Rusztowania do remontu domu: kiedy majsterkować, a kiedy zatrudnić fachowca

Rusztowanie z pewnością jest bardzo pomocne przy remontach. Jednak ustawienie go to wcale nie banał, wymaga wiedzy i doświadczenia oraz przestrzegania pewnych żelaznych zasad. Jeśli nie czujesz się z tym pewny, warto zatrudnić w tym celu fachowca.

Zasady bezpieczeństwa przy rusztowaniach, o których należy pamiętać

Nawet, jeśli jesteś wytrawnym majsterkowiczem są z pewnością czynności, na których nie znasz się idealnie, albo nie masz z nimi doświadczenia. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć. Stawiając rusztowanie pamiętaj, że powinno być ono posadowione na stabilnym podłożu i podkładkach ułożonych prostopadle do ściany. Od budynku nie powinno być oddalone o więcej, niż 20 cm.

Na rusztowaniu należy ułożyć podesty, muszą być one pozbawione uszkodzeń i zabezpieczone przed niekontrolowanym przemieszczaniem się. Zewnętrzna strona rusztowania musi zostać zabezpieczona poręczą na wysokości 1,1 m i krawężnikiem o wysokości 15 cm. W skład rusztowania wchodzą także ciągi komunikacyjne, czyli ustawione w środku drabiny.

Rusztowanie powinno być przymocowane do ściany za pomocą kotwy i wystawać ponad nią nie więcej, niż 3 m. Z kolei ostatnia barierka nie może być położona wyżej, niż 1,5 m nad kotwą. Wszystko po to, by nie dało się odepchnąć od ściany stojąc na rusztowaniu, co mogłoby spowodować jego upadek.

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Jeśli nie czujesz się na siłach, by podołać powyższym wymaganiom, zawsze możesz zwrócić się do specjalistycznej firmy oferującej wypożyczenie rusztowania. Za dodatkową opłatą jej pracownicy ustawią konstrukcję tam, gdzie chcesz, przy spełnieniu norm bezpieczeństwa. Co prawda jest to kosztowne, jednak zdrowie i życie ludzkie nie ma ceny.

Niestety, nie zawsze firmy zajmujące się wynajmem rusztowań będą miały czas cię obsłużyć. Rusztowanie to podstawowy element każdej budowy, więc często po jego wypożyczenie trzeba ustawić się w pokaźną kolejkę.

Ekipa remontowa z własnym rusztowaniem

Dlatego właśnie fachowcy z branży remontowej mają własny sprzęt tego typu. Warto im zaufać nawet gdy sam mógłbyś wykonać większość prac. Przede wszystkim na plac budowy przyjadą z własnym sprzętem, zwłaszcza rusztowaniem. W takim wypadku to wykonawca odpowiada za jego należyte ustawienie i zabezpieczenie, w jego gestii pozostaje też zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

Jak widać raczej nie warto bawić się w budowanie własnego rusztowania. Owszem, kiedyś takie konstrukcje stawiano z drewna, jednak dzisiaj możliwości są dużo lepsze i łatwiej jest skorzystać z rusztowań modułowych. Najlepszym rozwiązaniem dla majsterkowicza będzie więc wypożyczenie konstrukcji – jej samodzielny zakup może bowiem przekroczyć koszt samego remontu. Możesz za to zainteresować się mniejszymi rusztowaniami i składanymi podestami lub platformami, które łatwo przechować na posesji.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Mycie ścian przed malowaniem – Jak i czym umyć ściany przed malowaniem?

Malowanie ścian to wciąż najbardziej popularny sposób na ich wykończenie. Wydawać by się mogło, że pomalowanie ścian to...

Piasek do piaskownicy – Ile piasku do piaskownicy?

Jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej popularnych elementów na każdym placu zabaw jest oczywiście piaskownicy. Wielu rodziców, a...

Czy warto kupić szafkę łazienkową z lustrem?

Szafka łazienkowa z lustrem jest bardzo przydatna w każdym pomieszczeniu kąpielowym oraz w toalecie. Stanowi połączenie kilku mebli...

Popularne kolory farby do ścian w 2023 roku

Wraz z wiosenną pogodą i coraz wyższymi temperaturami nadszedł sezon remontów! Niektórzy z nas szykują diametralną metamorfozę, inni...