Dofinansowanie do gazu jeszcze w tym roku. O tym musisz wiedzieć

Stale podwyższające się ceny gazu mogą być problemem w wielu domostwach, których ogrzewanie oparte w głównej mierze jest na gazie. Rosnąca inflacja również nie pomaga wielu gospodarstwom domowym i w tym celu powstała rządowa Tarcza Antyinflacyjna. Rządzący naszym krajem wprowadzili wiele dodatków w ramach wyżej wymienionej Tarczy. Dodatki mają na celu częściowe zrekompensowanie gwałtownie rosnące ceny energii, gazu oraz paliwa. Jednak nie każdy może liczyć na otrzymanie dodatku, który mógłby pokryć część stale rosnących cen. Kto może otrzymać dofinansowanie do gazu? Gdzie można złożyć wniosek o dodatek do energii?

  • Dodatek osłonowy to dofinansowane, którego wielkość zależna jest od wielkości gospodarstwa;
  • Według przepisów tego dodatku występuje zasada „złotówka za złotówkę”;
  • Wniosek o przyznanie tego dodatku można złożyć w urzędzie lub przez internet;

Dofinansowanie do gazu 2022

Na przełomie 2021 i 2022 roku zostało ogłoszone, że powstaje pakiet dodatków, który nazwano Tarczą Antyinflacyjną. Mechanizm ten ma za zadanie wesprzeć finansowo część osób lub rodzin, które zostały szczególnie dotknięte przez rosnące ceny energii, gazu i prądu, a także standardowych produktów dostępnych w sklepie. Tarcza Antyinflacyjna jest dodatkiem osłonowym, który ma pomóc wielu rodzinom w Polsce.

Nie każda osoba lub rodzina może otrzymać ten dodatek, żeby móc liczyć na zapomogę od państwa, należy spełniać szereg wymogów. Najważniejszym kryterium jest dochód. Jednoosobowe gospodarstwo domowe może otrzymać 400 lub 500 zł (w zależności od źródła ciepła) o ile dochód nie przekracza 2100 zł. W przypadku większych gospodarstw zwiększa się kwota, którą otrzyma gospodarstwo, lecz także zmniejsza się próg dochodu na miesiąc – w gospodarstwie 2- lub 3-osobowym miesięczny dochód na osobę nie może przekroczyć 1500 zł i wtedy można liczyć na dofinansowanie od 600 do 750 zł. Gdy jeśli mowa o nieco większych gospodarstwach domowych to dotacje do gazu się zmieniają i osoby żyjące w gospodarstwie 4- lub 5-osobowym, mogą liczyć na dodatek w wysokości 850 lub 1062,50 zł, ale miesięczny dochód na osobę nie może wynosić więcej niż 1500 zł.

Sprawdź: Piec na pellet – cena, wady i zalety

Co ciekawe, według przepisów tego świadczenia obowiązuje zasada złotówka za złotówkę, czyli dodatek ten może zostać przyznany, nawet gdy zostanie przekroczone kryterium dochodowe, ale kwota dodatku będzie obniżona o kwotę przekroczenia.

Dopłaty do gazu

Od 1 kwietnia 2022 roku w Polsce wystartował specjalny projekt, który może okazać się dla wielu gospodarstw domowych zbawienny. Projekt ten jest skierowany do wszystkich osób, które ogrzewają swój dom drewnem, węglem lub innym paliwem stałym. Takie osoby mogą ubiegać się o dofinansowanie od PGNiG na wymianę starego źródła ciepła na nowsze i bardziej ekologiczne oraz ekonomiczne. Dodatek ten przygotowany jest specjalnie z myślą o wymianie starego źródła ciepła na nowy kocioł kondensacyjny lub na pompę ciepła typu powietrze/woda. Wysokość otrzymanej kwoty w ramach dofinansowania zależna jest przede wszystkim od rodzaju zamontowanego urządzenia i wieku budynku.

dopłaty do gazu
dopłaty do gazu

Aby móc liczyć na uzyskanie dofinansowania od PGNiG, należy udać się do Biura Obsługi Klienta PGNiG. W placówce PGNiG zostaniecie poinformowani o najważniejszych kwestiach związanych z tym dodatkiem, a także będzie możliwość wypełnienia arkusza zgłoszeniowego do programu.

Dopłaty do gazu 2022 – wniosek

Jeśli jesteście chętni, aby złożyć wniosek o dodatek w ramach Tarczy Antyinflacyjnej, warto wziąć pod uwagę jedną rzecz – termin zgłoszenia mija wraz z 31 października i po tym terminie żaden wniosek nie będzie rozpatrywany, a Wasz zwrot za ogrzewanie 2022 roku przepadnie. Realizacja wniosków jest natychmiastowa, a sam okres otrzymania dodatku jest krótki. Ostatnie wpływy na konto z tytułu Tarczy Antyinflacyjnej mają mieć miejsce do 2 grudnia 2022 roku.

Wnioski należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta, ale oprócz standardowej metody składania dokumentów, można wykonać to nie ruszając się z domu – za pomocą internetu. Wszelkie potrzebne dokumenty i wzory znajdują się na stronie gov.pl i to tam powinniście szukać wzoru wniosku o dodatek osłonowy.

Sprawdź: Zakaz palenia w kominkach 2022. Tym już nie napalisz w kominku!

Dopłaty do gazu 2022 – wniosek online należy wypełnić na stronie ePUAP wcześniej logując się na konto w tym serwisie. Wniosek o dodatek osłonowy znajduje się w zakładce o nazwie „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Aby móc wysłać taki dokument, należy podpisać elektronicznie, do którego możemy dostać dostęp jedynie za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego.

Dopłaty do gazu – dla kogo?

Dla kogo jest ulga na gaz 2022? Na to pytanie pokrótce odpowiedzieliśmy w pierwszym akapicie. Nie każda osoba może otrzymać dofinansowanie do gazu, a to, kto może otrzymać takowy dodatek, determinują specjalne kryteria dochodowe. Dofinansowanie do rachunków za gaz 2022 mogą otrzymać praktycznie wszystkie osoby, w których gospodarstwie domowym miesięczny dochód nie przekracza 1500 zł. Jest to odpowiedź w dużym skrócie, ponieważ zasady tego dodatku są o wiele bardziej skomplikowane. Dodatek ten jest dla każdego obywatela, jednak trzeba spełniać konkretne kryteria dochodowe. Każdy obywatel może się ubiegać o ten dodatek, ale nie każdy go otrzyma, a to wszystko zależy od stanu majątkowego w gospodarstwie domowym.

dopłaty do gazu dla kogo
dopłaty do gazu dla kogo

Gospodarstwo jednoosobowe otrzyma zaledwie 400/500 zł, ale tylko pod warunkiem, że miesięczny dochód nie przekracza 2100 zł. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku większych gospodarstw dla przykładu gospodarstwo 2- lub 3-osobowe może otrzymać dodatek w wysokości 600/750 zł, ale dochód miesięczny nie może przekraczać 1500 zł na osobę. Kryterium dochodowe jest takie samo w przypadku większych gospodarstw, a jedynie co się zmienia to wysokość wypłacanego świadczenia – dla rodzin 4- lub 5- osobowych dodatek wynosi 850/1062,50 zł, a w przypadku gospodarstw 6- osobowych lub większych wynosi 1150/1437,50 zł.

Sprawdź: Dofinansowanie do prądu. Sprawdź, jak uzyskać dopłatę dla gospodarstw domowych!

Co ciekawe, według przepisów tego dodatku występuje zasada „złotówka za złotówkę”, czyli każda osoba może dostać to świadczenie, nawet ta, której dochód miesięczny przekracza limit, ale jest tu kolejny „haczyk” – kwota świadczenia zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Dofinansowanie do gazu jest bardzo pomocnym dodatkiem, szczególnie dla gospodarstw, które najbardziej ucierpiały w wyniku stale rosnącej inflacji.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Nietypowe łóżka dla dzieci — zainspiruj się!

Łóżka dziecięce potrafią zaskoczyć kreatywnością, z jaką są tworzone. Przeróżne modele dostępne w sklepach meblowych pozwalają na stworzenie...

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Tych sposobów jeszcze nie znasz

Tłuste plamy na ścianie to niestety częste zjawisko. Szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia, gdzie odpryski z tłuszczu,...

Polecane rozwiązania oświetleniowe do kuchni

Kuchnia, tak jak każde inne pomieszczenie, potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Wybór lampy jest kluczowy, ponieważ ułatwia wykonywanie wielu codziennych...

Sztuczne kwiaty w doniczkach idealne na balkon!

Balkon to idealne miejsce do popołudniowego relaksu, opalania i organizowania przyjęć w duchu garden-party. W dobie gęstych zabudowań...