„Coś mnie gryzie w nocy i swędzi”, „Coś mnie gryzie ale tego nie widać”, „Coś mnie gryzie w łóżku”, „Co mogło mnie ugryźć w nocy” – tego typu zapytań latem pojawia się zdecydowanie więcej. Od razu na myśl przychodzą irytujące komary, ale okazuje się, że to nie tylko one mogę pozostawiać czerwone, swędzące ukąszenia. W nocy aktywne są również meszki. Te małe, irytujące owady potrafią wyrządzić wiele szkód. Szczególnie uciążliwe są ich ukąszenia, które często pojawiają się właśnie w nocy. Meszki gryzą w nocy i mogą wpływać na jakość twojego snu oraz ogólne samopoczucie. Czy są groźne? Jak się przed nimi chronić? Co jeszcze może powodować swędzące ugryzienia po nocy? Co może mnie ugryźć w nocy w łóżku?
Meszki gryzą w nocy. Co na ugryzienie meszki? Co odstrasza meszki w domu?
Meszki to bardzo dokuczliwe owady. Ich obecność może być szczególnie uciążliwa dla osób mieszkających w pobliżu zbiorników wodnych. Owady te zaczynają wylęgać się w maju i sprawiają problemy aż do końca wakacji. Najbardziej dokuczliwy gatunek meszki to bolimuszka. Samice tych owadów żywią się krwią ludzi i zwierząt, a ich ślina jest dosyć toksyczna. Powoduje ona uczucie świądu, opuchliznę i może wywołać reakcję alergiczną.
Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc zminimalizować ich dokuczliwość. Można unikać przebywania w pobliżu zbiorników wodnych szczególnie w godzinach porannych i wieczornych, gdy meszki są najbardziej aktywne. Warto również stosować środki odstraszające, takie jak repelenty. W ochronie przed meszkami mogą pomóc także rozmaite spirale owadobójcze czy nawet świece zapachowe i olejki eteryczne.
W przypadku ugryzienia najlepiej sięgnąć po preparaty o działaniu przeciwhistaminowym, alergicy z kolei powinni zażyć środki przeciwalergiczne.
Sprawdź: Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Oznaki, które mogą świadczyć o obecności nieproszonych gości
Dziwne ugryzienia po nocy. Jak wygląda rumień po ugryzieniu pluskwy?
Ugryzienia w nocy mogą świadczyć o obecności pluskiew w domu.
Ugryzienia pluskiew można rozpoznać na skórze dzięki charakterystycznym cechom. Często występują w równych rzędach lub w układzie trójkąta. Są to zazwyczaj czerwone plamki, zwykle z małą kropką na wierzchu. W niektórych przypadkach mogą tworzyć się bąble lub grudki. Po ugryzieniu pluskwy, osoba doświadcza bardzo silnego świądu. Ślady po ugryzieniach utrzymują się na skórze przez okres zwykle od 7 do 14 dni.
Ważne jest, aby unikać drapania miejsc ugryzienia, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Możesz zastosować łagodzący krem lub maść przeciwświądową, aby złagodzić objawy. Jeśli objawy są nasilone lub utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie.
Gryzące owady w Polsce. Co gryzie w nocy oprócz pluskiew?
Małe swędzące ugryzienia po nocy to jednak nie tylko pluskwy. Pogryzione nogi i kostki po nocy mogą świadczyć o obecności pcheł, ponieważ lubią one wybierać miejsca na ciele o dobrym ukrwieniu, np. zgięcia kolan. Ugryzienia pcheł często powodują czerwone, swędzące i bolesne bąble na skórze. Charakterystyczną cechą tych ugryzień jest również fakt, że występują one w grupach, zazwyczaj trzy lub cztery ślady umieszczone w jednej linii.
Pogryzienia w nocy mogą powodować także obrzeżki, należące do rodziny kleszczy. Żerują głównie w nocy. Po ugryzieniu przez obrzeżka może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie skóry, a czasami nawet wysypka lub bolący pęcherz.
Sprawdź: Złotook – jak się pozbyć z domu? Sprawdź te niezawodne metody
Czytelnicy pytają, co może gryźć w domu
Pająk lub pchły.
Charakterystyczny ślad składający się z dwóch małych kropek oddalonych od siebie o około 1-2 mm, pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie.
Należy zdezynfekować ranę, a następnie można użyć środków chłodzących, np. żelu.
Mogą to być pluskwy lub pchły.