Ile metrów pod ziemią jest moje? Jak głęboko w grunt sięga prawo własności?

W Polsce prawo własności gruntu reguluje, kto ma prawo do użytkowania i korzystania z nieruchomości, w tym również gruntu. Jednym z pytań, które często pojawiają się w kontekście praw własności gruntu dotyczy tego, jak głęboko można kopać bez zezwolenia na własnej działce. O ile poziomą granicę nieruchomości jesteśmy w stanie bez problemu wyznaczyć, to w przypadku pionowej mogą pojawić się pewne wątpliwości. Ile metrów pod ziemią jest moje?

Ile metrów pod ziemią jest moje?

W przypadku budynku czy innego lokalu mieszkaniowego wyznaczenie granic zarówno tych w górę, jak i w dół, nie stanowi zazwyczaj żadnego problemu. Granice wyznacza bowiem po prostu powierzchnia budynku. Właściciel nieruchomości może łatwo określić granice swojej ziemi na poziomej płaszczyźnie, ale wyznaczenie granic w głąb ziemi i ponad powierzchnię ziemi może stanowić pewne wyzwanie. Faktycznie jest niemożliwe swobodne korzystanie ze swojej działki bez jednoczesnego oddziaływania na to, co pod nim i nad nim.

Niestety obecnie nie ma w obowiązującym systemie prawnym żadnych przepisów, które jednoznacznie określałyby, gdzie przebiegają granice pionowe naszych gruntów. W sposób bardzo umowny i ogólny stwierdza się jedynie, że własność sięga tak daleko w głąb, jak jest to potrzebne do prawidłowej eksploatacji ziemi.

Właściciel gruntu ma prawo do korzystania z niego, w tym również z przestrzeni podziemnej, na której się znajduje. Jednakże, zgodnie z prawem, posiadanie gruntu nie oznacza automatycznie posiadania wszystkiego, co znajduje się pod ziemią. Gdy w głębi ziemi znajdują się złoża minerałów, zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego niezależnie od ich miejsca występowania, nie są własnością właściciela nieruchomości, ale należą do Skarbu Państwa.

Zobacz: Nawet w mieszkaniu możesz mieć własny ogródek! Dowiedz się, kiedy siać pomidory w domu – sprawdź kalendarz 2023!

Jak głęboko można kopać na własnej działce?

Teoretycznie nie ma żadnych ograniczeń co do pionowych granic działki. Warto jednak pamiętać, że według umownych założeń nasza własność sięga tak daleko, jak jest to potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. W dodatku znalezione w ziemi minerały czy złoża kopalin nie należą do nas, ale do Skarbu Państwa.

Sprawdź: Średnie zużycie wody w mieszkaniu- Ile m3 wody zużywa jedna osoba?

Czytelnicy pytają, ile cm ziemi jest własnością

Ile cm pod ziemia należy do państwa?

Własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią, a pionowo sięga ona tak głęboko, jak jest niezbędne do prawidłowego korzystania z gruntu. Do państwa należy jednak większość złóż czy minerałów, które w naszej ziemi mogą się znajdować.

Czy ziemia to nieruchomość?

Tak, ziemia to nieruchomość gruntowa.

Sprawdź także:

Elektronarzędzia do ogrodu – od czego zacząć?

Wybór elektronarzędzi do ogrodu powinien być odpowiednio przemyślany, aby w późniejszym czasie okazał się praktyczny. Nie wiesz, od...

Jak zameldować kogoś w mieszkaniu własnościowym. Czy meldunek jest obowiązkowy 2023?

Zameldowanie osoby w mieszkaniu własnościowym jest możliwe, jeśli właściciel mieszkania złoży stosowne oświadczenie do Urzędu Miasta. Osoba, która...

Kolorowe rewolucje: Transformacja wnętrz za pomocą farb

Kolor to jedno z najpotężniejszych narzędzi w rękach każdego, kto planuje transformację swojego wnętrza. Za pomocą farb możemy...

Osuszanie budynku metodą cięcia – nowa izolacja pozioma w walce z wilgocią

Osuszanie wilgotnych budynków jest kluczowe dla zapewnienia długotrwałości konstrukcji oraz zdrowego i komfortowego środowiska dla mieszkańców. Istnieje wiele...