła i powstawaniu wilgoci. Prawidłowa izolacja ma znaczący wpływ na stabilność oraz trwałość całej konstrukcji. Wyodrębnić możemy różne materiały służące do ocieplenia fundamentów. Warto wybierać profesjonalne, nowoczesne produkty wysokiej jakości takie jak pianka poliuretanowa. Zadbajmy też o prawidłowe wykonanie prac. Przed rozpoczęciem ocieplania fundamentów ważne jest także uwzględnienie lokalnych warunków klimatycznych i skorzystanie z porad specjalistów!

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także:

Ocieplanie okien. Jak uszczelnić okna na zimę?

Pełne uszczelnienie okien może nie być najzdrowszym rozwiązaniem, ale zdarzyć się może, że fabrycznie wadliwe lub po prostu...

Panele winylowe – piękno i elegancja w przystępnej cenie

Podłogi winylowe cieszą się coraz większą popularnością dzięki swoim licznie zaletom. Ich wszechstronność, trwałość, łatwość montażu i konserwacji...

Na co działa poparzenie pokrzywą i czy jest zdrowe?

Pokrzywa zwyczajna to dziko rosnąca roślina na terenie Europy, Ameryki Północnej, Afryki Północnej i Azji. W Polsce traktowana...

Gont czy blacha – co wybrać na dach?

Gonty bitumiczne, jak i blachy są chętnie wykorzystywanymi materiałami pokrywającymi dach. Dobrze wykończony dach jest ozdobą domu i...