Budowa domu jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego wymaga przyłączenia go do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej oraz energetycznej, dzięki którym mieszkańcy będą mogli normalnie funkcjonować. W tym celu należy wypełnić wniosek, w którym trzeba podać szacowaną moc przyłączeniową i zużycie energii. Do wyliczenia tej ostatniej służy kalkulator mocy przyłączeniowej. Co to jest moc przyłączeniowa i jak ją obliczyć?
Energia elektryczna
Energia elektryczna jest niezbędna każdemu lokatorowi używającemu urządzeń potrzebujących energii z sieci. Jeżeli chce jej używać bez przerw w dostawie, w ilości wystarczającej na całą dobę przez 7 dni w tygodniu, musi ją pobierać z najbliższej domu sieci energetycznej, która stanowi własność okolicznego zakładu energetycznego. Oprócz takiego rozwiązania energię elektryczną można produkować samodzielnie poprzez zamontowanie instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej, ale w polskich warunkach klimatycznych jest to dość kosztowny proces, który zwraca się dopiero po latach. Tego typu rozwiązania stosowane są najczęściej jako dodatkowe źródła energii, wspomagające zapotrzebowanie na prąd.
Co to jest moc przyłączeniowa?
Moc przyłączeniowa to bardzo ważny parametr określający wytrzymałość sieci energetycznej podczas używania określonej liczbę urządzeń elektrycznych jednocześnie. Określenie mocy przyłączeniowej bierze pod uwagę także liczbę domowników korzystających z sieci elektrycznej na co dzień.
Zobacz też: Jak obliczyć metry kwadratowe? To proste!
Kalkulator mocy przyłączeniowej
Moc przyłączeniowa jest to planowana moc do wprowadzania do sieci elektroenergetycznej lub z niej pobierania. To maksymalna wartość, wynikająca ze średnich wartości tej mocy w ciągu kwadransa pracy urządzeń. Podawana jest w kilowatach (kW).
Odpowiednie zapotrzebowanie pomaga obliczyć kalkulator mocy przyłączeniowej. Dla obiektów posiadających standardowe wyposażenie najczęściej wystarczy moc przyłączeniowa w wysokości 10 kW. W domach, w których stosowane jest ogrzewanie elektryczne, kuchnia elektryczna lub indukcyjna, trzeba założyć większą moc przyłączeniową, na poziomie 20 lub 30 kW.
W zależności od ilości urządzeń elektrycznych, z których domownicy będą korzystać, we wniosku na moc przyłącza elektrycznego, należy wpisać odpowiednią wielkość. Jeśli wartość zostanie zaniżona, to pomimo że opłata będzie niższa, mocy może nie wystarczyć do używania kilku urządzeń jednocześnie. Oznacza to, że podczas korzystania z większej ilości mocy niż wytrzymuje przyłącze, dojdzie do jego przeciążenia i awarii. Gdy z kolei moc zostanie zawyżona, będzie to skutkowało niepotrzebnymi wyższymi kosztami.
Jak obliczyć moc przyłączeniową?
Obliczanie mocy przyłączeniowej odbywa się poprzez pomnożenie mocy zainstalowanej przez średni współczynnik jednoczesności. Jest to wartość około 0,6 wskazana dla przeciętnego budynku jednorodzinnego. Operację tę ułatwia kalkulator mocy przyłączeniowej.
Zapotrzebowanie mocy i energii dla domu jednorodzinnego
Cena prądu elektrycznego nie jest stałą wielkością. Zmienia się w wyniku różnych czynników, które mają wpływ na jej koszt. Z tego powodu wyliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną w mieszkaniu czy przydział mocy na dom jednorodzinny jest dość szacunkową wielkością. Dokładne wyliczenie konkretnego zapotrzebowania może być z różnych powodów utrudnione.
Szacuje się, że na przeciętny dom wolnostojący, posiadający powierzchnię użytkową około 200 m2 i nie posiadający wentylacji mechanicznej, pompy ciepła czy klimatyzacji, powinno wystarczyć 1030 kW/H w ciągu roku.
W tym wyliczeniu kalkulator mocy przyłączeniowej uwzględnia takie urządzenia jak:
• zmywarka do naczyń,
• pralka,
• lodówka z zamrażalnikiem,
• czajnik elektryczny,
• płyta elektryczna plus piekarnik lub płyta indukcyjna i piekarnik.
Są to sprzęty potrzebujące najwięcej energii elektrycznej, a niektóre z nich działają nawet przez całą dobę. Nie znaczy to jednak, że większość mieszkań i domów o takich parametrach będzie miała podobne wyniki. Wszystko zależy od częstotliwości używania urządzeń pobierających najwięcej prądu oraz czasu ich używania.
Zobacz też: Sposoby na energooszczędne ogrzewanie elektryczne w domu
Najczęstsze pytania o kalkulator mocy przyłączeniowej:
Mieszkanie należy do tych obiektów, gdzie dzielone są media z innymi lokatorami. I tak – ogrzewanie najczęściej jest dostarczane przez zakłady energetyczne, woda przez zakłady wodne i kanalizacyjne, gaz przez zakłady dystrybucji gazu, a prąd przez elektrownię umiejscowioną w najbliższym sąsiedztwie. Z tego powodu, moc przyłączeniowa w mieszkaniu nie musi być na wysokim poziomie, ponieważ najczęściej nie ma potrzeby instalowania urządzeń grzewczych pobierających energię elektryczną (elektryczne piece akumulacyjne, bojlery do grzania wody i inne urządzenia, wymagające większej mocy). Szacuje się, że przy liczniku jednofazowym w mieszkaniu, gdzie zamontowane są standardowe urządzenia, wystarczy moc na poziomie 5 kW. Natomiast, gdy zamontowany jest licznik trójfazowy, konieczna będzie moc przyłączeniowa w wielkości minimum 12 kW.
W domach jednorodzinnych o powierzchniach do 100 m2, gdzie energia elektryczna używana jest głównie do oświetlenia pomieszczeń i zasilania energią urządzeń domowych, moc przyłącza elektrycznego, będzie plasować się na poziomie 8 kW (pod warunkiem, że zastosowano zabezpieczenia przed stratami ciepła i oszczędzanie energii).
Na energię największe zapotrzebowanie wykazują urządzenia grzewcze. Chodzi tutaj o: piece akumulacyjne, domowe farelki, bojlery elektryczne itp. W energooszczędnych domach, zabezpieczonych przed uciekaniem ciepła na zewnątrz, można założyć, że wielkość mocy przyłączeniowej w domu jednorodzinnym nie będzie znacznie odbiegać od wartości mocy przewidzianej w mieszkaniu.
Zapotrzebowanie na prąd pozwala wyliczyć kalkulator mocy przyłączeniowej. Należy wziąć pod uwagę oświetlenie i wszystkie urządzenia elektryczne, z których będziemy korzystać. Ważna jest także liczba domowników i sposób korzystania z urządzeń.