Rusztowania do remontu domu: kiedy majsterkować, a kiedy zatrudnić fachowca

Rusztowanie z pewnością jest bardzo pomocne przy remontach. Jednak ustawienie go to wcale nie banał, wymaga wiedzy i doświadczenia oraz przestrzegania pewnych żelaznych zasad. Jeśli nie czujesz się z tym pewny, warto zatrudnić w tym celu fachowca.

Zasady bezpieczeństwa przy rusztowaniach, o których należy pamiętać

Nawet, jeśli jesteś wytrawnym majsterkowiczem są z pewnością czynności, na których nie znasz się idealnie, albo nie masz z nimi doświadczenia. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć. Stawiając rusztowanie pamiętaj, że powinno być ono posadowione na stabilnym podłożu i podkładkach ułożonych prostopadle do ściany. Od budynku nie powinno być oddalone o więcej, niż 20 cm.

Na rusztowaniu należy ułożyć podesty, muszą być one pozbawione uszkodzeń i zabezpieczone przed niekontrolowanym przemieszczaniem się. Zewnętrzna strona rusztowania musi zostać zabezpieczona poręczą na wysokości 1,1 m i krawężnikiem o wysokości 15 cm. W skład rusztowania wchodzą także ciągi komunikacyjne, czyli ustawione w środku drabiny.

Rusztowanie powinno być przymocowane do ściany za pomocą kotwy i wystawać ponad nią nie więcej, niż 3 m. Z kolei ostatnia barierka nie może być położona wyżej, niż 1,5 m nad kotwą. Wszystko po to, by nie dało się odepchnąć od ściany stojąc na rusztowaniu, co mogłoby spowodować jego upadek.

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Jeśli nie czujesz się na siłach, by podołać powyższym wymaganiom, zawsze możesz zwrócić się do specjalistycznej firmy oferującej wypożyczenie rusztowania. Za dodatkową opłatą jej pracownicy ustawią konstrukcję tam, gdzie chcesz, przy spełnieniu norm bezpieczeństwa. Co prawda jest to kosztowne, jednak zdrowie i życie ludzkie nie ma ceny.

Niestety, nie zawsze firmy zajmujące się wynajmem rusztowań będą miały czas cię obsłużyć. Rusztowanie to podstawowy element każdej budowy, więc często po jego wypożyczenie trzeba ustawić się w pokaźną kolejkę.

Ekipa remontowa z własnym rusztowaniem

Dlatego właśnie fachowcy z branży remontowej mają własny sprzęt tego typu. Warto im zaufać nawet gdy sam mógłbyś wykonać większość prac. Przede wszystkim na plac budowy przyjadą z własnym sprzętem, zwłaszcza rusztowaniem. W takim wypadku to wykonawca odpowiada za jego należyte ustawienie i zabezpieczenie, w jego gestii pozostaje też zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

Jak widać raczej nie warto bawić się w budowanie własnego rusztowania. Owszem, kiedyś takie konstrukcje stawiano z drewna, jednak dzisiaj możliwości są dużo lepsze i łatwiej jest skorzystać z rusztowań modułowych. Najlepszym rozwiązaniem dla majsterkowicza będzie więc wypożyczenie konstrukcji – jej samodzielny zakup może bowiem przekroczyć koszt samego remontu. Możesz za to zainteresować się mniejszymi rusztowaniami i składanymi podestami lub platformami, które łatwo przechować na posesji.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Lawenda Hidcote: Jak uprawiać i pielęgnować tę piękną roślinę?

Lawenda Hidcote to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych odmian lawendy, która zachwyca swoim niebieskim kolorem i intensywnym zapachem....

Jak wybrać idealne klamki do okien w Twoim domu?

Klamki okienne to nie tylko elementy użytkowe w domu, ale również detale, które wpływają na wygodę i estetykę...

Wymiana instalacji elektrycznej – co, jak, kiedy i za ile?

Instalacja elektryczna to niezwykle ważny element każdego budynku, który umożliwia nam korzystanie z prądu elektrycznego i szeregu urządzeń,...

Czym są listwy LED sufitowe?

Listwy LED sufitowe to jedno z najbardziej nowoczesnych i wszechstronnych rozwiązań oświetleniowych dostępnych na rynku. Wprowadzenie listew przysufitowych...