Powietrzna pompa ciepła – wygodne i ekologiczne rozwiązanie

Twój dom jest miejscem, gdzie powinny zaczynać się wszystkie zmiany dotyczące ochrony środowiska. Możesz mieć swój wkład w zrównoważony rozwój, inwestując w powietrzną pompę ciepła, która należy do najbardziej ekologicznych rozwiązań ze wszystkich źródeł ogrzewania.

Na szczęście ochrona środowiska nie musi odbywać się kosztem komfortu. Pompy ciepła to nie tylko energooszczędny system grzewczy, ale też bardzo wygodny. Eliminuje potrzebę zakupu opału i jest praktycznie bezobsługowy.

Wysoka efektywność energetyczna pomp ciepła

Nawet dla osób mniej świadomych ekologicznie zwiększenie efektywności energetycznej przynosi ogromne korzyści. To przede wszystkim mniejsze wykorzystanie zasobów naturalnych oraz czystsze powietrzne.

Owszem, pompy do wytwarzania ciepła potrzebują energii elektrycznej, a ta w przypadku Polski w dużym stopniu produkowana jest z węgla. Jednak nowoczesne urządzenia charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną.

Oferowane przez Metal-Fach TG powietrzne pompy ciepła (link) mają współczynnik COP powyżej 5. Oznacz to, że z 1 kWh energii elektrycznej mogą wyprodukować około 5 kW energii cieplnej.

Zyskuje na tym nie tylko środowisko, ale również domowy budżet. Pompy ciepła pozwalają utrzymać ciepło w budynkach nawet w najmroźniejsze zimowe dni, bez nadmiernego zużycia energii. Dzięki temu miesięczne rachunki za prąd będą zdecydowanie niższe przez cały rok!

Trzy funkcje w jednym urządzeniu

Pompy ciepła pozwoliły zredukować ogrzewanie i chłodzenie do jednego, łatwego w obsłudze urządzenia, które służy również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ im więcej sprzętów kupujesz, tym więcej ich ląduje po jakimś czasie na wysypiskach.

Wielofunkcyjność pomp ciepła oznacza, że można ogrzewać i chłodzić dom za naciśnięciem jednego przycisku – i to w oszczędny sposób. Nie musisz więc już korzystać ze starych, energochłonnych metod ogrzewania, które są uciążliwe w obsłudze i drogie w eksploatacji.

Ponadto obecnie produkowane pompy ciepła powietrzne charakteryzują się długą żywotnością dochodzącą do nawet 25 lat. Tak jest również w przypadku urządzeń produkowanych przez Metal-Fach TG.

Są one wytwarzane z odpowiednich komponentów i przechodzą szczegółową kontrolę jakości. Dlatego do klientów wysyłany jest zawsze w pełni sprawny sprzęt, które pracuje wydajnie przez bardzo długi czas. 

Po podłączeniu i ustawieniu parametrów powietrzna pompa ciepła nie wymaga praktycznie żadnej obsługi. Użytkownicy muszą jedynie pamiętać o corocznych przeglądach technicznych, które powinny być wykonywane przez uprawnionych fachowców. Jest to ważne nie tylko ze względu na warunki gwarancji. Regularnie serwisowana pompa ciepła będzie pracowała po prostu efektywniej i nie zepsuje się w najmniej niespodziewanym momencie.

Pompy ciepła to czyste powietrze

W przeciwieństwie do ogrzewania węglowego czy gazowego, pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki temu w najbliższej okolicy masz czyste powietrze i jednocześnie zmniejszasz ślad węglowy Twojego domu.

Natomiast przestarzałe źródła ogrzewania wyrządzają wiele szkód dla środowiska, ponieważ zużywają i marnują ogromne ilości zasobów naturalnych. Odwrotnie jest w przypadku pomp ciepła, które wytwarzają duże ilości ciepła z bardzo małej ilości prądu.

Dodatkowo możesz zamontować panele fotowoltaiczne, które produkują darmowy prąd ze słońca. Zyskasz w ten sposób jeszcze więcej i przyczynisz się do poprawy kondycji środowiska naturalnego. W dużym stopniu uniezależnisz się również od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz.

Niespotykana wcześniej wygoda

Wiele osób decyduje się na pompę ciepła właśnie ze względu na wygodę. Nie musisz nawet okazjonalnie zaglądać do kotłowni lub innego pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenia. To naprawę duży komfort w porównaniu na przykład z piecami na ekogroszek.

Odchodzą również problemy związane z zamawianiem i składowaniem opału, czyszczeniem instalacji czy wyrzucaniem popiołu. Pompa ciepła pracuje automatycznie. W zależności od ustawień i temperatury na zewnątrz sama się włącza i wyłącza. Jeśli masz na to ochotę, jej działanie możesz kontrolować zdalnie przy użyciu smartfona.

Sprawdź także:

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni. Wygodne przechowywanie w nowoczesnych kuchniach

Kuchnia powinna być ładna, to wiadomo. Ale każdy, kto gotuje czy piecze pyszności, a więc regularnie korzysta z...

Trendy w urządzaniu wnętrz. Jakie panele wybrać?

Urządzanie wnętrz to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i trwałości. Wybór odpowiednich paneli podłogowych jest kluczowy,...

Dlaczego jesienią warto stosować dolomit

Nawożenie roślin jest bardzo ważnym elementem dbania o nie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że...

Jak urządzić mieszkanie z małym metrażem?

Urządzenie małego mieszkania może stanowić spore wyzwanie, tak jednak być nie musi. Przemyślany projekt będzie kluczem do sukcesu....