Rzodkiewka to popularne warzywo o charakterystycznym smaku i chrupiącej konsystencji. Idealnie sprawdza się jako dodatek do sałatki, można z niej także zrobić pożywną i smaczną surówkę do obiadu. Ze względu na łatwość w uprawie rzodkiewka bardzo często pojawia się w naszych przydomowych ogródkach. Niestety, czasami podczas pielęgnowania grządek możemy natknąć się na nieprzyjemną niespodziankę – obecność robaków. Szkodniki mogą skutecznie zniechęcić wielu nie tylko do jedzenia tego smacznego warzywa, ale także do dalszej uprawy. Na szczęście istnieje wiele efektywnych sposobów na zwalczanie robaków w rzodkiewce, które pozwolą nam cieszyć się jej świeżością i smakiem. Co zrobić żeby rzodkiewka nie była robaczywa? Jakie domowe sposoby na robaki w rzodkiewce?
Domowe sposoby na robaki w rzodkiewce. Dlaczego rzodkiewka jest robaczywa?
Czerń krzyżowych to groźna choroba wywoływana przez grzyby, pojawiające się przy dużej wilgotności. Powoduje charakterystyczne szare lub brązowe przebarwienia na skórze rzodkiewki. Te zabarwienia stopniowo rozprzestrzeniają się na całe korzenie, a w skrajnych przypadkach prowadzą do poprzecznych pęknięć. Niestety, kiedy czerń krzyżowych zaatakuje, korzeń staje się podatny na inne choroby, co tylko pogarsza sytuację. Kolejną uciążliwą chorobą, która dotyka rzodkiewek, jest mączniak rzekomy. Charakteryzuje się pojawieniem żółtych nierównomiernych plam na korzeniach rzodkiewki, które z czasem zaczynają pękać.
Jeśli zaś chodzi o szkodniki, to rzodkiewka najczęściej jest atakowana przez śmietkę kapuścianą, która składa jaja przy szyjce korzeniowej rzodkiewki i w glebie. Jej działanie wpływa bardzo destrukcyjnie na warzywo, mogą nawet doprowadzić do gnicia.
Jak zlikwidować robaki w rzodkiewce?
Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie warunki uprawy – rzodkiewka woli suchą i niezbyt kwasową glebę. Warto także pamiętać, że nie należy uprawiać warzyw z tej samej rodziny w tym samym miejscu w kolejnych okresach wegetacyjnych.
Przykrywanie zagony agrowłókniną to popularna metoda ochrony roślin, która doskonale sprawdza się w walce z różnego rodzaju szkodnikami. Agrowłóknina to materiał wykonany z włókien syntetycznych, który doskonale przepuszcza powietrze i światło słoneczne, jednocześnie zabezpieczając uprawy przed szkodnikami.
Alternatywną metodą ochrony roślin jest przykrywanie zagony siatką markizetową o oczkach o rozmiarze 1 × 1 mm lub 1 × 1,5 mm. Ta specjalna siatka, wykonana z trwałych materiałów, również stanowi skuteczną barierę dla szkodników, jednocześnie umożliwiając odpowiednią cyrkulację powietrza i światła słonecznego.
Czym pryskać rzodkiewkę od robaka?
W sklepach próżno szukać skutecznych chemicznych preparatów na robaczywe rzodkiewki. Można jednak przygotować ekologiczny oprysk, np. z pomidora, mniszka lekarskiego czy pokrzywy zwyczajnej.
Zobacz: Zamiast wylewać, podlej pelargonie. Niepozorny płyn z kuchni to tajna broń ogrodników
Najczęstsze pytania o robaczywe rzodkiewki
Można przygotować domowy napar z liści pokrzywy zwyczajnej i opryskać warzywa.
Popularna metoda ochrony to przykrycie rośliny agrowłókniną.