Szafki kuchenne to nieodzowny element każdej kuchni. Są też stosunkowo mocno eksploatowane. To ze względu na fakt, że przechowuje się w nich przedmioty codziennego użytku np. zastawę kuchenną, albo produkty spożywcze i przekąski. Dlatego tak istotne jest, aby umieścić je na odpowiedniej wysokości, ponieważ pozwoli to swobodnie z nich korzystać. Ergonomiczny projekt powinien uwzględnić też zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy blatem a szafkami kuchennymi. Jak zatem opracować optymalny układ mebli?
Blat szafki kuchennej a wysokość domowników
Pierwszym i zarazem najważniejszym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując rozmieszczenie mebli, jest wysokość osób, które będą z nich korzystać. Standardowe wolnostojące szafki kuchenne mają wysokość odpowiadającą 82 cm, mierząc od podłogi. Wymiar ten uwzględnia też przymocowane do szafek kuchennych nóżki, a także dekoracyjny cokół, jaki można spotkać w przypadku niektórych wariantów mebli.
Do powyższej wysokości należy również doliczyć blat. Jego szerokość w zależności od materiału, z jakiego zostanie on wykonany, wynosi zazwyczaj 3 lub 4 cm. W efekcie jego powierzchnia robocza znajduje się w odległości około 85 cm od posadzki. Chociaż wysokość ta stała się niejako standardem wśród szafek kuchennych, to jak nietrudno się domyślić, nie będzie ona odpowiadać każdej osobie.
Wynika to z pewnej prostej zależności – otóż, by móc wygodnie korzystać z blatu i przygotowywać na nim potrawy, jego wysokość powinna znajdować się w odległości wynoszącej około 15 centymetrów od zgiętego łokcia. Dzięki temu można z łatwością operować nożem oraz innymi przyrządami kuchennymi bez konieczności nadmiernego schylania się lub nienaturalnego podnoszenia rąk do góry.
Niestandardowe rozwiązania
Standardowy wymiar szafek kuchennych będzie w zupełności odpowiadać domownikom o wzroście oscylującym w zakresie od 160 do 170 cm. Jednak zarówno osoby niższe, jak i wyższe będą dość szybko odczuwać dyskomfort. Aby temu zapobiec, w przypadku szafek stojących wystarczy delikatnie zmodyfikować ich wysokość. Pozwoli to dopasować je do budowy praktycznie każdej osoby. W tym celu wystarczy w zależności od potrzeb skrócić lub podwyższyć nóżki mebli.
Nieco trudniejszym w rozwiązaniu problemem może natomiast okazać się sytuacja, w której z kuchni korzysta kilka osób o różnym wzroście. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem wydaje się być pójście na kompromis – wyżsi domownicy mogą przyrządzać potrawy na grubych deskach, podczas gdy osoby niższe oraz dzieci będą korzystać z podestów.
Wysokość montażu wiszących szafek kuchennych
Mając już dobraną wysokość blatu, można zająć się projektowaniem położenia wiszących szafek kuchennych. Pewną złotą zasadą, z której często korzystają architekci wnętrz, jest zapewnienie odległości wynoszącej 60 cm pomiędzy górną powierzchnią blatu a dolną krawędzią zawieszonych na ścianie mebli.
Taki układ zapewnia wystarczającą ilość miejsca do przygotowywania posiłków. Pozwala swobodnie operować nożami, szczypcami oraz wszelkiego rodzaju urządzeniami kuchennymi.
Prześwit wynoszący 60 cm gwarantuje również możliwość korzystania z dowolnych sprzętów kuchennych. Zachowując go, można bez żadnych przeszkód używać nawet najbardziej zaawansowanych robotów kuchennych, sokowirówek, wyciskarek wolnoobrotowych, czy blenderów kielichowych.
Odległość 60 cm może być także z powodzeniem stosowana do wyznaczenia wysokości montażu okapu. Prześwit ten zagwarantuje sprawne usuwanie pary wodnej oraz tłustych oparów unoszących się z patelni, oraz garnków podczas smażenia i gotowania. Zapewni jednocześnie odpowiednią swobodę przyrządzania potraw.
Należy też pamiętać, że podobnie jak w przypadku blatu szafek kuchennych, 60-centrymetrowa wysokość prześwitu nie jest żadną żelazną zasadą i w razie potrzeby może być bez problemu modyfikowana.
Dotyczy to w szczególności osób o nieco niższym wzroście – będą one mogły zamontować szafki kuchenne na mniejszej wysokości, co ułatwi im sięganie po składowane na półkach akcesoria oraz przybory.
Z kolei w przypadku osób wyższych nadal warto trzymać się zasady 60 centymetrów. Jeśli jednak pozwala na to wysokość stropu pomieszczenia, warto rozważyć zakup zawieszanych szafek kuchennych o wyższym korpusie. Meble tego rodzaju wyposażone są w dodatkową półkę. Pozwalają tym samym na przechowywanie w nich znacznie większej liczby artykułów spożywczych.