Czysta woda w oczku wodnym – o co trzeba zadbać?

Czysta woda w oczku wodnym to bardzo ważny element pięknego ogrodu, który zapewni nam nie tylko wyjątkowe widoki, ale także środowisko przyjazne dla fauny i flory, dla których domem jest sztucznie stworzony ogrodowy akwen. Aby mieć pewność, że woda w oczku wodnym będzie czysta, warto wiedzieć, jak o nią dbać. W tym artykule postaramy się przybliżyć, jakie kroki trzeba podjąć, aby utrzymać zdrową i czystą wodę w oczku wodnym.

Dlaczego czysta woda w oczku wodnym jest tak ważna?

Nawet jeśli w swoim oczku wodnym będziesz hodować najbardziej okazałe gatunki roślin i ryb, nie uda Ci się stworzyć ogrodowego zbiornika, który będzie zachwycać, bez zadbania o czystość wody. Zanieczyszczona woda w zamkniętym akwenie może powodować szereg problemów, które mają wpływ na rozwój oraz kondycję ryb i roślin, które zamieszkują oczko wodne. Glony, algi oraz zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne zmieniają pH wody, znacznie wpływając na zapach, kolor, przejrzystość oraz to, jak będzie prezentować się oczko wodne w Twoim ogrodzie.

Jak skutecznie oczyścić oczko wodne? Co pomoże w utrzymaniu czystości wody?

Istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań, które pomogą Ci utrzymać wodę w czystości. Choć w sklepach specjalistycznych znajdziesz duży wybór sprzętu i akcesoriów do czyszczenia oczek wodnych, nie zastąpią one czynności, które musisz wykonać w ogrodzie.

Jesienią zdecydowanie przybywa więcej obowiązków osobom, które decydują się na założenie oczka wodnego, szczególnie gdy jest ono zarybione. Ręczne czyszczenie będzie prostsze, jeśli użyjesz specjalnych akcesoriów do wyławiania liści czy innych większych zanieczyszczeń. Przygotowanie zbiornika do zimy może zająć dużo mniej czasu, jeśli wcześniej uda Ci się wyposażyć oczko wodne w specjalistyczny sprzęt, tj.: lampy UV do oczek wodnych czy filtry do wody.

Lampy UV, zwane inaczej sterylizatorami, dzięki promieniowaniu UV-C skutecznie usuwają z wody takie zanieczyszczenia jak glony, patogeny chorobotwórcze czy bakterie. Sprzęt tego typu zapewni przejrzystość wodzie bez użycia chemii.

W zamkniętym obiegu wody łatwo o nieczystości i zanieczyszczenia biologiczne, z którymi upora się filtr dopasowany wydajnością do wielkości oczka wodnego. Prawidłowa filtracja pozwala usunąć nie tylko resztki pokarmu, roślin czy odchody ryb, ale także zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem. Dzięki temu uzyskasz przejrzystą wodę o prawidłowym pH, bogatą w pożyteczne bakterie nitryfikacyjne oraz bezpieczną dla fauny i flory zamieszkującej oczko wodne.

Sprzęt oraz ręczne czyszczenie oczka wodnego mogą nie wystarczyć, gdy w wodzie doszło już do znacznych zanieczyszczeń i zakłócenia równowagi biologicznej. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów usuwających glony, odkażających wodę oraz poprawiających kondycję roślin w oczku wodnym. Preparaty w postaci tabletek, żelu lub płynu najczęściej umieszcza się w filtrze zbiornika, koniecznie wcześniej sprawdzając ich skład. To szczególnie ważne, jeśli w oczku wodnym przebywają ryby.

Co wpływa na większe zanieczyszczenie oczka wodnego?

Niektóre błędy w zarządzaniu oczkiem wodnym mogą przyczynić się do powstawania większej ilości zanieczyszczeń. Zbyt duże zarybienie to jedna z głównych przyczyn braku przejrzystości wody pomimo działania filtra. Sprawdzonym rozwiązaniem tego problemu jest kierowanie się zasadą, aby w oczku wodnym na 1000 litrów wody nie przypadało więcej niż 8 ryb o długości po 10 cm.

Niektóre ryby w większym stopniu zanieczyszczają wodę – takim gatunkiem są karpie koi.

Inną przyczyną nadmiernego zanieczyszczenia i zmętnienia wody w oczku wodnym jest przekarmianie ryb, które nie tylko zaburza czystość wody, ale także nie służy zdrowiu wodnym mieszkańcom ogrodowego zbiornika.

Wiedza, jak oczyścić oczko wodne z zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych, bywa kluczowa, aby móc cieszyć się z pięknego i zadbanego ogrodu. Czyszczenie manualne może nie być wystarczające, dlatego koniecznie upewnij się, że zakładając oczko wodne, nie zapomniałeś o jego wyposażeniu.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Hala stalowa – jak zbudować?

Obecnie hala może pełnić szereg różnych funkcji. Okazuje się niezbędna w fabryce, ale też w branży rolniczej czy...

Jak dbać o ogród jesienią i zimą?

Kiedy liście z drzew zaczynają spadać i temperatura maleje, przychodzi czas, aby pomyśleć o przygotowaniu naszego ogrodu na...

Kolory farb do pokoju

Kolory farb do pokoju to ważny element dekoracji wnętrza. Z pewnością wybór odpowiedniego koloru ma wpływ na to,...

Pomrów – Co zjada ślimak pomrowy w ogrodzie i jak się go pozbyć?

Ślimaki należą do jednych z najbardziej groźnych szkodników  w naszych ogrodach. Najwięcej szkód wyrządzają ślimaki bezskorupkowe. Zalicza się...