Co grozi za palenie na balkonie?

Papierosy to używka powszechna i ogólnie dostępna. Każdy pewnie chociaż raz w życiu spotkał osobę, która paliła na balkonie, aby „nie przeszkadzać pozostałym domownikom”. Czy to legalne? Zdrowe? Jakie kary grożą za palenie na balkonie? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na pytanie, co grozi za palenie na balkonie oraz garść dodatkowych informacji.

  • Palenie na balkonie nie jest prawnie zakazane,
  • Palić nie można jedynie w miejscach publicznych,
  • Balkon jest miejscem prywatnym, dlatego nie ma kar na palenie na nim,
  • Jeśli dojdzie do zabrudzenia tytoniem balkonu sąsiada, można narazić się na mandat,
  • Administracja może zakazać palenia na balkonie,
  • Za palenie na balkonie nie grożą żadne kary finansowe.

Palenie na balkonie w bloku. Co grozi za palenie na balkonie?

Od 2010 roku w Polsce jest prawny zakaz palenia w miejscach publicznych. Odpalenie papierosa w takich miejscach jak, np. placówka medyczna, obiekt sportowy, komunikacja publiczna czy przystanek, jest nielegalne i karane mandatami w wysokości 500 zł. W takim razie palenie na balkonie jest zakazane? Nie. Balkon należy do części prywatnych mieszkania, co z prawnego aspektu oznacza, że każdy może robić na nim, co chce. Warto wziąć pod uwagę jednak wewnętrzne ustalenia administracji. W niektórych budynkach może być z góry ustalony zakaz spożywania wyrobów tytoniowych, co powinno być oficjalnie określone, np. w postaci informacji zawieszonej w ogólnodostępnym punkcie, takim jak drzwi wejściowe czy klatka schodowa.

palenie na balkonie w bloku
Palenie na balkonie w bloku

Palenie na balkonie w 2022 roku przeżywane jest na nowo, ponieważ dalej nie każdy rozumie założenia ustawy. Balkon brany jest za miejsce publiczne jedyne wówczas, gdy jest współdzielony z innymi lokatorami. Wszystkie te przepisy są tworzone, aby dbać o niepalących takich jak, np. dzieci. Jeśli te będą mieć od małego kontakt nawet z biernym paleniem, grożą im choroby płuc oraz szybkie wpadnięcie w nałóg. Właśnie z tego powodu wiele polityków w 2021/2022 projektowało przepisy o paleniu na balkonach. Obecnie jednak żadna z takich ustaw weszła w życie, co oznacza, że palenie na balkonach nadal jest legalne.

Sprawdź: Aranżacja ściany na balkonie – Co położyć na ściany balkonu?

Zakaz palenia na balkonach ustawa

Ustawa wprowadzona w 2010 roku nie ma żadnego wpływu na prywatne mieszkania oraz ich części. Według niej zakazuje się palenia w takich miejscach jak: place zabaw, obiekty sportowe, lokale gastronomiczne, sklepy, przystanki, elementy komunikacji publicznej, placówki oświaty czy też medyczne. Prawo to powstało, aby zmniejszyć ilość biernych palaczy. Czy są jednak jakiekolwiek ustalenia, które informują czy coś może grozić za palenie na balkonie? Pod względem prawnym nie ma żadnych przeciwwskazań. „Miejsca publiczne” opisane w ustawie, muszą być dostępne dla użytku dla wszystkich, a nie jedynie dla danej grupy ludzi, w tym przypadku innych mieszkańców. Palenie na balkonie jest legalne, chyba że w jego trakcie zanieczyści się część należącą do sąsiada.

zakaz palenia na balkonach ustawa
Zakaz palenia na balkonach. ustawa

Równie newralgicznym punktem bloku mieszkalnego są korytarze. W odróżnieniu od balkonów, na korytarzach nie można palić. Są one zaliczane jako przestrzenie publiczne dla wszystkich mieszkańców. Za narażanie sąsiadów na kontakt z tytoniem można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. To samo tyczy się sytuacji, w których palacz nabrudzi w budynku. Wszelkie ślady po używaniu tytoniu, np. rozrzucone niedopałki czy popiół, podlegają grzywnie – za zanieczyszczanie wspólnych terenów.

Sprawdź: Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Warto pod uwagę wziąć również publiczne balkony, np. te w zakładach pracy czy w akademikach. W takich miejscach nie powinno się palić, chyba że zarządca obiektu uzna ten teren za ogólnodostępną palarnię. W takich przypadkach nic nie grozi za palenie na balkonie.

Mandat za palenie na balkonie

Palenie na balkonach może i jest legalne, ale mimo tego spory nie cichną. Niektórzy sąsiedzi nie są do tego dobrze nastawieni. Co grozi za palenie na balkonie, jeśli prawo tego nie zakazuje, ale administracja budynku już tak? Co najwyżej wykluczenie z rady mieszkańców i oczywiście komentarze ze strony sąsiadów. Inaczej ma się sprawa, jeśli na balkonie sąsiada wylądują pozostałości po papierosach, np. tak zwane „pety” czy też popiół. W takim przypadku policja może ukarać za palenie na balkonie mandatem w wysokości 500 zł.

Sprawdź: Markiza na balkon, czyli ratunek na słoneczne dni

Czy na balkonie w bloku można palić?

Palenie na balkonie 2022, czyli 12 lat od ustawy, a nadal budzi kontrowersje. Na balkonie można palić, ponieważ ten nie jest liczony jako miejsce publiczne, a jako część prywatnego mieszkania.

Sąsiad pali na balkonie co zrobić?

Jeśli sąsiad pali na balkonie, a to przeszkadza innym, jedyne co można zrobić to z nim porozmawiać. Prawnie nic mu nie zabrania. Palenie na balkonach jest legalne, chociaż bywa uciążliwe dla innych mieszkańców.

Co grozi za palenie na balkonie?

Za palenie na balkonie nie grozi nic, poza nastawieniem sąsiadów. Balkon traktowany jest jak okno w mieszkaniu, za palenie przy nim również nie można dostać żadnego mandatu ani upomnienia.

Gdzie można palić?

Po wejściu w życie ustawy z 2010 roku wiele ludzi zastanawiało się, gdzie można palić poza własnym mieszkaniem. W miejscach publicznych powstają palarnie, np. w hotelach, zakładach pracy, na uczelniach, w restauracjach, na ulicy, w parku czy w oddziałach psychiatrycznych.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Pleśń na ścianie – Jak usunąć pleśń ze ściany?

Wysoka wilgotność powietrza w domu na ogół prowadzi do rozwoju grzybów domowych i pleśni. Na obecność pleśni wskazują...

Wychodek na działce – przepisy

Zazwyczaj w przypadku ogródków działkowych ich właściciele nie mogą liczyć na to, aby podłączyć toaletę do kanalizacji. Dlatego...

Jak wybrać głośniki – najważniejsze porady i wskazówki

Głośniki to zdecydowanie najważniejszy element każdego systemu audio. Aby decyzja w tym zakresie była trafna, w pierwszej kolejności...

Mieszkanie w ścisłym centrum miasta, czy kawałek dalej?

Każdy, kto stoi przed wyborem mieszkania – czy to na wynajem, czy na własność – w pierwszej kolejności...