W nowoczesnym budownictwie, grzejniki są standardowym wyposażeniem mieszkań. Mogą być podłączone do ciepłowni miejskiej, osiedlowej lub prywatnych kotłowni zasilanych różnym rodzajem paliwa. Czynnikiem grzewczym jest w nich woda, dlatego nawet najdrobniejsze nieszczelności mogą doprowadzić do awarii. Jak naprawić cieknący kaloryfer? Poznaj sprawdzone metody i dowiedz się, jak błyskawicznie zareagować, aby usunąć kłopotliwą usterkę.
Cieknący grzejnik łazienkowy
Powodem awarii zwykle jest przeciekający zawór przy kaloryferze. Tego typu usterkę należy szybko usunąć, ponieważ cieknący grzejnik nie tylko jest uciążliwą awarią, ale może być przyczyną poważnego zalania mieszkania.
Cieknący grzejnik aluminiowy
Lekkie aluminiowe kaloryfery nie poddają się rdzy, która mogłaby odpowiadać za cieknący grzejnik aluminiowy. Gdy zauważymy przeciek, powinniśmy dokładnie sprawdzić uszczelki w zaworach i szczelność na połączeniach wszystkich elementów. Wymiana uszczelek lub dokręcenie śrubunków powinno zlikwidować wyciek.
Cieknący kaloryfer żeliwny
Żeliwo jest materiałem bardzo twardym, ale jednocześnie kruchym i wrażliwym na uderzenia. Cieknący kaloryfer żeliwny często jest efektem uszkodzeń mechanicznych. Bezpośrednią przyczyną wycieku z kaloryfera może być pęknięte żeberko, które zostało uszkodzone w przypadku uderzenia lub innego urazu mechanicznego. Taka usterka wymaga wymiany całego grzejnika i zastąpienie go nowym.
Zobacz też: Sposoby na energooszczędne ogrzewanie elektryczne w domu
Co robić kiedy cieknie z zaworu grzejnika?
Wyciek wody z kaloryfera może mieć różne przyczyny. Dopóki jest niewielki, nie stanowi realnego zagrożenia zalaniem i właśnie w tym czasie należy go zlikwidować. Niestety nie zawsze uda się zlokalizować przeciek w momencie powstania, co może skutkować nasileniem problemu.
Pierwszym krokiem na drodze do zatamowania wycieku jest konieczność zlokalizowania rozszczelnienia. Cieknący grzejnik najczęściej pojawia się, gdy zawór kaloryfera zaczyna przepuszczać wodę. Gdy kapie woda z zaworu kaloryfera, warto wezwać fachowca. Naprawa uszkodzonego zaworu może być bowiem zbyt trudna dla amatora.
Inną przyczyną może być kapanie ze śrubunku w miejscu łączenia poszczególnych elementów grzejnika. Mocniejsze dokręcenie śrub i zlikwidowanie luzów powinno zlikwidować wyciek. Operację dokręcania trzeba przeprowadzać delikatnie, aby nie spowodować większych szkód, naprawiając cieknący grzejnik.
Bardziej poważnym mankamentem jest rdzewienie żeberek kaloryfera. Od dawna wiadomo, że rdza jest największym wrogiem każdego grzejnika ze względu na obecność w nim wody. Co sezon należy sprawdzać stan grzejników, a jeżeli zauważymy rdzawe plamy, postarajmy się je natychmiast usunąć.
Miejsce dotknięte rdzą należy natychmiast zabezpieczyć przed postępem korodowania, co sprawi, że oczyszczony kaloryfer będzie służył przez następny sezon. Brak reakcji na widoczną rdzę może również skutkować przeciekaniem kaloryfera i jego szybkim niszczeniem. W skrajnych przypadkach pojawia się dziura w grzejniku stalowym, która wymaga wymiany go na nowy.
Jak uszczelnić kaloryfer?
Wyciek z kaloryfera to zawsze duży problem. Jeśli jednak został w porę zauważony, a jego rozmiar jest niewielki, drobne otwory powstałe na skutek działania rdzy można zaczopować przy pomocy specjalnego kleju. Natomiast, gdy szczeliny są większe, do uszczelnienia grzejnika będzie potrzebna lutownica, którą zalutujemy źródła przecieku.
W niektórych przypadkach, przy przeciekach z zaworów warto wymienić uszczelki, które z czasem parcieją i odkształcają się, przepuszczając wodę. Należy jednak pamiętać, że są to doraźne metody naprawiania uszkodzeń, ponieważ w przypadku rdzy proces jest rozwojowy. Najczęściej, w następnym sezonie grzewczym trzeba wymienić cały grzejnik na nowy.
Cieknący kaloryfer w bloku
Mieszkając w bloku wielorodzinnym, gdzie w każdym lokalu zainstalowane są grzejniki, nie musimy troszczyć się o ich stan techniczny, ponieważ obowiązek naprawy cieknących grzejników należy do spółdzielni mieszkaniowej. Bez względu na fakt, czy zajmowany lokal jest własnością mieszkających tam osób, czy jest przez nich wynajmowany, zamontowane grzejniki nie stanowią jego integralnej części. Są one częścią instalacji grzewczej, więc wszystkie koszty związane z naprawą lub wymianą kaloryferów ponosi spółdzielnia.
Zobacz też: Malowanie kaloryferów. Jak pomalować kaloryfer krok po kroku?
Najczęstsze pytania o cieknący kaloryfer:
W zależności od miejsca powstania rozszczelnienia, na cieknący kaloryfer można zastosować specjalny klej zasklepiający powstałe szczeliny w wyniku działania rdzy. Jeżeli zauważymy wypływ wody na śrubunkach, trzeba je dobrze dokręcić. Gdy przyczyna usterki jest źle działający zawór, należy go wymienić na nowy.
Zawór w kaloryferze, gdy już zaczyna przeciekać, najczęściej nadaje się wyłącznie do zastąpienia go nowym. Przed rozpoczęciem naprawy należy spuścić wodę z kaloryfera (a najlepiej z całej instalacji). Dopiero po opróżnieniu grzejników przystępujemy do prac naprawczych.