Drewno to naturalny, ekologiczny i po prostu piękny surowiec, który posiada bardzo szeroki zakres zastosowań. Z drugiej jednak strony, pozostaje materiałem delikatnym i podatnym na niszczenie pod wpływem czynników zewnętrznych. Pomimo to, wiele osób doceniających unikalne piękno i charakter drewna, decyduje się na wykończenie nim elewacji zewnętrznej. Czy może okazać się to dobrym pomysłem i jak na zewnątrz pomieszczeń sprawdzają się opalane elewacje drewniane – o tym powiemy poniżej!
Naturalne drewno a czynniki zewnętrzne
Drewno jest cenionym od wielu wieków materiałem, który często gości w naszych domach. Produkuje się z niego m. in. meble, podłogi i dekoracje. W ostatnich latach wiele osób powraca także do tradycyjnych rozwiązań i decyduje się na umieszczenie drewna nie tylko w swoich domowych wnętrzach, ale także na zewnątrz pomieszczeń – np. na elewacji domu. Taka decyzja może budzić pewne kontrowersje – drewno jest bowiem równie pięknym, co problematycznym materiałem. Jest delikatne i wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych, biologicznych i promieniowania UV. Czy ma wiec szansę przetrwać w dobrym stanie fizycznym i wizualnym na elewacji zewnętrznej?
Okazuje się, że jak najbardziej tak, jednak pod jednym warunkiem. Elewacje drewniane muszą zostać odpowiednio do tego celu przygotowane. Świetnie sprawdza się tu stara japońska technika Shou Sugi Ban, znana także jako Yakisugi. Polega ona na poddaniu drewna procesowi wypalania. Działanie ognia podnosi bowiem trwałość materiału, zapewnia mu ochronę przed grzybami i szkodnikami, a także zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi, w tym wodą, wilgocią, mrozem, promieniowaniem słonecznym i innymi. Co więcej, uzyskane tą metodą elewacje drewniane prezentuje się w niezwykle atrakcyjny sposób, co dodatkowo skłania wiele osób właśnie do jego wyboru.
Na czym polega technika Shou Sugi Ban? Jak długo wypalane elewacje drewniane zachowują trwałość?
Shou Sugi Ban to tradycyjna, japońska technika wypalania drewna, która jest praktykowana w Kraju Kwitnącej Wiśni od wielu wieków. Wykończone drewnem uzyskanym w drodze tej metody budynki prezentują się w ciekawy i atrakcyjny wizualnie sposób. Na długi czas zachowują także swoją estetykę – według ekspertów, stworzone w oparciu o metodę Shou Sugi Ban elewacje drewniane utrzymuje swoją trwałość przez 50-60 lat. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tą techniką z roku na rok rośnie i to nie tylko w Japonii, lecz na całym świecie.
Opalanie drewna, które może kojarzyć się z jego niszczeniem, tak naprawdę pozwala na stworzenie trwałego i wytrzymałego materiału, który zyskuje dodatkowe walory dekoracyjne. Opalane w kontrolowany sposób drewno zostaje zaimpregnowane i uodpornione na czynniki zewnętrzne. Jednocześnie jednak pozostaje w pełni naturalnym surowcem ze wszystkimi właściwościami, za które od wieków tak cenimy drewno. W związku z tym, w budynkach wykończonych tą metodą panuje korzystny dla zdrowia i samopoczucia człowieka mikroklimat, a sam dom zyskuje dodatkową, naturalną warstwę termoizolacji.