Na czym polega serwis wind i jak często trzeba go wykonywać?

Regularne kontrolowanie wind w budynkach wielorodzinnych oraz biurowych czy usługowych jest kluczowe ze względów bezpieczeństwa. Dzięki systematycznym przeglądom i pracom konserwacyjnym można szybko wykryć nieprawidłowości, które stanowią zagrożenie dla użytkowników. Każdy producent wind osobowych udziela gwarancji na urządzenie i w okresie jej trwania warto korzystać z usług konserwacji oraz naprawy świadczonych przez jego zespół. Na czym dokładnie polegają prace serwisowe i z jaką częstotliwością powinny być wykonywane?

Na czym polega konserwacja windy?

Oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem warto wspomnieć o dodatkowych korzyściach związanych z regularnym serwisowaniem windy. Producent urządzenia z pewnością wskaże na dużo większy komfort codziennego użytkowania. Mowa o płynnym działaniu i szybkim poruszaniu się między piętrami, bez wydawania nieprzyjemnych i niepokojących dźwięków. Jedną z najważniejszych zalet jest brak przestojów w działaniu. Jest to szczególnie istotne dla osób mieszkających na wyższych piętrach, dla których niedziałająca winda wiąże się z koniecznością długiego i męczącego wspinania po schodach.

Producent wind Kone dba o najwyższą jakość wszystkich elementów wchodzących w skład urządzeń dźwigowych. Aby jednak utrzymać ich dobry stan techniczny, konieczne jest regularne serwisowanie. Zasady i terminy dotyczące konserwacji można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. Co warto wiedzieć na ten temat?

  • Czynności konserwacyjne polegają na smarowaniu poszczególnych elementów, regulowaniu oraz sprawdzaniu działania. Do podstawowych prac zalicza się też uzupełnianie poziomu oleju. Prewencyjne przeglądy techniczne muszą odbywać się co 30 dni. Należy też sprawdzić jakie terminy serwisowania zaleca producent. Winda musi zostać dokładnie sprawdzona przez konserwatora. Każdą interwencję należy wpisać do dziennika konserwacji znajdującego się w maszynowni.
  • Kolejną ważną czynnością jest kontrola dźwigu. Powinna ona odbywać się raz na pół roku. W tym czasie wykonuje się dokładną rewizję.
  • Windy podlegają obowiązkowym badaniom okresowym raz na rok. Muszą zatem zostać sprawdzone przez specjalistę, który posiada uprawnienia UDT. Tym badaniom podlegają wszystkie elementy urządzenia. W ich trakcie specjalista sprawdza, czy zostały zrealizowane zalecenia z poprzedniego badania, czy nie powstały uszkodzenia mające wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji, czy urządzenia zabezpieczające i ochronne pracują prawidłowo, oraz czy informacje umieszczone na urządzeniu są czytelne. Oprócz tego w trakcie badań okresowych określa się konieczność przeprowadzenia naprawy i weryfikuje przeprowadzone pomiary.

Co jeszcze warto wiedzieć o konserwacji windy?

Odpowiedzialność za regularną, zgodną z wymogami konserwację ponosi zarządca lub właściciel budynku. Po jego stronie leży odpowiedzialność za bezpieczne poruszanie się takim urządzeniem jak windy osobowe. Producent powinien współpracować z zarządcą w okresie trwania umowy gwarancyjnej. Zmiana firmy zajmującej się realizacją prac przeglądowych może okazać się bardzo kosztowna, zwłaszcza jeśli pojawiłaby się poważniejsza usterka. Co jeśli właściciel budynku lub zarządca nie przestrzega terminów konserwacji? W takim przypadku grozi mu grzywna. Jeśli doszłoby do wypadku, może nawet ponieść odpowiedzialność karną. Niesprawna winda stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego dbanie o jej dobry stan techniczny jest absolutnie kluczowe.

Sprawdź także:

Gdzie wykonuje się najbardziej profesjonalne ozonowanie? Białystok to miasto ekspertów od dezynfekcji ozonem

Ozonowanie jest czynnością dezynfekującą, którą najczęściej przeprowadza się w placówkach użyteczności publicznej. Częste jest ozonowanie sal szpitalnych, urzędów...

Śródziemnomorskie inspiracje: biel, niebieski i słońce w Twoim wnętrzu

Śródziemnomorski styl we wnętrzach inspirowany jest kolorami i wzornictwem z krajów basenu Morza Śródziemnomorskiego. To wzorzyste makaty, błękitny...

Drewniany stół do małego mieszkania – jaki wybrać?

Większość osób zapytanych na ulicy o to, czy chciałaby mieć drewniany stół w domu — powie „Tak!”. Dlaczego?...

Listwa przypodłogowa – nowoczesne dopełnienie wnętrz

Kiedy myślimy o wykańczaniu wnętrz, zwykle skupiamy się na dużych elementach, takich jak meble czy kolor ścian. Tymczasem...