Sposób urządzenia wyjścia na taras musi być dobrze przemyślany. Celem jest funkcjonalne przejście, które nie zajmuje wiele cennego miejsca. Jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz drzwi na taras!
Odpowiednio dobrane drzwi tarasowe to podstawa, jeśli chcesz stworzyć wygodne wyjście na ogród. Wpuszczają one do salonu dużo światła i są niezastąpionym elementem aranżacji tarasu. Zanim zdecydujesz się na określony model, dowiedz się, jakimi kategoriami się kierować przy wyborze!
Rodzaje nowoczesnych drzwi tarasowych
Najchętniej wybierane są drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne, uchylno-przesuwne i równolegle-przesuwne. Wszystkie gwarantują dobrą izolację i wygodę użytkowania. Charakteryzują się odmiennym sposobem otwierania i zamykania. Występujące między nimi różnice w konstrukcji i mechanizmie otwierania wpływają na parametry, głównie na przenikanie ciepła.
Jak wybierać drzwi na taras?
Gdy kupujesz drzwi tarasowe, kieruj się jakością oraz funkcjonalnością. Odpowiednia klasa szczelności, rozmiary i mechanizm zamykania to bardzo ważne kwestie, które musisz wziąć pod uwagę, zanim dokonasz zakupu. Dla ułatwienia poniżej prezentujemy listę najważniejszych cech drzwi na taras:
- system otwierania: podnoszono-przesuwny, uchylno-przesuwny lub równolegle-przesuwny,
- wysokość progu (standardowy lub niski próg),
- rozmiar drzwi tarasowych (musi być dopasowany do dostępnej przestrzeni),
- liczba uszczelek, która wpływa na parametry drzwi, takie jak wodoszczelność, wiatroszczelność i izolacja akustyczna,
- klamki jednostronne lub dwustronne,
- możliwość zamknięcia na klucz,
- współczynnik przenikania ciepła (im niższy, tym lepsza izolacja termiczna okna).
Do wyboru wersji kolorystycznej najlepiej przejść dopiero wtedy, gdy model drzwi spełnia Twoje oczekiwania. Strona estetyczna jest ważna, jednak w pierwszej kolejności warto upewnić się, że wybrane drzwi będą pełnić dobrze swoje podstawowe funkcje. Jest to ochrona wnętrza domu przed czynnikami atmosferycznymi, dźwiękami i chłodem oraz zapewnienie domownikom bezpieczeństwa.
Drzwi tarasowe przesuwne – zastosowanie
Wyjście na taras przez drzwi przesuwne to doskonała metoda na oszczędność miejsca i wpuszczenie światła do domu. Jedna i druga zaleta związana jest z efektem optycznego powiększenia wnętrza. Takie drzwi tarasowe to opcja chętnie wybierana ze względu na estetykę. Można je łatwo skomponować z oszklonym tarasem i stworzyć klimatyczny ogród zimowy. Gwarantują też szczelną izolację od wilgoci i dźwięków.
Drzwi rozsuwane na taras – oszczędność miejsca i nie tylko
Zastosowanie dużego okna tarasowego w systemie przesuwnym zapewnia dopływ światła słonecznego do pomieszczenia. Nabiera to znaczenia poza sezonem wakacyjnym, gdy słońce nie świeci tak mocno jak latem. W zimie, światło odbite przez śnieg leżący w ogrodzie rozświetla wnętrze. Oczywistą zaletą wkomponowania drzwi tarasowych jest znaczna oszczędność miejsca (w porównaniu z klasycznymi drzwiami otwieranymi). Przy takim wyjściu, zarówno w części pomieszczenia, jak i po stronie tarasu, można ustawić kwiaty lub meble oraz powiesić firany i rolety.
Różnorodność kolorów i rozmiarów drzwi tarasowych
Z uwagi na to, że drzwi tarasowe przesuwne pełnią także funkcję dekoracyjną, kwestia estetyki jest również warta uwagi. Drzwi przesuwne z tworzywa PVC są rozwiązaniem eleganckim i gustownym. Występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu bez trudu dopasujesz je do wystroju pomieszczenia, materiału i koloru podłogi czy podestu oraz sposobu zabudowania tarasu. Jeśli jesteś fanem klasyki, wybierz drzwi tarasowe złoty dąb, które doskonale komponują się z drewnianymi meblami i podłogą z paneli lub parkietu. Z kolei drzwi tarasowe antracyt idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz i jasnych kolorów ścian. Warto też rozważyć uniwersalną opcję drzwi tarasowych białych, które pasują do kolorowej elewacji i są stosunkowo łatwe w czyszczeniu.
Dobrze dobrane drzwi na taras to gwarancja komfortu użytkowania. Pamiętaj o wymienionych wyżej cechach i wybierz model, który sprosta Twoim oczekiwaniom.