Jak wyczyścić rolety?

Przy myciu okien bardzo często pierzemy firanki i zasłony, ale zapominamy o roletach, których czyszczenie na pierwszy rzut oka może nie wydawać się łatwym zadaniem. Jak wyczyścić rolety? Jest to o wiele prostsze, niż mogłoby Wam się wydawać. Bez znaczenia, jakie rolety wiszą na oknach w Twoim domu. Czyszczenie rolet jest bardzo ważne i można wykonać to w kilku prostych krokach.

  • Czyszczenie rolet jest bardzo proste i można wykonać to bez specjalistycznych środków;
  • Rolety nie mogą być potraktowane mocnymi detergentami – mogą one uszkodzić roletę:
  • Rolety można wyczyścić, nie zdejmując ich z okna, za pomocą np. odkurzacza;

Jak wyczyścić roletę?

Roleta to akcesorium, które bardzo rzadko czyścimy. Firanki i zasłony pierzemy przy każdym czyszczeniu okien, ale bardzo często zapominamy o roletach, które również zbierają kurz oraz zabrudzenia. Jak wyczyścić rolety? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, tak samo jak sposobów radzenia sobie z zabrudzeniami na roletach. Nieważne, jakie rolety posiadasz, czy są to rolety tradycyjne, rzymskie, czy plisowane – wszystkie te rodzaje rolet wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która w wielu przypadkach nie wymaga od nas włożenia sporego wysiłku. Bez wątpienia, przy czyszczeniu mogą okazać się przydatne wskazówki, które producent umieścił na broszurze informacyjnej.

Sprawdź: Karnisz na okno czy na całą ścianę?

Rolety można wyczyścić na wiele różnych sposobów i to bez używania pralki lub żelazka. Większość rolet nie można czyścić chemicznie, tym bardziej w pralce, a to ze względu na to, że są one pokryte apreturą, czyli specjalną powłoką, która ma uszlachetnić tkaninę i zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami, szczególnie nad osadzaniem się kurzu. Wypranie takich rolet w pralce może skutkować zdeformowaniem się rolety.

Warto dodać, że rolet pod żadnym pozorem nie należy prasować, a to ze względu na możliwe uszkodzenie apretury. Niektóre rolety nadają się do mycia ręcznego, ale w ich przypadku nie powinno się używać żadnych mocniejszych detergentów. Istnieje wiele różnych sposobów, dzięki którym skutecznie wyczyścisz rolety, nie zdejmując ich z okna. Oto kilka kroków, które powinniście wykonać, aby utrzymać rolety w czystości:

Czyszczenie rolet materiałowych na oknie, powinniśmy zacząć od rozwinięcia jej. W tym przypadku przydatny może okazać się odkurzacz z końcówką z miękką szczotką, którym wciągniesz cały kurz z rolety. Ważne jest, żeby odkurzacz pracował na najmniejszej mocy – dzięki temu nie uszkodzić przypadkowo rolety. W taki prosty sposób można usunąć kurz, który może wniknąć w materiał rolety.

Czym i jak wyczyścić rolety?
Czym i jak wyczyścić rolety?

Następnie warto pozbyć się wszelkich owadów, które mogłyby się przykleić do rolet w momencie, kiedy okno było otwarte. Bardzo często zdarza się, że oprócz samych owadów na roletach mogą znaleźć się ich odchody (są to takie małe czarne kropki widoczne na roletach). Takie zabrudzenia można usunąć gąbką z mydłem, stosując delikatną, aktywną pianę. Jeśli jednak roleta jest w jasnym kolorze, wyczyszczenie jej za pomocą gąbki z aktywną pianą może być niezwykle trudne. W takim przypadku warto zastosować roztwór wody z octem w proporcjach 1:1, a następnie wywabić zabrudzenia. Oczywiście, zanim spróbujesz wyczyścić tkaninę za pomocą mieszaniny wody z octem, warto sprawdzić na kawałku materiału, czy nie powoduje ona ewentualnego odbarwienia rolety.

Sprawdź: Ile kosztuje mycie okien? Poznaj cennik na 2022 rok (z podziałem na województwa)

Czym wyczyścić rolety, jeśli posiadają one plamy? Zacieki na roletach można wyczyścić wilgotną szmatką i delikatnym detergentem, który nie wpłynie negatywnie na strukturę rolety. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się tzw. szare mydło, mydło naturalne lub ekologiczny płyn do mycia naczyń. W czyszczeniu rolet idealnie nada się ściereczka wykonana z mikrofibry, ponieważ jest ona miękka i na pewno nie naruszy struktury rolety. Ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie trzeć mocno zabrudzonego miejsca na rolecie, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem jej struktury. Nie wolno również stosować zbyt dużej ilości wody, ponieważ może to powodować marszczenia na rolecie, które będzie bardzo ciężko usunąć. Gdy mydła zostanie zbyt dużo, jego pozostałości można zetrzeć ręcznikiem papierowym.

W przypadku, gdy na roletach występują niewielkie plamy nie ma sensu sięgać po mydło i marnować wodę, aby je wyczyścić. Przy naprawdę małych zabrudzeniach przydatna może okazać się gumka do ścierania. Najważniejsze jest to, aby taka gumka była nowa, ponieważ używana może posiadać zabrudzenia od ołówka i efekt czyszczenia tą gumką może być odwrotny niż zamierzony efekt. Gumką należy delikatnie pocierać w miejscu zabrudzenia.

Czym czyścić rolety?

Czym wyczyścić rolety? To pytanie może zadawać sobie wiele osób, dlatego spróbujemy Wam na to odpowiedzieć w tym momencie. Rolety można wyczyścić na wiele sposobów, ale ważne jest, aby płyn, który używamy do czyszczenia rolet był delikatny – dzięki temu nie uszkodzimy rolety. W przypadku wystąpienia naprawdę małych zabrudzeń można wykorzystać gumkę do ścierania. Jeśli chcecie usunąć kurz z rolet to warto skorzystać z odkurzacza, który będzie wyposażony w końcówkę z miękką szczotką. Rolet nie powinno się prać w pralce, ale można wyprać je ręcznie – do tego celu warto zaopatrzyć się w delikatny płyn do czyszczenia rolet lub naturalne mydło. Rolety można również wyczyścić wilgotną ścierką z mikrofibry oraz ekologicznym płynem do naczyń.

Czyszczenie rolet dzień noc

Rolety dzień noc to rodzaj rolet, który przez swoją uniwersalność przypadł do gustu wielu osobom, a także przez łatwość ich czyszczenia. Zabrudzone rolety dzień noc można wyczyścić za pomocą odkurzacza, ale tylko w przypadku nadmiernego zakurzenia. Odkurzacz musi być wyposażony w końcówkę z miękką szczotką i należy odkurzać na minimalnej mocy. Co gdy na naszej rolecie pojawiła się pleśń? W tym przypadku dobrze jest skorzystać ze specjalistycznego środka, który neutralizuje pleśń. Jednak wszelkie dostępne w sklepach detergenty są wyprodukowane na bazie chloru, który zniszczy roletę.

Gdy zabrudzenia rolet jest poważniejsze (mowa tutaj o zabrudzeniu błotem lub tłustymi plamami) warto skorzystać z wilgotnej ścierki z mikrofibry. Może się zdarzyć, że będzie to za mało, dlatego warto skorzystać z delikatnego detergentu, który nie uszkadza struktury rolety. Takich rolet nie wolno szorować – należy je delikatnie trzeć.

Sprawdź: Ocieplanie okien. Jak uszczelnić okna na zimę?

Jak wyprać roletę okienną?

Roletę okienną powinno prać się wyłącznie w delikatnym detergencie i na specjalnym programie w pralce. Rolety można również prać ręcznie.

Czy rolety można prać?

Rolety można prać w pralce, ale wyłącznie wybierając specjalny program. Można je również wyprać ręcznie.

Tomasz Gorczykowskihttps://wykonczony.pl
Pasjonat drobnych prac remontowych i dużej architektury. Z wykształcenia urbanista. Czytam, oglądam, sprawdzam na sobie. Wszelkie porady dotyczące domu i ogrodu. Piszę także dla prasy drukowanej.

Sprawdź także:

Klejenie tapety na sklejce – jak osiągnąć trwały efekt?

Klejenie tapety na sklejce - jak osiągnąć trwały efekt Klejenie tapety na sklejce to proces, który wymaga precyzji i...

Furtka wymiary. Standardowa szerokość furtki wejściowej

Furtka to element ogrodzenia. Stanowi komplet wraz z bramą wejściową, którą montuje się blisko siebie. Furtkę mocuje się...

Kiedy sadzić żonkile w doniczce i na podwórku? Oto kilka wskazówek, jak stworzyć piękny i kolorowy ogród w swoim otoczeniu

Żonkile to kwiaty, które kojarzą się z wiosną i ciepłymi dniami, ale nie musimy czekać na sezon, aby...

Wieszaki na ubrania w stylu holenderskim – wybierz idealny do Twojego wnętrza

Przedpokój stanowi niejako wizytówkę naszego mieszkania. Pełni funkcję praktyczną, ale jest też estetyczną „zapowiedź” tego, w jakim stylu...