Frezarka do renowacji starych powierzchni – Jaką wybrać?

Frezarki służą do szybkiej obróbki różnorodnych materiałów, począwszy od drewna, przez tworzywa sztuczne, aż po metale. Urządzenia te są nieocenione w pracach stolarskich czy remontowo-wykończeniowych. Ich metoda działania opiera się na skrawaniu powierzchni przez wprawiony w ruch obrotowy frez. Umożliwiają łatwą i skuteczną renowację wielu powierzchni, oczyszczając je ze starych powłok, a także wykonanie nacięć, rowków czy żłobień. Jeżeli szukasz narzędzi, które umożliwią ci odnowienie zniszczonych mebli lub szybkie oczyszczenie ścian i sufitów ze starych powłok malarskich, koniecznie przeczytaj niniejszy tekst!

Jak działa frezarka i do czego można ją wykorzystać?

Frezarka jest narzędziem umożliwiającym kształtowanie i usuwanie powłok z wielu materiałów. Jej mechanizm działania jest dosyć prosty. Urządzenie współpracuje z obrotowym nożem zwanym frezem, który obraca się wokół osi, skrawając materiał z przedmiotu obrabianego.

W zależności od kierunku posuwu, w stosunku do przedmiotu poddanego obróbce, frez zdejmuje materiał w sposób:

  • współbieżny — frez rozpoczyna skrawanie od dużej grubości, stopniowo ją zmniejszając;
  • przeciwbieżny — frez rozpoczyna skrawanie od zerowej grubości, stopniowo ją zwiększając.

Frezarki można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich zastosowania, czyli obróbki określonego materiału z uwzględnieniem jego właściwości np. frezarki do metalu, frezarki do drewna, frezarki CNC, frezarki do kamienia czy frezarki do renowacji. Powszechnie znajdują zastosowanie w wielu branżach, w których wymagana jest precyzyjne kształtowanie materiałów, m.in. w stolarstwie, przemyśle mechanicznym i metalurgicznym, a także w budownictwie.

szlifierki do ścian, podłóg i betonu

Frezarki do renowacji — czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Istnieje wiele rodzajów frezarek. Są to zarówno ogromne maszyny do użytku przemysłowego, jak i niewielkie, wygodne w obsłudze, uniwersalne ręczne urządzenia, umożliwiające obróbkę materiałów w różnych kierunkach i pod różnymi kątami. Do tych drugich należą właśnie frezarki do renowacji rozmaitych, płaskich powierzchni.

Frezarka do renowacji to praktyczne narzędzie służące do usuwania starych powłok farb i lakierów, warstw tynku, a także pozostałości kleju i rdzy, jak również do wygładzania i usuwania chropowatości z powierzchni drewna, metalu lub innych materiałów.

Budowa frezarki do renowacji

Frezarka do renowacji jest stosunkowo niewielkim urządzeniem, składającym się z:

  • obudowy ochronnej,
  • szczotkowej obejmy chroniącej przed pyleniem,
  • tarczowej głowicy wraz z frezami,
  • silnika wprawiającego ostrza w ruch obrotowy,
  • systemu odsysania pyłu (przyłącze układu odsysania pyłu może być w obudowie frezarki lub jako osobny element),
  • ruchomego uchwytu ułatwiającego obróbkę w różnych pozycjach.

Dobór frezu do rodzaju obrabianego materiału:

W zależności od wykonywanej pracy niezbędne będą nieco inne rodzaje głowicy frezarskiej. Wśród głowic możemy wyróżnić:

  • głowice z zębem szpiczastym — do usuwania twardego tynku na bazie żywic syntetycznych, betonu, elastycznych powłok malarskich;
  • głowice z zębem płaskim — do usuwania miękkich warstw, takich jak np. tynk, resztki kleju, miękkie powłoki poliuretanowe, farby na tynku i drewnie, ślady łączenia szalunków;
  • ściernice gruboziarniste (grysowa) — do szorstkowania i szlifowania rozmaitych powłok, np. szpachli oraz usuwania cienkich warstw kleju;
  • ściernice diamentowe — do usuwania resztek farb i klejów, a także do wygładzania powierzchni średnio twardych;
  • frezy powlekane węglikiem wolframu — do obróbki materiałów sztucznych.
mężczyzna używający frezarki do renowacji

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu frezarki do renowacji?

Kupując frezarkę do renowacji powłok, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj i wielkość powierzchni, którą będziemy poddawać obróbce. Przykładowo, jeśli chcemy odnowić powierzchnię drewnianą, najlepiej będzie wybrać frezarkę wyposażoną w specjalne ostrza, natomiast do betonu czy metali dobrze sprawdzą się ściernice.

Ważnym aspektem jest oczywiście moc i prędkość obrotowa urządzenia. Dzięki temu zapewnimy sobie szybki postęp pracy i wysoką skuteczność usuwania starych powłok. Oczywiście nie bez znaczenia są bezpieczeństwo i wygoda użycia narzędzi. Im cięższa frezarka do renowacji, tym trudniej będzie nam posługiwać się nią przez dłuższy czas w obróbce pionowej. Natomiast do renowacji podłóg i innych poziomych powierzchni lepiej sprawdzają się cięższe frezarki, gwarantujące lepszy docisk i równomierne prowadzenie.

Warto sprawdzić, czy dane urządzenie zostało wyposażone w funkcje bezpieczeństwa, takich jak elektroniczna funkcja łagodnego rozruchu czy system przeciw niezamierzonemu włączeniu.

Jak posługiwać się frezarką podczas renowacji powierzchni?

Pamiętajmy, że frezarka jest narzędziem stwarzającym realne niebezpieczeństwo okaleczeń. Dlatego też przed jej użyciem zawsze należy się upewnić, że frezy zostały zamontowane prawidłowo, jak również dobrać odpowiednią moc pracy. Warto zaopatrzyć się także w odzież ochronną i specjalne okulary przeciwdziałające dostaniu się pyłu do oczu.

Frezowanie powierzchni należy rozpocząć od jej krawędzi, stopniowo zbliżając się do punktów centralnych. Należy pamiętać, aby uprzednio przygotować powierzchnię, oczyszczając ją i usuwając części i przedmioty mogące przeszkodzić w wykonywaniu pracy. Podczas frezowania powinno się korzystać z systemu odsysania pyłu, aby nie dopuścić do wdychania szkodliwych substancji. Na koniec całość warto jeszcze raz wygładzić tarczą do szlifowania.

Sprawdź także:

Rozmnażanie hortensji – Jak rozmnożyć hortensje?

Hortensja ogrodowa jest jedną z najchętniej sadzonych roślin w przydomowych ogrodach. Roślina ta wyróżnia się dużymi kwiatostanami, które...

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Gołębie często wybierają domowe balkony jako miejsce, gdzie mogą odpocząć, a nawet założyć gniazdo. W efekcie balustrady mogą...

Jaka farba do mebli: z okleiny, drewnianych, lakierowanych, laminowanych?

Malowanie to popularny, szybki i stosunkowo tani sposób na odnowienie nie tylko ścian, ale także mebli. Producenci farb...

Pokój dziecka – jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Wyobrażając sobie pokój dla dziewczynki, od razu przychodzą na myśl tony różu i bieli, falbanki, domki dla lalek,...