Płyta fundamentowa to coraz chętniej wykorzystywana przez inwestorów alternatywa tradycyjnych, stawianych na ławach fundamentów. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Lepiej od tradycyjnych fundamentów poradzi sobie też na podłożu na gruncie o słabych parametrach technicznych czy w miejscach, gdzie występuje podwyższony poziom wód gruntowych. Z czego się składa płyta fundamentowa i jak powstaje? Podpowiadamy.
Z czego się składa płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa to zbrojona prętami i siatką, wylewana na placu budowy płyta. Umieszcza się ją około 50-140 cm poniżej powierzchni terenu. Jest to bardzo stabilna konstrukcja, która swoje właściwości zawdzięcza warstwom. Jej pierwszy poziom to podbudowa o grubości 15-30 cm tworzona z mechanicznie zagęszczonego żwiru, piasku czy pospółki. Kolejna warstwa to izolacja termiczna. Wykonuje się ją ze styropianu o grubości 10 do 30 cm. Następnie umieszczana jest żelbetowa płyta nośna o grubości 15-25 cm. Już podczas prac wykończeniowych mocuje się na niej kolejną warstwę izolacji termicznej, wylewkę samopoziomującą a na końcu posadzkę.
Jak powstaje płyta fundamentowa?
Wiele osób zastanawia się, jak powstaje płyta fundamentowa? Nic dziwnego, jest to rozwiązanie nowsze i rzadziej stosowane niż tradycyjne fundamenty, dlatego nie każdy inwestor zdaje sobie sprawę z tego, jak powstaje taki element. Pierwszym etapem zawsze jest projektowanie płyty fundamentowej. Bierze się wówczas pod uwagę przede wszystkim rodzaj inwestycji, warunki gruntowe czy ukształtowanie terenu i dobiera odpowiedni fundament. Następnie na działce zostaje wytyczony obszar, na którym ma być wykonana płyta fundamentowa. W gotowym wykopie przygotowuje się drenaż, studzienki rewizyjne i wypełnia go odpowiednim materiałem zasypowym.
Kiedy zostanie przygotowana podbudowa pod płytę fundamentową, wówczas rozkładane są gotowe systemy elementów brzegowych, wyrównywane są kształtki styropianowe, a następnie elementy brzegowe są spinane specjalnymi płytkami. Z kolei miejsce łączeń jest uszczelniane.
W kolejnym etapie specjaliści sprawdzają ustawienie szalunku traconego, a także zewnętrzne wymiary fundamentów. Wyznaczają punkty przepustowe, rozkładają instalację kanalizacyjną oraz termiczną, wykonują przejścia izolacji i zaczynają montaż zbrojenia. Wówczas wykonuje się też ogrzewanie podłogowe. Po sprawdzeniu szczelności instalacji ostatnim etapem budowy płyty fundamentowej jest betonowanie. Po zalaniu beton jest jeszcze zagęszczony, wyrównywany, przepusty są zabezpieczane, a górna warstwa płyty wygładzona i zabezpieczana przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.