Jest to częsty problem, który zdarzył się choć raz w każdym domu – drut od stanika utknął w pralce, powodując różnego rodzaju komplikacje. Przede wszystkim podczas każdego prania słychać irytujące grzechotanie w pralce. Ten powtarzający się hałas wywołuje z kolei niepokój, czy sprzęt nie został lub nie zostanie uszkodzony, jeśli pod bęben trafił jakiś przedmiot. Okazuje się, że takie zdarzenie rzeczywiście może przynieść poważne konsekwencje i doprowadzić do konieczności dokonania kosztownych napraw. Co zrobić gdy do pralki wpadnie drut od stanika? Jak dostać się do bębna w pralce? Drut od stanika w pralce – jak wyjąć? Jak wyjąć skarpetę spod bębna pralki?
Drut od stanika w pralce. Jak wyciągnąć drut z bębna pralki?
Drut od stanika, który utknie w pralce, może powodować wiele problemów. Przede wszystkim może uszkodzić bęben pralki oraz inne elementy wewnątrz urządzenia. Może również zakłócać pracę pralki, powodując hałas podczas wirowania, a także zablokować filtr pralki, co prowadzić do powstawania zatorów w całym systemie. Ponadto, drut od stanika może uszkodzić bieliznę, którą pralka pierze, powodując przetarcia, uszkodzenia materiałów czy nawet całkowite zniszczenie ubrań. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej usunąć drut od stanika z pralki, gdy zostanie zauważony.
Na początek należy przy użyciu latarki dokładnie sprawdzić bęben i zlokalizować drut. Zazwyczaj jest on widoczny. Jeśli jednak nie uda się go zlokalizować i zauważyć sprawa może być dużo poważniejsza i może wymagać wezwania fachowca, który rozmontuje sprzęt i wyciągnie niechciany przedmiot. Można również spróbować zrobić to samodzielnie, ale należy pamiętać, że jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności technicznych i narzędzi, to możemy uszkodzić pralkę.
Zobacz: Do czego wykorzystać wodę z suszarki? Poznaj jej sprawdzone zastosowania i oszczędzaj na rachunkach!
„Bęben pralki trze o coś”. Jak dostać się pod bęben pralki?
Na rozmaitych forach można przeczytać rady osób, którym również drut utknął w pralce i poradziły sobie z tym na własną rękę. Jeśli zamierzamy zainspirować się ich doświadczeniem, trzeba pamiętać, że każdy model jest inny i to, co zadziałało w jednym z nich, w drugim może spowodować spore szkody i tylko narobić nam więcej problemów.
Większość osób radzi, aby spróbować dostać się do wnętrza pralki, odkręcając klapę z tyłu. W niektórych modelach lepiej będzie wyjąć najpierw grzałkę lub elementu maskującego w bębnie, aby zyskać dostęp do przestrzeni pod bębnem. Wyjęcie grzałki jednak nie zawsze jest możliwe, ponieważ nie w każdej pralce da się ją włożyć z powrotem bez problemów.
Sprawdź: Ocet do prania – jak go użyć? Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty
Jak dostać się pod bęben pralki ładowanej od góry?
W pralkach ładowanych od góry wyjęcie drutu może być nieco prostsze. Na forach można przeczytać, że da się to zrobić w następujący sposób: „wystarczy umieścić magnez neodymowy wewnątrz bębna i obracać nim wokół osi pralki.Po kilku próbach zlokalizowania drut zostaje przyciągnięty do magnesu umieszczonego w bębnie a następnie wraz z obrotem bębna uzyskujemy do niego nieskrępowany dostęp”.
Zobacz: Dlaczego pralka skacze? Możliwe przyczyny i sprawdzone rozwiązania dla problemu „tańczącego” sprzętu
Fiszbina w pralce a gwarancja
Pranie, w wyniku którego w pralce utknął drut z biustonosza, jest wyłączną winą użytkownika, a nie producenta. W związku z tym w takiej sytuacji raczej nie można liczyć na gwarancję i wszelkie reklamacje zostaną odrzucone.
Czytelnicy pytają, jak wyjąć drut z bębna pralki
Najlepiej poradzić się fachowca, aby nie uszkodzić nieodwracalnie sprzętu. Dużo zależy od konkretnego modelu, ale na wielu forach zaleca się wymontowanie grzałki.
Można spróbować zlokalizować ją, obracając bęben, i wyjąć za pomocą pęsety.
Jeśli nie posiadamy zdolności technicznych, najlepiej wezwać fachowca. Można również spróbować dostać się do wnętrza przez tylną klapę.
W niektórych modelach można wymontować grzałkę i spróbować zlokalizować przedmiot przez otwór na grzałkę. Trzeba jednak pamiętać, że taka operacja może być ryzykowna i nie będziemy w stanie włożyć grzałki ponownie bezproblemowo.