Sposoby na energooszczędne ogrzewanie elektryczne w domu

Współcześnie koszty utrzymania domu ciągle rosną. Rachunki z miesiąca na miesiąc wzrastają, a każdy stara się znaleźć sposób, aby je skutecznie obniżyć. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w budynkach jest ogrzewanie elektryczne. Czy można zmniejszyć jego koszty? Jakie urządzenie wybrać, aby zaoszczędzić energię i zapewnić komfort cieplny w domu?

Klimatyzator z funkcją grzania

Jednym ze sposobów na ogrzewanie elektryczne domu jest klimatyzator z funkcją grzania. Mimo że urządzenia te kojarzą się zazwyczaj z ochładzaniem powietrza, to mają one również odwrotne zastosowanie. Konstrukcja klimatyzatora jest zbliżona do konstrukcji pompy ciepła powietrze-powietrze. Oznacza to, że wykorzystują one energię z zewnątrz obiektu, pobierając i oddając ją do cieczy płynącej w grzejnikach lub ogrzewającej system ogrzewania podłogowego. Poza tym sam klimatyzator ociepla powietrze w domu. Tym samym koszty ogrzewania są niskie. 

Elektryczne kotły akumulacyjne

Elektryczne piece akumulacyjne to również znakomity sposób na oszczędność. Dzięki specjalnej budowie magazynują ciepło, które oddają później – w praktyce oznacza to, że tego typu kocioł może ładować się podczas obowiązywania tańszej taryfy prądu  (np. nocą), aby w innym czasie ogrzewać pomieszczenia (np. w ciągu dnia). W tej sytuacji najkorzystniej wypada taryfa G12 lub G12w. Poza niższymi rachunkami zaletą pieca akumulacyjnego są stosunkowo niewielkie koszty jego instalacji. 

Grzejniki elektryczne

Tradycyjnym sposobem na ogrzewanie pewnych przestrzeni są grzejniki elektryczne. Najlepszym wyborem są energooszczędne urządzenia z aluminiową obudową i rdzeniem z ceramiki. Dzięki niemu energia jest w nim równomiernie rozprowadzana. Konstrukcja tego typu grzejnika sprawia, że jego elementy bardzo szybko się nagrzewają, a z kolei ciepło jest oddawane relatywnie wolno. Grzejniki elektryczne są dostępne w różnych rozmiarach i mocach, dlatego łatwo można je dostosować do wielkości danego pomieszczenia, dodatkowo biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło. 

Grzejniki konwektorowe

Grzejnik konwektorowy to specjalny model energooszczędnych urządzeń elektrycznych.  Ma on wewnętrzny aluminiowy radiator o grubości 0,2 mm, który jest podgrzewany energią elektryczną. Podczas tego procesu powietrze, które przepływa przez grzejnik, zostaje podgrzane do określonej temperatury. W przypadku przekroczenia jej samodzielnie się wyłączają, a wszystko rejestruje wybudowany termostat. Pozwala to maksymalnie ograniczyć bieżące zużycie energii. Niewątpliwym atutem zastosowania konwektorów jest szybkość ich nagrzewania się. 

Termostat – sposób na oszczędność 

Właściwe sterowanie temperaturą grzejnika elektrycznego umożliwia obniżenie rachunków za prąd. Zastosowanie termostatu pozwala na odpowiednie regulowanie mocy w zależności od występującego na dany moment zapotrzebowania domowników na ciepło. Dzięki temu grzejnik elektryczny nie musi działać na pełnej mocy cały czas. Jego wykorzystanie jest nie tylko energooszczędne, ale i ekologiczne. W tradycyjnych grzejnikach regulatory są sterowane ręcznie, jednak już w nowoczesnych modelach występują termostaty elektroniczne i takie, którymi można ustawiać temperaturę z poziomu urządzenia mobilnego i specjalnych aplikacji.

Sprawdź także:

Ptak puka w okno – jak sobie z tym poradzić? Ten znak może zwiastować poważne problemy

Podziwianie ptaków to z reguły bardzo przyjemne i uspokajające zjawisko. Niestety zdarza się, że zwierzęta te stają się...

Jak zameldować kogoś w mieszkaniu własnościowym. Czy meldunek jest obowiązkowy 2023?

Zameldowanie osoby w mieszkaniu własnościowym jest możliwe, jeśli właściciel mieszkania złoży stosowne oświadczenie do Urzędu Miasta. Osoba, która...

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to innowacyjny i coraz bardziej popularny sprzęt AGD, który służy do gotowania. Urządzenie to działa dzięki...

Panele grzewcze na podczerwień – jak działają?

Panele grzewcze na podczerwień w domach to wciąż dość nowe i rzadko spotykane rozwiązanie. Ich stosowanie rodzi wiele...