Energooszczędne urządzenia są coraz bardziej popularne ze względu na korzyści, jakie oferują. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób stara się oszczędzać na rachunkach za prąd, takie sprzęty mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co prowadzi do oszczędności finansowych.
Energooszczędna świadomość to priorytet
Oszczędność i ekologia są aktualnie priorytetem i są tematami bardzo na czasie. Wybierając sprzęty do domu, staraj się stawiać na te maksymalnie energooszczędne. Nie mamy wpływu na skok cen energii, ale możemy wybierać urządzenia, które będą dobrą inwestycją i pozwolą zużywać na co dzień mniej prądu. Poza tym wybór energooszczędnych urządzeń może pomóc w walce z globalnym ociepleniem. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki dla oszczędnych.
Klasa energetyczna urządzeń
Wśród urządzeń, których zakup warto rozważyć, jeśli chodzi o energooszczędność w domu, są głównie sprzęty o odpowiedniej klasie energetycznej. Od marca 2021 roku obowiązują inne oznaczenia klasy energetycznej. Skala rozpoczyna się od A – są to najbardziej energooszczędne sprzęty, a kończy się na G. Im literka bliżej początku alfabetu, tym lepiej.
Piekarnik elektryczny czy pralka w klasie A pozwoli zmniejszyć koszty energii. Komisja Europejska szacuje, że dzięki tym etykietom oszczędność energii może sięgnąć nawet 38 TWh rocznie do 2030 roku. Stopniowa wymiana sprzętów AGD na bardziej energooszczędne będzie opłacalną inwestycją, która zwróci się w dłuższym wymiarze czasu.
Charakterystyczne skale i kolorowe paski pozwalają rozpoznać urządzenie, które generuje najniższe koszty poboru energii. Zwróć na to uwagę przede wszystkim przy lodówce – to ona pożera najwięcej prądu i jest podłączona do gniazdka całą dobę. Działa cały czas i generuje aż około 30 proc. rocznych kosztów poboru energii. Jednak sama klasa energetyczna to nie wszystko.
Korzystaj z kodu QR i smartfona
Nowe etykiety energetyczne na sprzętach są znacznie czytelniejsze i posiadają kod QR z dostępem do bazy EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie znajdują się szczegółowe dane techniczne produktu. Wystarczy telefonem zeskanować z etykiety kod QR na pudełku lodówki, telewizora, pralki.
Z poziomu smartfona można szybko znaleźć informacje i dane techniczne wybranego urządzenia. Przy wyborze urządzenia warto wziąć pod uwagę realne potrzeby co do funkcjonalności sprzętu.
Urządzenia energooszczędne – koszt poboru energii to nie wszystko
Pralki, które zużywają mniej niż 0,8 kW na jeden cykl prania, określa się jako urządzenia energooszczędne. Jednak koszt ogólny ich eksploatacji to dodatkowo pobór wody, wybrany program prania i środki piorące.
Czasami nie warto przepłacać za teoretycznie energooszczędne urządzenia. Staraj się czytać specyfikację i konsultować swój wybór ze sprzedawcą, który pomoże oszacować realne koszty. Wiele porad na temat rozsądnego inwestowania znajdziesz też tutaj: https://inwestuj-profesjonalnie.pl.
Dobre nawyki. Nie korzystasz? Wyłącz!
Staraj się korzystać z trybu uśpienia (stand-by) w komputerze czy telewizorze, by urządzenie w skali miesięcy pobrało mniej energii. Warto wdrażać energooszczędne zasady eksploatacji sprzętów domowych – to prosty sposób, by nieco obniżyć rachunki za prąd i postarać się o niezależność energetyczną. Dobre nawyki użytkowania są istotne, bo wyłączając zbędne urządzenia, sporo zaoszczędzimy – m.in. idąc do pracy albo jadąc na urlop.
Pobór prąd przez sprzęty AGD – co jeszcze trzeba wiedzieć?
Wysokość opłat za pobór energii wynika również z miejsca ustawienia urządzenia, jakości instalacji elektrycznej czy temperatury, jaką ustawimy. Jeśli korzystasz z zaawansowanych programów prania lub ustawisz wysoką temperaturę na piecu, to jasne jest, że zużyjesz więcej prądu.
Aktywuj w komputerze, laptopie lub telewizorze funkcję zarządzania energią. Wybierz krótki czas, po którym sprzęt wyłączy się automatycznie, gdy z niego nie korzystasz. Dobrym pomysłem jest też listwa zasilająca – można do niej podłączyć te sprzęty, które są rzadko używane. Wyłączając ją, sprawisz, że nie będą pobierały energii.
Podsumowanie
Warto wybierać energooszczędne urządzenia, ponieważ przyczyniają się one do zmniejszenia rachunków za energię i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto warto pamiętać, że często mają one dłuższą żywotność i wymagają mniej napraw, co również przekłada się na oszczędności finansowe w dłuższej perspektywie czasowej.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła
- https://dom.wp.pl/energooszczedne-agd-co-kupic-aby-nie-przeinwestowac-6235038349776513a
- https://imagazine.pl/2020/08/26/nowe-etykiety-energetyczne-202
- 1/
- https://www.forbes.pl/energooszczedny-dom-jak-wybrac-agd-ktore-pochlania-niewiele-pradu/99rc6fx
- https://www.green-projects.pl/jak-wybrac-energooszczedne-urzadzenia/