Robienie świec – jak zrobić świeczkę zapachową?

Świeczki to świetny dodatek do wolnych wieczorów. Pomagają się zrelaksować, a wariant zapachowy umożliwia rozpowszechnić ulubiony zapach po całym pomieszczeniu. Okazuje się, że nie trzeba kupować takiej świeczki ze sklepu, a można ją wykonać własnoręcznie w domu. Jak wygląda robienie świec? Jak zrobić świeczkę zapachową?

 • Do stworzenia nowej świeczki, warto poszukać starych świec i zastosować recykling;
 • Wosk lub parafina, knot, foremka i barwnik będą kluczowe;
 • Do zapachowej świecy użyjemy olejków, lub naturalnych składników, jak przyprawy.

Świeczka DIY

Domowe świeczki zapachowe to świetny i kreatywny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Jej wykonanie jest nagrodą samą w sobie, ponieważ umożliwia stworzenie takiego zapachu, jakiego tylko sobie wymarzymy. Również kwestia kształtu i wielkości świeczki zależy całkowicie od naszego pomysłu. Aby stworzyć świeczkę zapachową, należy zaopatrzyć się w kilka produktów:

 • Wosk,
 • Garnek,
 • Miska,
 • foremka,
 • knot,
 • nożyk,
 • suszarka,
 • barwnik,
 • coś do wyrównania wosku,
 • olejek.

Jeśli pojawiłyby się problemy ze znalezieniem wosku, zawsze można użyć niepotrzebnych świeczek, ewentualnie zakupić w sklepie parafinę. Takie świeczki łatwo się roztopią we wspomnianej misce, a barwnik i olejek pozbędą się starej barwy i zapachu poprzednich świeczek.

Foremkę można stworzyć z rzeczy codziennego użytku. Szklanka, czy spód od puszki będą świetnymi do tego produktami. Najlepiej jednak, aby dana rzecz była możliwa do przekrojenia, dzięki temu nie uszkodzimy samej świeczki przy wyjmowaniu jej z foremki. Jak widzisz, robienie świec nie jest takie trudne, jakby się wydawało.

Sprawdź: Jak nadać płytkom połysk?

Robienie świec – jak samemu zrobić świeczkę zapachową

Aby wykonać świeczki domowej roboty, należy wpierw rozgrzać sam wosk. Do tego celu warto wykorzystać garnek, do którego wlewamy wodę, natomiast samą parafinę umieścić w misce, nad tym garnkiem. Para wodna spokojnie roztopi wosk, co umożliwi przejście do następnego etapu.

Następnie, należy przygotować samą foremkę. Może to być tak naprawdę wszystko, a najlepiej coś, co będziemy w stanie łatwo przyciąć nożykiem. Polecamy spód puszki, ewentualnie plastikowy kubeczek.

Jak zrobić świeczkę zapachową? Jeśli chcesz, aby świeczka była zapachowa, to jest to dobry moment do wlania małej ilości olejku do wosku. Jeśli posiadasz barwnik, to również warto go użyć w tym momencie. Warto nieco wymieszać całość, aby olejek i barwnik rozprowadziły się równomiernie po całej objętości wosku.

Kolejnym krokiem będzie wylanie całości do foremki i wetknięcie knota. Najlepiej to zrobić metodą przytrzymywania knota podczas wlewania wosku do foremki. Taka świeczka będzie gotowa do 12 godzin, jednak jeśli chcesz ją używać szybciej, możesz skorzystać z suszarki. Pozostaje już tylko pozbyć się foremki i twoja świeczka domowej roboty jest gotowa.

Z czego zrobić świeczkę zapachową

Wiele osób może zadać sobie to pytanie. Robienie świeczki warto zacząć od przygotowania poszczególnych materiałów. O ile znalezienie garnka czy miski nie będzie większym wyzwaniem, tak warto poszukać starych świeczek, dzięki czemu nie trzeba będzie udawać się do sklepu w celu nabycia potrzebnych elementów. Stare świeczki można z łatwością pozbawić knota, a ją samą roztopić. Barwnik i olejek skutecznie pozbawią wosk starego koloru i zapachu, więc stworzona przez nas świeczka będzie jak nowa. Tak naprawdę wszystkie składniki będziemy w stanie znaleźć w swoim otoczeniu.

Sprawdź: Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Naturalne świece zapachowe mogą powstać, jeśli zamiast olejku użyjemy, chociażby cynamonu, czy nasion kawy. Jest to bardzo dobra alternatywa, jeśli nie chcemy korzystać z intensywnej woni olejków, ewentualnie chcemy bardziej naturalne rozwiązanie.

Jak zrobić knot do świeczek

Knot to jeden z najważniejszych elementów świeczki. Zamiast nabywać go ze sklepu, co też jest oczywiście jedną z możliwości, o wiele lepszym pomysłem będzie zdobycie go ze starej świeczki. Jeśli takiej nie posiadamy, można go wykonać własnoręcznie z prostego sznurka. Wtedy nie pozostanie nic innego, jak zrobić świeczkę zapachową w całości domowej roboty.

Wiesz już, jak wygląda robienie świec? Możesz teraz spróbować zrobić ją sama.

Jak samemu zrobić świecę zapachową w domu?

Aby wykonać samemu świecę w domu, należy zdobyć potrzebne do tego zadania elementy. O ile garnek i miskę nietrudno znaleźć, tak parafinę, czy knot może być problemem. Wszystkie te rzeczy można wykonać samodzielnie w domu, jeśli jednak nie posiadamy potrzebnych materiałów, trzeba będzie udać się do sklepu. Problemu nie powinna stanowić także foremka.

Z czego zrobić knot do świeczki?

Knot można odzyskać ze starej świeczki, ewentualnie zrobić go ze sznurka.

Z czego zrobić świece?

Świece najlepiej zrobić na bazie przetworzonych starych świec. Jeśli ich nie posiadamy, należy udać się do sklepu po parafinę.

Jak się robi wosk?

Wosk się tworzy dzięki podgrzewaniu starych świeczek, za pomocą miski i garnka. Taką masę możemy dowolnie modyfikować, a także wlać ją do wcześniej przygotowanej foremki.

Jak zrobić olejek zapachowy do świeczki?

Olejek zapachowy jest możliwy do nabycia w bardzo niskich cenach. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z takiego rozwiązania, warto skorzystać z bardziej naturalnych rozwiązań i dodać do wosku cynamon, lub ziarna kawy.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Jak podzielić pokój na dwa bez ściany?

Przestronne wnętrze daje wiele możliwości jego ciekawej aranżacji. Zdarza się jednak, że właściciele takich wnętrz narzekają na brak...

Płyta fundamentowa – zalety, budowa, cena i zastosowanie

Płyta fundamentowa to powierzchnia służąca za podstawę do wznoszenia domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, biurowców i budynków przemysłowych. Ze...

Na jakiej wysokości umieścić szafki kuchenne? Wskazówki dotyczące montażu

Szafki kuchenne to nieodzowny element każdej kuchni. Są też stosunkowo mocno eksploatowane. To ze względu na fakt, że...

Podstawy bezpieczeństwa podczas wakacji nad morzem – to warto wiedzieć

Wakacje nad morzem oferują relaks i zabawę, jednak ważne jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W tym...