Kary za koszenie trawnika? W tych dniach i godzinach lepiej powstrzymać się od pracy w ogrodzie

Koszenie trawnika jest rutynowym zadaniem, które wymaga regularności i precyzji. Pracująca kosiarka produkuje jednak spory hałas, który może być uciążliwy dla sąsiadów zwłaszcza wieczorami lub w weekendy, kiedy wszyscy zwyczajowo odpoczywają. Czy istnieją przepisy prawa regulujące kwestię koszenia trawników? Zrozumienie tych zasad może być kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemności. Czy można otrzymać mandat, jeśli pracujemy w ogrodzie w nieodpowiednich porach? Jakie są kary za koszenie trawnika?

Kary za koszenie trawnika. W jakich godzinach i dniach koszenie jest zabronione?

Chyba każdy z nas choć raz znalazł się w dość nieprzyjemnej sytuacji, kiedy spokojnie odpoczywamy sobie w ogrodzie i nagle z podwórka sąsiada zaczyna dobiegać głośny i męczący odgłos włączonej kosiarki. Jest to czynność, którą należy wykonywać dość regularnie i najczęściej dzieje się to w weekendy, kiedy jest akurat wolne od pacy i można poświęcić się pracom ogrodowym. Nie zmienia to jednak faktu, że koszenie może być uciążliwe dla sąsiadów i zwyczajnie przeszkadzać w odpoczynku. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy w przepisach znajdziemy jakiekolwiek zapisy zakazujące koszenia w określone dni czy w konkretnych godzinach.

Wbrew pozorom jednak nie istnieją żadne formalne przepisy prawne, które zakazywałyby koszenia trawnika. Regulacje wydane przez zarządców osiedli czy samorządy nie posiadają mocy prawne i na ich podstawie nie można egzekwować żadnych zakazów czy wymierzać kar. Zalecenia dotyczące koszenia trawnika wynikają z kwestii zwyczajowych lub ekologicznych, związanych z ochroną środowiska.

Zobacz: Soda – bezlitosna broń na chwasty w kostce brukowej. Zaskakujące zastosowanie tego popularnego składnika

Jaki mandat za koszenie trawnika?

Zgodnie z polskim prawem nie można otrzymać mandatu za koszenie trawnika, niezależnie od tego, czy robimy to wieczorem, w weekend, w niedzielę czy w święta. Zasada unikania koszenia trawnika w niedziele i święta jest bardziej kwestią tradycji niż prawa. Wypracowane przez lata normy społeczne nakazują okazanie szacunku sąsiadom, gdy ci odpoczywają, odbywają swoje praktyki religijne (np. niedzielna msza) lub świętują z innych okazji. Oczywiście jest to niepisane prawo, dlatego jeśli nie mamy innej możliwości lub zwyczajnie chcemy skosić trawę w niedzielę, nie musimy obawiać się kary. Możemy co najwyżej spodziewać się nieprzyjemności ze strony sąsiadów i być może nie staniemy się zbyt lubiani w okolicy.

Odgłos kosiarek w sobotę, nawet z rana, nie stanowi już problemu, ponieważ każdy z nas przywykł do tego dźwięku. To w niedzielę i święta przyjęło się, że należy odpocząć w spokoju. Niestety nie każdy ma możliwość zadbania o swój ogród w tygodniu lub w sobotę, np. ze względu na pracę, i to również należy mieć na uwadze.

Sprawdź: Jak często prać pościel, aby pozbyć się roztoczy? Raz na tydzień może nie wystarczyć

Najczęstsze pytania o mandat za koszenie

Można kosić trawę w niedzielę?

Tak, nie ma oficjalnego przepisu, który wprowadzałby zakaz koszenia trawy w niedziele czy święta.

Sprawdź także:

Wszystko, co musisz wiedzieć o kieliszkach do wódki

25, 50, a może więcej mililitrów? Pękate, na nóżce, z grubym dnem? Gładkie, kryształowe, ozdobne? Przyglądamy się bliżej...

Biurko do pracy w domu – na co zwrócić uwagę?

W wielu branżach home office sprawdził się na tyle dobrze, że wszystko wskazuje na to, że ten model...

Pompy ciepła – co musisz o nich wiedzieć?

Jeśli szukasz wydajnego i przyjaznego dla środowiska sposobu na ogrzanie domu, pompa ciepła może być idealnym rozwiązaniem. Pompy...

Transport lodówki

Lodówka jest jednym z najbardziej potrzebnych sprzętów AGD. Bez tego urządzenia nie da się już dzisiaj funkcjonować. Transport...