Od czego zależy żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna nie bez powodu utożsamiana jest z niezawodnością, bezawaryjnością i ogólną długowiecznością. Fotowoltaika często przedstawiana jest jako technologia, która na zawsze pozwala zapomnieć o wysokich rachunkach za energię.  
Ale pytanie, czy rzeczywiście tak jest? Jaka jest i od czego zależy żywotność instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

  1. JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?
  2. OD CZEGO ZALEŻY ŻYWOTNOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?
  3. WARUNKI ATMOSFERYCZNE 
  4. JAKOŚĆ KOMPONENTÓW INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ 
  5. KONSERWACJA I SERWISOWANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ 
  6. PODSUMOWANIE

JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Pytanie o żywotność fotowoltaiki jest jak najbardziej uzasadnione. Każdy Inwestor rozważający budowę własnej elektrowni słonecznej chce wiedzieć, przez jaki okres jego instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie generować zyski. 

Obecnie w przypadku paneli standardem jest 25-letnia ochrona ze strony producenta, która ma zapewnić niemal pełną wydajność w tym okresie. Mamy jednak dobrą wiadomość – w zdecydowanej większości przypadków panele są w stanie działać znacznie dłużej. Szacuje się, że nowoczesne ogniwa słoneczne, wolne od wad produkcyjnych i pracujące w odpowiednich warunkach, będą generować energię elektryczną nawet przez 40 lat. 

Jak wiadomo, instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele. Bardzo istotną rolę w jej pracy odrywa również falownik, inaczej nazywany inwerterem. Falowniki mają zwykle krótszą żywotność ze względu na szybsze starzenie się tego komponentu. 

Większość inwerterów oferowanych na rynku posiada od 10 do 15 lat gwarancji produktowej, jednak przy odpowiednich przeglądach konserwacyjnych możliwe jest, aby falownik działał efektywnie nawet przez 25 lat.

OD CZEGO ZALEŻY ŻYWOTNOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Trzeba mieć świadomość, że degradacja komponentów w czasie jest nieunikniona – to standardowa część życia instalacji fotowoltaicznej, o ile jednak nie zachodzi szybciej niż przewiduje to producent. 

Co w takim razie może powodować przyspieszone tempo degradacji instalacji fotowoltaicznej w czasie? Na żywotność systemu ma wpływ wiele czynników. Wśród głównych wymienić można: warunki atmosferyczne, jakość zastosowanych komponentów, a także brak odpowiedniej konserwacji i regularnego serwisowania

WARUNKI ATMOSFERYCZNE 

Niekorzystne warunki atmosferyczne realnie mogą wpłynąć na skrócenie żywotności instalacji PV. Przede wszystkim dlatego, że istotnie oddziałują na trwałość paneli fotowoltaicznych, czyli głównego elementu całego systemu.

Wiatr to czynnik, który w znacznym stopniu potrafi wyrządzić szkodę panelom słonecznym. W przypadku dużych modułów może powodować ich wyginanie, a w rezultacie mikropęknięcia, które realnie obniżają ich wydajność oraz ogólną żywotność. Zazwyczaj arkusz danych producenta zawiera jednak informacje o maksymalnych wiatrach, które panel jest w stanie wytrzymać.

Wbrew pozorom, nadmierne ciepło również może okazać się kluczowym czynnikiem obniżającym wydajność paneli oraz przyspieszającym ich degradację w czasie. Pod wpływem bardzo wysokich temperatur krzem znajdujący się w modułach fotowoltaicznych nienaturalnie się nagrzewa, co może prowadzić do gwałtownego spadku napięcia modułów. Sprawdzając kartę danych producenta, można znaleźć współczynnik temperaturowy modułu, który wykaże jego zdolność do pracy w wyższych temperaturach.

Także śnieg, w niektórych przypadkach, wpływa na obniżenie żywotności instalacji, ponieważ może powodować dynamiczne obciążenie mechaniczne, degradujące panele. 

Warto zaznaczyć jednak, że w naszym kraju akurat warunki atmosferyczne są sprzyjające dla fotowoltaiki i nie stanowią dla niej większego zagrożenia. Z reguły, instalacje na terenie Polski nie są narażone na szczególnie mroźne zimy, silne wiatry, czy nadmierne nasłonecznienie w okresie letnim. 

JAKOŚĆ KOMPONENTÓW INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ 

Bez wątpienia, jakość zastosowanych komponentów ma bezpośrednie przełożenie na ogólną żywotność całej instalacji fotowoltaicznej.

Panele słabszej jakości mogą mieć niższą sprawność konwersji energii słonecznej na elektryczną, co oznacza, że będą wytwarzać jej znacznie mniej, niż panele o lepszych parametrach. Ponadto, komponenty gorszej jakości mogą ulegać szybszemu zużyciu, co skutkuje zwiększeniem ryzyka awarii i potrzeby ich wymiany. 

Pozostałe elementy, czyli nie najlepsze gatunkowo przewody, złącza i osprzęt również mogą powodować problemy z przepływem prądu i prowadzić do awarii całej instalacji fotowoltaicznej. Wszystkie te czynniki wpływają na obniżenie efektywności i wydajności systemu, a także na zwiększenie ogólnych kosztów utrzymania i ewentualne naprawy.

W związku z tym, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność i efektywność instalacji fotowoltaicznej, należy wybierać panele wysokiej jakości od zaufanych producentów. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z ekspertami w dziedzinie fotowoltaiki, którzy pomogą dobrać odpowiednie panele do konkretnych potrzeb i wymagań.

KONSERWACJA I SERWISOWANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ 

Regularna konserwacja i serwisowanie systemu są kluczowe, by zachować jego możliwe najdłuższą żywotność. Warto regularnie sprawdzać kondycję falownika, kabli i złączy oraz zadbać o okresowe czyszczenie paneli. 

W przypadku inwertera, najlepszą praktyką jest sprawdzanie jego zewnętrznej części co kwartał, upewniając się, że nie ma żadnych fizycznych oznak uszkodzeń, a wszystkie otwory wentylacyjne i żebra chłodzące są wolne od brudu i kurzu. Dodatkowo zaleca się zaplanowanie inspekcji przez licencjonowanych serwisantów co 2 lata. Podczas takiej kontroli serwisanci powinni sprawdzić wnętrze falownika pod kątem oznak korozji, uszkodzeń lub szkodników. Brak regularnej konserwacji i serwisowania poszczególnych elementów może skrócić żywotność instalacji i wpłynąć na jej obniżoną wydajność.

PODSUMOWANIE

Degradacja to normalna i nieunikniona część życia instalacji fotowoltaicznej, jednak właściwy dobór komponentów, regularne przeglądy, czy staranne czyszczenie, mogą znacznie pomóc w przedłużeniu jej żywotności.

Nie ma konkretnej „daty końcowej” dla instalacji fotowoltaicznej, jednak utrata produkcji w czasie często wymusza wycofanie sprzętu. Producenci uważają, że 25 do 30 lat jest momentem, w którym nastąpiła wystarczająca degradacja i nadszedł czas na rozważenie wymiany poszczególnych komponentów. Czy utrzymywać je, czy też szukać uaktualnienia w tym czasie –  monitorowanie poziomów wyjściowych będzie najlepszym sposobem na podjęcie świadomej decyzji.

Sprawdź także:

Jak urządzić stylową kuchnię w stylu prowansalskim? Estetyka i wygoda w jednym

Kuchnie w stylu prowansalskim zachwycają swoją jasną zabudową, która wprowadza do wnętrza jeszcze więcej światła, ale i praktycznymi...

Jak wynająć kawalerkę w Krakowie?

Przytulna, rozsądnie rozplanowana i zaaranżowana kawalerka to wysoki komfort dla lokatorów. Pełne wyposażenie i właściwe umeblowanie sprawia, że...

Gdzie zgłosić smród od sąsiada? Wcale nie musisz ich znosić! Odetchnij pełną piersią

Smród od sąsiada jest uciążliwym problemem, który może mieć negatywny wpływ na jakość życia. Nieprzyjemne zapachy z sąsiedztwa...

Wszystko, co musisz wiedzieć o kieliszkach do wódki

25, 50, a może więcej mililitrów? Pękate, na nóżce, z grubym dnem? Gładkie, kryształowe, ozdobne? Przyglądamy się bliżej...