Liczenie metrów kwadratowych powierzchni użytkowych skrywa kilka tajemnic. W jaki sposób określić liczbę potrzebnych paczek płytek? Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju ze skosem w postaci poddasza? Czas odpowiedzieć na te i inne pytania – po zapoznaniu się z treścią, staniesz się mistrzem obliczeń budowlanych!
Wzór na metry kwadratowe
Metr kwadratowy jest wynikiem mnożenia długości i szerokości danej powierzchni – np. tapety, tkaniny, ściany czy podłogi. To też podstawowa wartość umożliwiająca wycenę lokalu lub materiałów niezbędnych do pokrycia konkretnego metrażu.
Jednostkę określa się skrótowo na kilka sposobów:
- m2
- m²
- mkw.
- m kw.
Jak obliczyć metry kwadratowe prostokąta lub kwadratu? Wystarczy wymnożyć długość i szerokość pomieszczenia lub przedmiotu. Pokój o długości 5 metrów i szerokości 3 metrów odznacza się wynikiem w postaci powierzchni 15 metrów kwadratowych. Garderoba o wymiarach 1 na 2 metry ma z kolei 2m². Kwadratowa łazienka o wymiarach 3×3 metry? I to obliczenie nie stanowi problemu: wynik to 9 mkw.
Jak widzisz, obliczanie metrażu nie różni się niczym od działań wykonywanych w szkole. Wystarczy zastosować wzór znany z lekcji matematyki!
Zobacz też: Okna aluminiowe, czyli nowoczesność na wyciągnięcie ręki
Jak obliczyć metry kwadratowe ściany, podłogi i pokoju?
Powierzchnia mieszkania różni się czasem od tej założonej przy projekcie – proces budowlany objęty jest pewnym marginesem błędu. Najlepiej więc obliczyć metry kwadratowe samodzielnie. Dzięki temu zyskasz pewność, że zapłacisz za dokładnie taką ilość metrów, na jaką liczysz: według prawa możesz odstąpić od umowy, jeśli różnica w realnej powierzchni mieszkania przekracza 2%. Ze spokojną głową wynajmiesz i sprzedasz też własny lokal – całkowicie odpadnie z gry ryzyko nieświadomego przekłamania wymiarów. Obydwie strony umowy zyskają na przeprowadzeniu samodzielnych wymiarów!
Jak się liczy metry kwadratowe mieszkania lub pojedynczego pokoju? Metraż podłogi liczy się od wykończonej (otynkowanej) ściany do ściany. Różnica w powierzchni gotowego mieszkania może różnić się więc od powierzchni lokalu w stanie surowym – wykończenie, ze względu na swoją grubość, zmniejszy nieznacznie jego wymiar.
Obliczenie wykonać możesz przy wykorzystaniu:
- najprostszej miarki budowlanej i wzoru matematycznego,
- skalibrowanej, laserowej miarki (zwanej również dalmierzem), zapewniającej najbardziej precyzyjny wynik. Kupisz ją w sklepie budowlanym już za 100-150 zł. Urządzenie przeprowadza pomiar za sprawą wysyłania w dal ukierunkowanych wiązek laserowych, które następnie wracają do urządzenia.
Po zmierzeniu konkretnego wymiaru wynik należy zapisać na kartce. Następnie, przy wykorzystaniu wzoru na metry kwadratowe obliczamy całkowity metraż danej powierzchni. W przypadku wyliczania metrażu całego mieszkania należy spisać wyniki przypadające na konkretne pomieszczenia lub ich fragmenty, a następnie: dodać je do siebie. W identyczny sposób obliczyć możesz powierzchnię ścian, sufitów czy gotowych mebli.
Jak obliczyć metry kwadratowe płytek?
Co w przypadku samodzielnego wykańczania mieszkania? Jak obliczyć metry kwadratowe potrzebnych płytek lub paneli ściennych? W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Winowajcy to w tej sytuacji okna i drzwi – przestrzeń, w której się znajdują, musi zostać odjęta od całościowego wyniku powierzchni ścian. Należy więc wyliczyć, ile metrów kwadratowych zajmują i obliczyć różnicę.
Sprawę komplikuje jeszcze jeden czynnik: konieczność docinania płytek. Położone w pełnym wymiarze jedna obok drugiej nie będą pasować do luk, w których znajdują się okna i drzwi. Jak wyliczyć metry kwadratowe na tyle precyzyjnie, by nie przepłacić na materiałach? Niektórzy wyliczają ręcznie, ile płytek zmieści się na danej przestrzeni i dokonują na tej podstawie decyzji o docięciu danej płytki na konkretny wymiar. Taka metoda jest jednak mało precyzyjna – jeśli nie mierzysz ścian profesjonalnymi narzędziami, musisz wziąć pod uwagę pewien margines błędu. Najlepiej więc kupić paczkę płytek na zapas, i o ile tylko to możliwe, zwrócić ewentualny nadmiar do sklepu budowlanego. To popularna praktyka w niektórych marketach.
Zobacz też: Na jakiej wysokości umieścić szafki kuchenne?
Obliczanie powierzchni m2 pokoju ze skosami
Co, jeśli mieszkanie ma skosy, bo jeden z pokojów znajduje się np. na poddaszu? Jak obliczyć powierzchnię tak nietypowego pomieszczenia? Wzór jest zupełnie inny z racji, że tylko część powierzchni mieszkania jest pełnowymiarowa. Zgodnie z normą ISO-9836, powierzchnię mieszkania ze skosami liczymy w 100%, o ile wysokość ścian przekracza 1,9 metra. W miejscu, w którym ich wysokość zmniejsza się (np. ze względu na ukośny sufit), należy przestać mierzyć. Powierzchnia, na którą przypadają ściany niższe od 1,9 metra, nie wliczają się w powierzchnię użytkową. Pokój z poddaszem zgodnie z normą ma więc znacznie mniejszą powierzchnię, niż mogłoby się wydawać.
Przykład: pokój z poddaszem ma wymiar 8 m na 4 m. Ściana zniża się na wysokość poniżej 1,9 m w połowie pokoju (po czterech metrach). Jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia? To proste! Przy wyliczaniu powierzchni użytkowej, należy wziąć pod uwagę wymiar 4 m na 4 m, a nie 8 m na 4 m. Metraż użytkowy tego pomieszczenia to zatem 16m2.
Obliczanie powierzchni m2 pokoju o nieregularnych kształtach
O ile pokój nie przybiera formy koła, sprawa jest prosta. Wystarczy podzielić pokój na mniejsze prostokąty, kwadraty lub trójkąty, a następnie dodać do siebie powierzchnię każdego z nich. Pamiętaj, że obliczanie metrów kwadratowych trójkąta wymaga zastosowania innego wzoru. Dla przypomnienia: pole powierzchni trójkąta to ½ a x h, gdzie a to podstawa figury, a h: jej wysokość. W przypadku bardziej nieregularnych figur pomocne mogą okazać się kalkulatory internetowe – wystarczy wprowadzić do nich dane. Niektóre z aplikacji umożliwiają nawet utworzenie bryły geometrycznej odpowiadającej mieszkaniu. Użytkownik podpisuje następnie ręcznie konkretne wymiary i czeka na sporządzenie wyniku.
Najczęstsze pytania o metry kwadratowe:
Jak obliczyć metr kwadratowy? Wystarczy przemnożyć przez siebie wymiar długości i szerokości. Uzyskany wynik to nic innego jak metraż kwadratowy danego pomieszczenia lub przedmiotu.
Jeden ar to sto metrów kwadratowych. Aby przeliczyć ary na metry kwadratowe, należy pomnożyć liczbę arów razy 100. Wynik możesz zamienić następnie na hektary – jednemu z nich przypada 100 arów.
Aby przejść do obliczania metrów kwadratowych, należy zmierzyć wymiar precyzyjną miarką budowlaną. Największą dokładnością odznaczają się elektroniczne miarki laserowe, zwane dalmierzami. Automatycznie obliczają one wymiar za pomocą laserowych wiązek.
Aby obliczyć, jaki metraż kwadratowy przypada na ścianę, podłogę, przedmiot czy dane pomieszczenie, wystarczy przemnożyć jego szerokość przez długość. Uzyskany wynik to powierzchnia kwadratowa.
Aby policzyć powierzchnię domu lub mieszkania, należy dodać do siebie metraż poszczególnych pomieszczeń. Uzyskany wynik to całościowa liczba metrów kwadratowych przypadających na dom.