Ile kosztuje pomalowanie mieszkania w 2023? Cennik zależy od kilku czynników

Malowanie mieszkania to jedno z najczęściej podejmowanych prac remontowych w naszych domach i mieszkaniach. To zabieg, który może całkowicie odmienić wygląd pomieszczeń, dodając im świeżości i nowoczesnego stylu. Jednak przed przystąpieniem do malowania, warto wiedzieć, ile kosztuje taka usługa i na co należy zwrócić uwagę, by uniknąć niemiłych niespodzianek w trakcie realizacji projektu. Ile kosztuje malowanie mieszkania 50m2? Ile bierze malarz za pomalowanie pokoju? Planując remont, warto przygotować większą sumę. Ile kosztuje m2 malowania mieszkania? Ile kosztuje pomalowanie całego mieszkania w 2023? Jaki jest koszt farby na m2?

Malowanie mieszkania – cena. Ile kosztuje pomalowanie mieszkania w 2023?

Cena za malowanie mieszkań w 2023 roku w Polsce są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Przede wszystkim koszt malowania zależy od metrażu mieszkania oraz rodzaju wykonywanych prac – czyli czy jest to malowanie ścian, sufitów, drzwi, okien, czy też elementów dekoracyjnych takich jak listwy przypodłogowe czy belki. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór materiałów – cena farby zależy od jakości i ilości potrzebnej do malowania powierzchni. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę koszty prac przygotowawczych takich jak zabezpieczanie mebli i podłóg przed zabrudzeniem czy szpachlowanie nierówności. Cena malowania ścian może także zależeć od regionu, w którym mieszkamy, a także od renomy i doświadczenia malarskiej firmy, którą wybierzemy. W przypadku samodzielnego malowania, koszty będą niższe, ale warto pamiętać o dobrej jakości farbie i narzędziach, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący. Warto przygotować się na koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od skali prac i wybranej opcji malowania.

Cena za malowanie ścian może wynieść aktualnie 18-20 zł za m2 powierzchni, w mniejszych miejscowościach może to być mniej więcej 15 zł za m2 powierzchni. Do tego należy doliczyć koszt czyszczenia ścian i sufitów (ok. 10-12 zł za metr), a także usuwania starych powłok (12-13 zł za metr). Osobno trzeba policzyć także gruntowanie, naprawę ubytków czy zabezpieczanie mieszkania farbą – tutaj koszt waha się od 10 do nawet 16 zł za metr w zależności od miejscowości.

Zobacz: Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń na balkonie?

Koszt malowania mieszkania 60m2 lub 50m2

Malowanie mieszkania o powierzchni 50-60m2 to już dość spory projekt, który może wymagać większych nakładów finansowych. Koszt malowania takiego mieszkania będzie zależał przede wszystkim od regionu, od liczby pomieszczeń, których chcemy pomalować, ilości drzwi i okien oraz rodzaju farby, którą wybierzemy. Cena pomalowania mieszkania o powierzchni 60m2 może wynosić od 2000 złotych do 5000 złotych. W cenie tej zazwyczaj uwzględnione są także koszty przygotowawcze oraz koszty robocizny. Jeśli chcemy pomalować dodatkowo drzwi, okna, a także elementy dekoracyjne, koszt może wzrosnąć o kolejne kilkaset złotych.

Wszystkie te wyliczenia są oczywiście czysto szacunkowe i mocno uogólnione. Cena za malowanie mieszkania to kwestia mocno indywidualna, zależy od zabrudzeń ścian czy ewentualnej konieczności usunięcia starych powłok.

Sprawdź: Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?

Usługi malarskie – cennik. Ile kosztuje malowanie pokoju?

Koszt malowania pokoju zależy przede wszystkim od wybranej farby, która może kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych za litr. W przypadku jednego pokoju, koszt farby może wynieść – w zależności od wydajności farby i powierzchni – około 50-200 złotych, a robocizna dodatkowe kilkaset złotych, w zależności od regionu i doświadczenia firmy malarskiej. Przykładowo, malowanie pokoju o powierzchni 15-20m2 farbą akrylową może kosztować od 500 do 1000 złotych, wliczając koszty przygotowawcze i robociznę.

Zobacz: Przygotowanie ścian do malowania – Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie ścian cena za m2 w 2023

Cena malowania ścian w 2023 zależy od wielu czynników, w tym od regionu, stanu powierzchni, ewentualnej konieczności usuwania ubytków czy gruntowania. Do tego trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i jakość farby, czasami zakup najtańszych materiałów wcale nie wychodzi opłacalnie, ponieważ są one mniej wydajne. Koszt samego malowania za metr powierzchni może wynieść od 13 do 20 zł za metr.

Sprawdź: Dziedziczenie mieszkania w ramach TBS. Co można zrobić, aby nie stracić lokalu?

Czytelnicy pytają, ile kosztuje pomalowanie mieszkania

Ile kosztuje malowanie mieszkania w Warszawie?

Malowanie ścian cena za 1m2 (Warszawa) może wynosić nawet 18-20 zł.

Malowanie cena za metr – ile wynosi? Ile kosztuje metr malowania?

W zależności od regionu za samo malowanie koszt może wynieść od 13 do 20 zł za metr. Do tego należy doliczyć pozostałe prace – np. gruntowanie, czyszczenie, usuwanie ubytków.

Ile kosztuje malowanie sufitu?

W zależności od miejsca od 14 do 18/20 zł za metr.

Sprawdź także:

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to innowacyjny i coraz bardziej popularny sprzęt AGD, który służy do gotowania. Urządzenie to działa dzięki...

Ile kW pieca na m2, czyli dobór mocy kotła na pellet

Dobranie odpowiedniego pieca jest bardzo ważną decyzją, która może wpłynąć na kolejne długie lata płacenia rachunków. Aby zrobić...

Samodzielne usuwanie azbestu – kara

Warto kilka razy zastanowić się, zanim zdecydujemy się na samodzielne usuwanie azbestu - kara finansowa, jaka grozi za...

Śródziemnomorskie inspiracje: biel, niebieski i słońce w Twoim wnętrzu

Śródziemnomorski styl we wnętrzach inspirowany jest kolorami i wzornictwem z krajów basenu Morza Śródziemnomorskiego. To wzorzyste makaty, błękitny...