Trawy ozdobne stosunkowo od niedawna cieszą się ogromną popularnością. Delikatne, pierzaste i zwiewne długie źdźbła, zakończone kwiatostanami w różnych formach i kolorach, zadomowiły się w przydomowych ogrodach i ogródkach działkowych. Dzięki ich niezwykłej urodzie oraz trwałości, z ozdobnych traw można tworzyć bardzo efektowne kompozycje bukietowe oraz doniczkowe. Świetnie ozdabiają mieszkania oraz balkony i tarasy. Jak przezimować trawy ozdobne w donicach, aby cieszyły oczy także w kolejnym sezonie?
Trawy ozdobne
Ten rodzaj roślinności nie jest specjalnie wymagający. Do wzrostu potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska, wilgotnego i przepuszczalnego podłoża oraz osłony od silnych wiatrów. Odwdzięczą się różnorodnością barw i wysokości oraz imponującą gęstością zarastania wyznaczonego stanowiska.
Do najbardziej popularnych, a jednocześnie wyjątkowo atrakcyjnych pod względem urody traw można zaliczyć:
• miskant chiński malepartus – w barwie brązowej z imponującym pióropuszem. Kwitnienie trawy przypada na sierpień,
• miskant chiński strictus – niezwykłej dwukolorowej zielono-białej barwy źdźbła zachwycają swoją urodą i stanowią doskonałe tło dla większości sąsiadujących z nimi roślin,
• miskant ferner osten – oryginalny czerwony kolor wiechy świetnie kontrastuje z otaczającą roślinę zielenią,
• rozpielnica hameln – to trawa o źdźbłach intensywnie zielonych, z pierzastym kwiatostanem w beżowym kolorze. Posadzona tworzy malowniczy okrąg z rozchylającymi się na boki pojedynczymi roślinami,
• różowa trawa pampasowa cortaderia selloana „rose” – jest przepiękną, zieloną trawą z niebywale ozdobnymi, puszystymi kwiatostanami, które utrzymują się do późnej jesieni. Trawa dorasta nawet do 3 m wysokości, warto więc sadzić ją jako tło dla niższej roślinności,
• trzcinnik krótkowłosy – to mało wymagająca odmiana trawy ozdobnej z delikatnymi, różowawo-liliowymi kwiatostanami, zmieniającymi kolor na srebrzystobiały. Jest całkowicie mrozoodporna (świetnie sprawdza się dla osób, które interesują trawy ozdobne zimujące w Polsce), bardzo dekoracyjna i wyjątkowo efektowna podczas kwitnienia. Dorasta do 100 cm wysokości.
Jak zabezpieczyć trawy ozdobne na zimę? Poznaj sprawdzone sposoby. Wiele gatunków traw może zimową w gruncie. Należy do nich m.in. piękna trawa red baron – zimowanie jest bezpieczne, ale w pierwszych latach po posadzeniu warto przykryć trawę warstwą suchych liści.
Jak przezimować trawy ozdobne w donicach?
Trawy ozdobne są roślinami zielnymi wieloletnimi. Ich charakterystyczną cechą jest zdolność wypuszczania źdźbeł z dolnych części pędów. To prowadzi do gęstego krzewienia się rośliny. Wyrastają na różną wysokość, zdarzają się gatunki sięgające ponad 2 m, ale również takie, których wysokość wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu cm. Na ogół są roślinami mrozoodpornymi, chociaż w okresie jesienno-zimowym zamierają, tworząc suche kępy na rabatach. Ozdobne trawy zimujące w gruncie mogą pozostać elementem dekoracyjnym na pustej działce.
Rośliny te najczęściej sadzone są na rabatach, klombach oraz w specjalnie wytyczonych terenach ogrodu. Tam, gdzie możliwości sadzenia rozłożystych roślin są ograniczone, można zasadzić je w donicach lub specjalnie dobranych pojemnikach. Co więcej, w jednej donicy można posadzić kilka odmian traw, tworząc w ten sposób oryginalne kompozycje. Jak przezimować trawy ozdobne w donicach?
Donice i pojemniki z trawami ozdobnymi doskonale udekorują każdy taras lub obszerny balkon. Są roślinami odpornymi na zmienne warunki atmosferyczne, doskonale sprawdzą się na tarasach o każdej porze roku. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki traw ozdobnych tak samo dobrze znoszą niskie temperatury. Zimowanie traw w donicach, które są wrażliwe na zimno, polega na przeniesieniu ich do suchego pomieszczenia, w którym temperatura powietrza oscyluje powyżej 0 stopni C. Rośliny posadzone do gruntu w okresie zimowym warto podściółkować korą drzewną.
Zobacz też: Siarczan amonu – zastosowanie w ogrodzie.
Trawy ozdobne w donicach – zimowanie
W naszym klimacie zimy bywają dość łagodne, ale zdarzają się bardziej mroźne dni, gdy temperatura na słupkach termometrów spada grubo poniżej 0 stopni C. Taki stan pogody, szczególnie gdy brak jest okrywy śnieżnej, źle znoszą rośliny wieloletnie, słabo odporne na mróz. Jeżeli chcesz przezimować rośliny, w szczególności delikatne gatunki trawy ozdobnych, należy zabezpieczyć ich pojemniki przed nadmiernym zimnem.
Jak powinno wyglądać zabezpieczenie traw ozdobnych na zimę? Pierwszym z wielu sposobów jest owinięcie doniczki folią bąbelkową, zwartą tkaniną jutową lub materiałem izolacyjnym wykorzystywanym do innych celów.
Doniczkę z rośliną należy postawić na materiale izolującym ją od podłoża. W tym celu doskonale sprawdzą się płyty styropianowe lub podkłady drewniane. Ziemię w doniczce natomiast należy przykryć ściółką drzewną lub suchymi liśćmi. Samą roślinę należy związać w pęk. Wiązanie traw na zimę sprawi, że padający deszcz będzie spływał po jej bokach, nie mocząc nadmiernie środka.
Trawy ozdobne zimozielone w okresie zimowym podlewa się w momencie, gdy na dworze panuje dodatnia temperatura. Inne gatunki wymagają podlewania tylko w sytuacji mocno przesuszonej gleby. Na wiosnę całą roślinę warto mocno przyciąć, co przyczyni się do jej silniejszego krzewienia się.
Trawa pampasowa – zimowanie w donicy
Ten gatunek trawy, podobnie jak inne uprawiane w donicach i nieodporne na mróz, należy przechowywać w okresie zimowym w temperaturze około 0 stopni C. Prawidłowe zimowanie trawy pampasowej pozwoli jej przetrwać najzimniejsze miesiące bez szkody dla delikatnej struktury.
Pędy trawy trzeba dość ściśle związać razem. Można je nawet złamać, ewentualnie ściąć do połowy wysokości. Pozostałość należy owinąć materiałem izolacyjnym – agrowłókniną lub słomianą matą. Korzenie obsypać ściółką w postaci suchych liści, kory bądź trocin. Dodatkowo warto całość przysypać cienką warstwą gleby. Należy jednak pamiętać, aby każda warstwa pokryciowa nie była zbyt szczelna, ponieważ roślina musi mieć dostęp do świeżego powietrza. W dni bezmroźne można ją lekko podlać. Trawę przechowujemy w pomieszczeniach zamkniętych lub osłoniętych dachem wiatach.
Zobacz też: Jakie są rośliny trujące dla psa?
Najczęściej zadawane pytania, jak przezimować trawę w donicach:
Generalnie trawy ozdobne przycina się na wiosnę. Te uprawiane w donicach można lekko przyciąć przed zimą. Taki zabieg pozwoli na wygodniejsze przechowanie rośliny w pomieszczeniu.
Trawy ozdobne sadzone do gruntu nie wymagają cięcia przed zimą. Naturalnie zasuszone źdźbła stanowią ochronę przed zimnem dla korzeni, co zmniejsza podatność na ich uszkodzenie w mroźne dni. Rośliny posadzone w donicach, z zamiarem przechowania ich przez zimę w pomieszczeniach, można skrócić o połowę długości.
Trawa pampasowa to dość wrażliwy gatunek wymagający szczególnej pielęgnacji zimą. Jak przezimować trawy ozdobne w donicach? Donicę z trawą pampasową należy owinąć folią bąbelkową lub tkaniną jutową, a następnie postawić na drewnianych podkładach – np. na drewnianych paletach. Źdźbła trawy należy związać i przykryć matą słomianą.
Niektóre gatunki traw ozdobnych bardzo dobrze znoszą niskie temperatury powietrza. Inne wymagają okrycia materiałem izolacyjnym. Część gatunków traw ozdobnych, szczególnie sadzonych w donicach, miesiące zimowe powinno spędzać w pomieszczeniach z niską, ale dodatnią temperaturą, okryte korą drzewną i agrowłókniną.
Trawa pampasowa jest gatunkiem dość delikatnym, dlatego lepiej przechowywać ją w donicy w pomieszczeniach o stałej temperaturze w okolicach zera. W takich warunkach musi być przykryta materiałem izolacyjnym.