Zakładamy oczko wodne!

Oczko wodne w ogrodzie to wyjątkowy element – nie tylko cieszy oczy pięknymi gatunkami roślin i ryb, koi chłodem w gorące dni, ale także ma dobroczynny wpływ na otaczającą przyrodę. To coś, co każdy właściciel domu lub ogródka działkowego powinien posiadać – szczególnie w obliczu czekających nas zmian klimatycznych.

Niestety, panuje dość powszechna opinia, że założenie i prowadzenie takiego ogrodowego akwenu jest trudne i drogie. Nic bardziej błędnego! W handlu dostępne są różnorakie sprzęty do oczka wodnego, więc niezależnie od zasobności portfela, każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko do oczka wodnego, nawet rośliny, można znaleźć w sklepie internetowym.

Oczko wodne w ogrodzie to wyjątkowy element – nie tylko cieszy oczy pięknymi gatunkami roślin i ryb, koi chłodem w gorące dni, ale także ma dobroczynny wpływ na otaczającą przyrodę. To coś, co każdy właściciel domu lub ogródka działkowego powinien posiadać – szczególnie w obliczu czekających nas zmian klimatycznych.

Niestety, panuje dość powszechna opinia, że założenie i prowadzenie takiego ogrodowego akwenu jest trudne i drogie. Nic bardziej błędnego! W handlu dostępne są różnorakie sprzęty do oczka wodnego, więc niezależnie od zasobności portfela, każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko do oczka wodnego, nawet rośliny, można znaleźć w sklepie Trzmiel: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/oczka-wodne-i-kaskady.

Dlaczego warto założyć oczko wodne?

Ogród z oczkiem wodnym stanowi nie tylko interesującą przestrzeń, atrakcyjną wizualnie. Korzyści wynikające z posiadania przydomowego akwenu znacznie wykraczają poza estetykę. Dla człowieka jest to miejsce relaksu, które dla sposobność do rozwijania pasji ogrodniczej i majsterkowania. Natomiast rośliny i zwierzęta korzystają z pozytywnej zmiany mikroklimatu i zyskują stały dostęp do życiodajnej wody.

Korzyści z posiadania oczka wodnego są różnorakie. Przede wszystkim jest to efektowne urozmaicenie przestrzeni ogrodu. Zbiornik wodny otwiera zupełnie nowe możliwości, zarówno jeśli chodzi o kształtowanie przydomowego krajobrazu, jak i poszerzenie puli gatunków roślin uprawianych na działce. Pozwala np. na hodowlę gatunków wymagających wilgotnej gleby na bardzo suchym gruncie.

Przestrzeń wokół oczka wodnego to także świetne miejsce do relaksu, można nawet pokusić się o stworzenie plaży i kąpieliska dla dzieci. Panujący wokół niego mikroklimat zachęca do odpoczynku i ma zbawienny wpływ na skołatane nerwy. Nie do przecenienia jest również fakt, że obecność w ogrodzie akwenu wodnego świetnie wspomaga rozwój okolicznych roślin, a także wydatnie zwiększa bioróżnorodność, przyciągając nowe gatunki ptaków, płazów i bezkręgowców.

Wielkość oczka nie ma znaczenia!

Pierwsza i najlepsza informacja jest taka, że posiadaczem oczka wodnego może zostać nie tylko właściciel ogromnej działki czy dużego ogrodu – własny zbiornik wodny można urządzić nawet na balkonie w bloku! Oczywiście nie będzie on tak okazały jak w ogrodzie, ale sprawi wiele frajdy i wzbudzi podziw gości.

W handlu dostępne są gotowe formy do oczek wodnych o rozmaitych wielkościach, ale do zbudowania oczka wystrczy nawet duż donica lub inny szczelny pojemnik. Oryginalna niecka to zdecydowanie najprostszy sposób, by zacząć cieszyć się własnym “jeziorkiem”. Formy z tworzywa sztucznego są lekkie, dość łatwe w transporcie oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych. Są wyprofilowane we wszystkich płaszczyznach, dlatego, umożliwiają stworzenie w oczku stref o różnej głębokości, a co za tym idzie, hodowlę rozmaitych typów roślin.

Ich wadą jest niestety fakt, że największe z nich mają zwykle niewielką pojemność i głębokość, co sprawia, że nie nadają się do całorocznej hodowli większości popularnych gatunków ryb oczkowych. Jeśli kuszą cię niesamowite formy i kolory karpi koi, musisz zbudować oczko czy staw o znacznej pojemność.

Żeby założyć koi pond czy staw kąpielowy konieczne jest przeprowadzenie bardziej zaawansowanych prac budowlanych. Gdy już wykopiesz zagłębienie o odpowiadającej Ci wielkości i kształcie, musisz wyłożyć je np. specjalną folią, która zapobiega przesiąkaniu wody do gruntu. Możesz również stworzyć oczko z betonu lub innego wodopornego tworzywa.

A co z tymi, którzy z różnych względów nie mają dość miejsca? Głowa do góry! I na to jest rada! Istnieją niezliczone patenty na oczko wodne na tarasie, balkonie lub w małym ogrodzie! Wystarczy szczelny zbiornik: duży wazon, akwarium, kastra budowlana wanienka czy nawet miska i odrobina pomysłowości.

W jakim miejscu zbudować oczko wodne?

Zanim wbijemy pierwszą łopatę należy starannie przemyśleć położenie przyszłego oczka. Ważne są tutaj dwa aspekty – funkcja ozdobna oraz wygoda prowadzenia prac serwisowych. Chodzi przecież o to, aby nasz przydomowy akwen przynosił nam ukojenie i spokój, a nie stał się kolejnym uciążliwym obowiązkiem.

Idealne oczko położone jest w lekkim półcieniu, niedaleko miejsca, w którym lubimy spędzać czas. Ograniczenie ilości promieni słonecznych docierających do naszej sadzawki jest ważne z punktu widzenia walki z glonami, które kochają pełne słońce. Nie należy jednak przesadzać z zacienianiem, bowiem większość najpopularniejszych roślin, które będziemy uprawiać, również należy do gatunków światłolubnych.

Oczek nie budujemy w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i krzewów, bowiem ich system korzeniowy może uszkodzić dno i stać się przyczyną nieszczelności. Dodatkowo, wpadające do wody liście podczas rozkładu stwarzają zagrożenie dla jej jakości, a co za tym idzie będzie nam trudno utrzymać równowagę biologiczną w naszym małym jeziorku.

Przy wszystkich projektach, niezależnie od ich wielkości, warto zadbać o doprowadzenie prądu potrzebnego do zasilania poszczególnych urządzeń. Przydadzą się odpowiednio zabezpieczone gniazda elektryczne ukryte w sztucznym kamieniu. Jeśli na działce nie posiadamy źródła energii elektrycznej, możemy zainstalować urządzenia zasilane słońcem.

Osprzęt do oczek wodnych

Jeśli chodzi o wyposażenie techniczne, to w przypadku prostych i niewielkich zbiorników nie będzie ono bardzo rozbudowane, a co za tym idzie niezbyt drogie. Podstawowa filtracja w oczku wodnym, może być połączona z niewielką fontanną i oświetleniem LED i… tyle! To wystarczy, żeby rośliny w oczku wodnym, miały się świetnie.

Jeśli zdecydujemy się wprowadzić ryby do oczka wodnego cała sprawa nieco się komplikuje, ale przecież nie musimy od razu zakładać hodowli karpi koi! Niedrogie wyposażenie techniczne w zupełności wystarczy, by zapewnić mniej wymagającym gatunkom odpowiednie warunki do życia.

Jak widać, założenie i prowadzenie oczka wodnego nie jest trudne. Wystarczy nieco wysiłku, aby przeobrazić ogrodową przestrzeń w coś zupełnie wyjątkowego.
A przecież wysiłek to nie jest coś, czego boi się zapalony ogrodnik!

Sprawdź także:

Jak wynająć kawalerkę w Krakowie?

Przytulna, rozsądnie rozplanowana i zaaranżowana kawalerka to wysoki komfort dla lokatorów. Pełne wyposażenie i właściwe umeblowanie sprawia, że...

Jak prać pościel bawełnianą, by nie straciła na wyglądzie i funkcjonalności? Kilka przydatnych wskazówek

Pościel bawełniana to jedna z najchętniej wybieranych odmian na co dzień stosowanych w naszych domach. Jej popularność wynika...

Naprawa kosiarki w pytaniach i odpowiedziach [jak naprawić…?]

Naprawa kosiarki wcale nie musi być trudna – niewyważony nóż w kosiarce, czy duże spalanie, to tylko niektóre...

Pies w wynajmowanym mieszkaniu. Co warto wiedzieć, by uniknąć problemów?

Trzymanie psa czy kota w wynajmowanym mieszkaniu może być wyzwaniem dla każdego miłośnika zwierząt. Zanim jednak zdecydujesz się...