Ile można dobudować do domu bez planu? Uważaj! Brak pozwolenia nie oznacza pełnej swobody.

Rozbudowa domu bez pozwolenia to zagadnienie dotyczące prawa budowlanego interesujące wszystkich, którzy chcieliby uniknąć zbyt wielu formalności i długotrwałych, stresujących wizyt w urzędach. Dobudówka do domu bez pozwolenia zależy od kilku czynników, m.in. rodzaj budynku, jego lokalizacja, a także przepisy lokalne. Czy można rozbudować dom bez pozwolenia? Jak wygląda dobudowa pomieszczenia do istniejącego domu w praktyce? Ile można dobudować do domu bez planu? Kiedy konieczne będzie zgłoszenie rozbudowy domu?

Ile można dobudować do domu bez planu?

Decydując się na rozbudowę domu, należy pamiętać o konieczności podjęcia odpowiednich czynności urzędowych. W wielu przypadkach rozbudowa domu nie wymaga pozwolenia, ale prace należy zgłosić do odpowiedniego urzędu. Dobudowa do domu bez pozwolenia, tylko na zgłoszenie, jest możliwa w przypadku budynków już stojących, o ile spełniają pewne warunki. Muszą znajdować się nie mniej niż 4 m od sąsiedniej działki budowlanej (w przypadku domu zwróconego ścianą z oknami i drzwiami w stronę granicy działki) lub nie mniej 3 m (gdy nie ma on okien albo drzwi w stronę tej granicy).

Plan rozbudowy wystarczy zgłosić do starostwa lub do urzędu miasta. Trzeba pamiętać, aby zgłoszenia dokonać jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Urząd ma bowiem aż 21 dni od momentu naszego zgłoszenia na wydanie ewentualnego sprzeciwu.

Zgodnie z przepisami bez pozwolenia, jedynie ze zgłoszeniem, można stawiać niektóre budynki wolnostojące, takie jak garaże czy wiaty pod warunkiem, że ich powierzchnia nie przekracza 35 m2. Bez problemu można także dobudować ganek lub oranżerię – wystarczy zgłoszenie.

Ile można dobudować do domu bez planu

Zobacz: Czy wyburzenie ścianki działowej wymaga zgłoszenia? Dopełnij wszystkich formalności przy remoncie, aby uniknąć kłopotów z prawem

Możliwa jest dobudowa pokoju bez pozwolenia?

Gdy planujesz dodanie nowego pomieszczenia do swojego domu bez formalnego pozwolenia, wymagane jest złożenie stosownych dokumentów w odpowiednim urzędzie. Każda nadbudowa lub rozbudowa ma wpływ na kształt i powierzchnię użytkową budynku. Z tego względu, nie można jej traktować jak zwykły remont, który zgodnie z prawem nie wpływa na strukturę czy objętość budynku.

Sprawdź: Ocet do prania – jak go użyć? Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty

Co można budować bez zgłoszenia 2023?

29 marca 2023 Sejm przyjął ustawę ułatwiającą proces budowy domu. W momencie wejścia w życie przepisów będzie można budować dom bez pozwolenia, ale nie bez zgłaszania. Konstrukcja domu zgodnie z najnowszymi regulacjami wymaga jedynie zgłoszenia opartego na projekcie, ale z koniecznością posiadania kierownika budowy i z bardzo uproszczonym procesem akceptacji.

Bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia, możliwe będzie wzniesienie dowolnego domu, niezależnie od jego wielkości. Nie będzie żadnych ograniczeń dotyczących powierzchni zabudowy. Istnieć będzie jednak ograniczenie dotyczące wysokości – budynek będzie mógł mieć jedynie 2 piętra.

Zobacz: Dziedziczenie mieszkania w ramach TBS. Co można zrobić, aby nie stracić lokalu?

Nadbudowa domu bez pozwolenia

Planując nadbudowę domu, warto zdawać sobie sprawę, że pod tym terminem nie kryje się tylko dobudowanie kolejnego piętra do istniejącego budynku. Jako nadbudowę zgodnie z prawe traktuje się także:

  • adaptację poddasza poprzez podniesienie ścianki kolankowej,
  • podwyższenie istniejącej kondygnacji,
  • wybudowanie nowego pomieszczenia nad garażem,
  • podwyższenie ścian szczytowych.

Większość tych prac będzie wymagała uzyskania w urzędzie pozwolenia na budowę. Warto jednak zasięgnąć informacji w konkretnym urzędzie gminy czy miasta.

Sprawdź: Ile metrów pod ziemią jest moje? Jak głęboko w grunt sięga prawo własności?

Najczęstsze pytania o to, ile można dobudować do domu bez planu

Ile można dobudować do domu bez pozwolenia?

Można dobudować np. ganek czy oranżerię, która nie przekracza 35m2.

Jak wygląda rozbudowa domu na zgłoszenie?

Zgłoszenia planowanej rozbudowy należy dokonać starostwie lub w urzędzie miasta/gminy w terminie co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac.

Ile można dobudować do domu bez pozwolenia 2023?

Można dobudować pomieszczenia typu ganek czy oranżeria, ale nie większe niż 35m2.

Możliwe jest powiększenie balkonu bez pozwolenia?

Na rozbudowę balkonu należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Sprawdź także:

Jaki materac wybrać do sypialni w stylu boho?

Styl boho powstał w drugiej połowie XIX wieku w Paryżu. Samo słowo boho to skrót od la boheme,...

Rośliny pijące dużo wody – drzewa i kwiaty, które lubią dużo wody

Ozdobne rośliny są dzisiaj obecne wszędzie: w pokojach mieszkalnych i biurowych, na parapetach okiennych w kuchni (często także...

Dlaczego warto skorzystać z maskownicy do karniszy?

Współczesna aranżacja wnętrz doskonale łączy w sobie wysoką estetykę z praktycznymi pomysłami, które wizualnie wzbogacają wnętrze. Jak wiadomo,...

Jakie są rzeczywiste koszty zakupu mieszkania od dewelopera?

Zakup własnego mieszkania to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych momentów w życiu, ale jednocześnie niemały wydatek. Być może...