Funkcjonalne meble kuchenne – jakie wybrać?

Optymalizacja małych przestrzeni kuchennych należy do trudnych zadań – nie jest to jednak niemożliwe do wykonania. Wystarczy kierować się kilkoma sprawdzonymi poradami i wskazówkami pochodzącymi od uznanych projektantów. Eksperci od wnętrz potrafią czasami naprawdę zaskoczyć swoimi niecodziennymi pomysłami.

Mała kuchnia a design

Projektowanie małej kuchni powinno polegać przede wszystkim na efektywnym optymalizowaniu przestrzeni, a niektóre aranżacje nadają się do tego bardziej niż inne.

Szczególnie polecany styl to nowoczesny, który charakteryzuje się m.in.:

 • minimalistycznymi formami;
 • gładkimi powierzchniami;
 • nowocześnie i surowo wyglądającymi materiałami (np. metal i szkło).

Co ważne, polerowane powierzchnie odbijają światło, a dzięki temu dodają pomieszczeniu wrażenia jasności i przestronności. Poza tym zastosowanie inteligentnych rozwiązań (typowych dla tzw. domów SMART) zwiększy funkcjonalność kuchni przy minimalnym zużyciu miejsca.

Rozważyć można również style takie jak:

 • industrialny – odsłonięte rury i ceglane ściany;
 • skandynawski – połączenie jasnych kolorów i drewna;
 • eklektyczny – zmieszanie ze sobą kilku różnych rozwiązań (w celu urozmaicenia przestrzeni).

Lepiej unikać projektów klasycznych i vintage. Wykorzystują one masywne meble kuchenne i wymuszają użycie wielu detali. To sprawia, że ograniczona przestrzeń staje się wizualnie zatłoczona.

Polecane kolory do kuchni

Warto postawić na kolor biały i różne jego odcienie, zwłaszcza tzw. kość słoniową. Sprawdzą się doskonale, bo cechują się zdolnością odbijania światła. Natomiast ciemne barwy (jak fiolet i ciemne brązy) pochłaniają promienie słoneczne, a pomieszczenie staje się optycznie mniejsze i ponure.

Inne polecane kolory to:

 • pastelowy niebieski i zielony;
 • pudrowy róż i brzoskwiniowy;
 • delikatny żółty.

Optymalizacja małej przestrzeni kuchennej – na czym powinna polegać?

Eksperci zalecają wykorzystanie pionowych powierzchni – szafki i półki należy umieszczać aż do sufitu. Dzięki temu można zwiększyć wymiar strefy użytkowej bez niepotrzebnego zajmowania podłogi. Wtedy łatwo zmieścić w kuchni stół i krzesła.

W małej przestrzeni kuchennej najlepiej postawić na praktyczne wyposażenie. Sprawdzą się więc doskonale:

 • wieszaki na ścianę;
 • kosze na owoce i warzywa;
 • mobilne szuflady na kółkach.

Te ostatnie są szczególnie przydatne. To dlatego, że umożliwiają chwilowe zastawianie innych elementów kuchni oraz odsłanianie ich wyłącznie w momencie, w którym stają się przydatne.

W ramach optymalizacji przestrzeni dobrze jest zainwestować w wielofunkcyjny robot kuchenny. Jedno urządzenie będzie w stanie wykonać pracę typową dla kilku różnych, a zmieści się w pojedynczej szafce.

Triki na małą przestrzeń kuchenną

Znani projektanci podkreślają znaczenie prawidłowego oświetlenia, ponieważ sprawia ono, że przestrzeń wydaje się większa i przestronna. W celu osiągnięcia tego efektu wystarczy zdecydować się na wykorzystanie jasnych lamp sufitowych oraz oświetlenia podszafkowego (mogą to być np. popularne listwy LED).

Niektórzy zalecają użycie półek otwartych. Ich wygląd sprawia wrażenie pojemnych, a tym samym uprzyjemnia pobyt w pomieszczeniu. Za dodatkowy plus można uznać to, że dzięki nim wszystkie potrzebne produkty spożywcze i naczynia będą zawsze pod ręką. Ponadto brak drzwiczek oznacza, że ryzyko obijania się o inne części wyposażenia podczas ich otwierania spada do zera.

Warto też dbać o porządek w małej kuchni, bo pozwoli to uniknąć nagromadzenia się wielu różnych rzeczy. Nawet niewielki bałagan rzutuje na odbiór pomieszczenia.

Dodatkowe udogodnienia – o czym pamiętać?

W przypadku małych kuchni zawsze sprawdza się zasada im mniej, tym lepiej. Dobrze przypomnieć sobie o jej istnieniu podczas samodzielnego opracowywania projektu aranżacyjnego. Pozwoli to zadbać o zadowalający efekt, a także uchroni przed zmarnowaniem czasu wolnego i środków finansowych.

Ponadto należy postarać się, aby otwierać przestrzeń. Bywa to nie zawsze możliwe do wykonania, ale zapewnia spektakularne rezultaty wizualne. Za pomysł do rozważenia można uznać brak drzwi – kuchnia stanie się wtedy widoczna np. z przedpokoju lub salonu i da to efekt większego metrażu.

Podsumowując, kluczowe będzie unikanie nadmiaru przedmiotów, stosowanie jasnych kolorów oraz wykorzystanie inteligentnych (tzw. SMART) i przemyślanych rozwiązań przechowywania.

Sprawdź także:

Woda w pojemniku na sól w zmywarce. Czy może świadczyć o poważnym problemie?

Zmywarka to nieocenione urządzenie, które ułatwia codzienne życie i oszczędza czas. Niestety, czasem może ona sprawiać problemy. Często...

Krzyczące, tupiące i biegające dziecko sąsiadów utrudnia funkcjonowanie? Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci. Jak radzić sobie z ciągłym hałasem?

Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci może być uciążliwe dla sąsiadów i wprowadzać niepotrzebne napięcie w relacje sąsiedzkie. Należy...

Weź kawałek folii bąbelkowej i włóż do lodówki. Efekt? Nie pożałujesz

Zazwyczaj folia bąbelkowa ląduje w koszu, a są lepsze sposoby na jej wykorzystanie. Jednym z nich jest włożenie...

Mocowanie słupa drewnianego – kompleksowy przewodnik

Podstawa słupa stanowi fundament dla wielu konstrukcji od prostych ogrodzeń po skomplikowane altany i pergole. Wybierając odpowiednią podstawę...