Jak odetkać mocno zatkany zlew w kuchni?

Kiedy zatka Ci się zlew w kuchni, często nie wiesz co zrobić. Sytuacja ta czasami bywa dość problematyczna, dlatego niejedna osoba nie wie jak sobie z nią poradzić. Jak odetkać mocno zatkany zlew? Przedstawiamy Wam kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów, które pomogą Ci odetkać i udrożnić odpływ Twojego zlewu.

  • Odetkać zlew można za pomocą środków chemicznych;
  • Dobrą alternatywą dla chemicznych środków jest soda, ocet i woda;
  • Zamiast przepychacza można użyć specjalnej sprężynki z zaostrzonym końcem.

Zatkany zlew w kuchni

Zapchany odpływ zlewozmywaka w kuchni to problem, który dotknął prawie każdego z nas. Powodów jego zapchania może być wiele, może on być zatkany przez resztki jedzenia lub inne przedmioty, które przypadkiem wpadną do niego. Codziennie przez rury odprowadzające brudną wodę przepływa mieszanina wody z resztkami pożywienia lub mieszanina wody z tłuszczem, które często tworzą zator, który uniemożliwia odpowiedni odpływ lub całkowicie nie przepuszcza wody. Podobnie może nastąpić w innych miejscach, gdzie zamontowany jest odpływ. Zapchana wanna może być skutkiem dostania się za dużej ilości wody z włosami lub innymi brudami do odpływu. Zapchana umywalka to problem, który nie jest tak częsty jak zapchany odpływ w kuchni lub w wannie/brodziku. Jak odetkać mocno zatkany zlew? Oto kilka sposobów, dzięki którym bez problemu poradzicie sobie z niedrożnym odpływem.

Jak odetkać mocno zatkany zlew w kuchni?

Sprawdź: Mała kuchnia w bloku – Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Jak odetkać mocno zatkany zlew w kuchni?

Zatkany zlew w kuchni to dość duża niedogodność. Często uniemożliwia to nam umycie czegokolwiek. Ten problem dotyczy większej liczby osób, niż Wam się może wydawać. Jeśli chodzi o mycie naczyń, to nie każdy ma zmywarkę w domu, przykładem są, chociażby studenci, którzy często mieszkają w mieszkaniach, czy akademikach pozbawionych zmywarki. Zatkany zlew można odetkać wieloma sposobami. Na „pierwszy ogień” idą domowe sposoby na zatkany zlew w kuchni.

Oczywiście na rynku można znaleźć wiele preparatów, które bardzo dobrze sprawdzają się przy odtykaniu rur. Zanim jednak kupicie chemię tego typu, to warto zapoznać się z etykietą – nie każdy środek jest przeznaczony do każdego typu rur, przykładowo mocno żrące substancje mogą uszkodzić rury wykonane z aluminium. Wróćmy jednak do sposobów, w których nie potrzebujemy żadnych specjalnych zakupów. Przydać się do tego może nam gumowy przepychacz do rur, w którym ruchoma końcówka pełni funkcję pompy ssąco-tłoczącej. Dzięki niej można pozbyć się mniejszych zatorów, ale może on nie być równie skuteczny w przypadku większych zatorów. Jeśli masz zapchany zlew dwukomorowy, to musisz zatkać odpływ w drugiej komorze. Gdy nie uda Ci się odetkać odpływu przepychaczem, możesz postawić na sprężynkę kanalizacyjną. Ten przyrząd wykonany jest tak, żeby móc przebić zator. Na końcu, który wkładamy do odpływu, znajduje się ostry szpic. Nie musisz się obawiać o swoją instalację kanalizacyjną – jest on dla niej bezpieczny.

Jak udrożnić zlew octem i sodą oczyszczoną?

Wśród domowych sposobów najlepszymi są odtykanie zlew za pomocą sody oczyszczonej lub octem. Zatkany syfon można odetkać za pomocą wody i octu, a także sody oczyszczonej. Jak odetkać zlew sodą i octem? Soda oczyszczona i ocet do zlewu powinny trafić w takich samych ilościach. Ogólnie przyjęło się, że pół szklanki sody i tyle samo octu powinno starczyć. Gdy wsypałeś sodę i wlałeś ocet do syfonu, należy natychmiast zatkać odpływ, żeby piana powstała na skutek reakcji zadziałał w środku rury, nie na zewnątrz. Po upływie 30 minut należy odpływ zalać gorącą wodą. Odetkanie zlewu sodą to bardzo popularny i skuteczny sposób, jednocześnie nie kosztuje on fortuny, jak ma to w przypadku użycia specjalnych preparatów. Oczywiście możesz zapobiec zatkaniu odpływu. Wystarczy zakupić specjalny pojemnik (lub użyć zbędnego opakowania) i położyć go przy zlewozmywaku. Takie miejsce nie jest przypadkowe. Przy każdym myciu naczyń przypomni Ci on o tym, żeby wyrzucić odpadki właśnie do niego.

jak odetkać mocno zatkany zlew

Sprawdź: Co między szafkami w kuchni?

Czym przeczyścić zlew?

Zlew można przeczyścić na wiele sposobów. Do tego można z powodzeniem użyć specjalnie stworzonych środków chemicznych. Takie preparaty można dostać w niemalże każdym sklepie na dedykowanym dziale. Jest to najdroższy sposób udrażniania rur, ale ceny tych preparatów są różne ze względu na renomę marki. Gdy to jednak nie pomoże, możesz spróbować wsypać do odpływu mieszankę do udrażniania (może ona być kupna lub domowa), a po czasie spróbować odetkać za pomocą przepychacza lub sprężynki. Jeśli nie chcesz z różnych powodów inwestować swoich pieniędzy w chemiczne środki, możesz postawić na zwykłą sól, którą również możesz odetkać zlew. Wystarczy wsypać do odpływu czubatą łyżkę soli, a następnie zalać ją wrzątkiem. Sól dzięki swoim właściwościom rozpuści zanieczyszczenia i udrożni przepływ. Teraz już wiesz jak odetkać mocno zapchany zlew.

Jak odetkać umywalkę?

Zapchany odpływ w umywalce można odetkać na wiele różnych sposobów. Warto postawić na sposób z sodą, octem i wodą lub z solą i wrzątkiem. Oczywiście możesz postawić na chemiczne środki.

Co zamiast kreta do zlewu?

Skuteczną alternatywą dla kreta mogą być specjalne granulki, które po wsypaniu do syfonu zalewa się wrzątkiem. Po czasie należy odetkać syfon przepychaczem lub sprężynką.

Czym przepchać zapchany zlew?

Zapchany zlew można przepchać przepychaczem lub sprężynką, która na jednym końcu ma ostry szpic.

Jak przepchać zlew bez przepychacza?

Przepychanie zlewu bez przepychacza nie jest niemożliwe. Wystarczy zakupić specjalną sprężynę lub po prostu wsypać sól i zalać ją wrzątkiem. Sól rozpuści nieczystości zalegające w syfonie.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Kontener na działkę – Jaka jest kara za postawienie kontenera?

Kontener na swoją działkę można chcieć postawić z wielu różnych powodów. Ostatnio niezwykle popularne stały się kontenery w...

Zasłony zaciemniające – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Są takie dodatki do domu, bez których ciężko wyobrazić sobie nowoczesne i praktyczne wnętrze. Wysoką pozycję wśród nich...

Do czego wykorzystać wodę z suszarki? Poznaj jej sprawdzone zastosowania i oszczędzaj na rachunkach!

Woda z suszarki, często traktowana jako odpad, może okazać się bardzo przydatna w wielu codziennych czynnościach. Jej ponowne...

Szafa przesuwna – praktyczne rozwiązanie dla Twojego domu

Szafa przesuwna to mebel, który staje się coraz bardziej popularny w naszych domach. Jest to praktyczne rozwiązanie, które...